Wiktymologia kryminalna

Brunon Hołyst
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wiktymologia kryminalna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dopiero w XX wieku zaczęto się zajmować systematycznie problematyką ofiary przestępstwa. Pojawiły się poglądy o konieczności systemowego spojrzenia na osobę sprawcy, ofiarę i czyn. Dużą rolę w tym całościowym ujęciu teorii zachowań przestępczych odegrała koncepcja symbolicznego interakcjonizmu Georga H. Meada (1863–1931), w której szeroko uwzględniono zagadnienia wpływu postrzegania partnera oraz przypisywanego mu znaczenia na własne zachowanie.

W 1979 r. w Münster założono Światowe Towarzystwo Wiktymologii (The World Society of Victimology), które uzyskało status organu konsultacyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i Rady Europy. W następnych latach powstały krajowe towarzystwa wiktymologii w Australii, Brazylii, Grecji, Indiach, Japonii i Południowej Korei. Od 1973 r. co trzy lata są organizowane międzynarodowe sympozja. Pierwsze odbyło się w Jerozolimie, a kolejne między innymi w: Bostonie (1976), Münster (1979), Tokio/Kioto (1982), Zagrzebiu (1985), Jerozolimie (1988), Rio de Janeiro (1991), Adelaide (1994) oraz Amsterdamie (1997).

Wiktymologia ewoluuje nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz także w Europie. Wiele prac na jej temat ukazało się w Izraelu, jak również w Ameryce Środkowej i Południowej, Indiach, Australii i Japonii, publikowane są też czasopisma, np. „International Review of Victimology” USA, „Japanese Journal of Victimology”, „Victimology” Cordoba/Argentyna, „Journal of Australasian Society of Victimology”. Na rozwój wiktymologii kryminalnej wpływa europejskie prawo karne. W Polsce znaczącymi wydarzeniami były ogłoszenie Polskiej Karty Praw Ofiary z 2000 r. oraz przyjęcie Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw, opracowanego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w 2004 r.

Data wydania: 2021-04-19
ISBN: 978-83-01-21654-2, 9788301216542
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Kategoria: Prawo
Stron: 658
dodana przez: chudini0505
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Brunon Hołyst Brunon Hołyst
Urodzony 6 października 1930 roku w Polsce (Rogów)
Brunon Kazimierz Hołyst – polski prawnik, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii, pionier wiktymologii i suicydologii w Polsce. Brunon Hołyst wychował się w Rogowie, gdzie jego rodzice pracowali jak...

Pozostałe książki:

Kryminalistyka Kryminologia Suicydologia Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka, wydanie 4 poprawione i rozszerzone Wiktymologia kryminalna Bezpieczeństwo Ogólne problemy badawcze t.1 Bezpieczeństwo gatunku ludzkiego Tom 4 Bezpieczeństwo jednostki Bezpieczeństwo społeczeństwa 3 Bezpieczeństwo. Tom 5. Programy promocji Na granicy życia i śmierci. Studium kryminologiczne i wiktymologiczne Policja na świecie Polska Bibliografia Kryminalistyczna, tom IV Przeciwko życiu. Tom 1. Perspektywy badawcze problematyki zagrożeń życia Przeciwko życiu. Tom 2. Determinanty społeczne i kulturowe Samobójstwo. Przypadek czy konieczność Socjologia kryminalistyczna 1-2 Terroryzm t.1/2 Terroryzm tom 1 i 2 Wiktymologia społeczna Zagrożenia ładu społecznego. Tom 1 Zagrożenia ładu społecznego. Tom 2 Życie przeciwko śmierci. Tom 4. Refleksje kryminologa o wartości życia
Wszystkie książki Brunon Hołyst

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wiktymologia kryminalna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@cableracer
@cableracer
2009-09-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiktymologia kryminalna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl