Wojciech Kossak

Jan Łoziński, Maja Łozińska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wojciech Kossak
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wojciech Kossak, słynny malarz batalista, zdobył popularność, jakiej rzadko doświadczają mistrzowie pędzla. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec, żył i malował z niekłamaną pasją. Pracował na dworze cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, a w II Rzeczypospolitej portretował Józefa Piłsudskiego, polskich kawalerzystów i polityków. Jego Olszynka Grochowska, Panorama Racławicka, Szarża pod Rokitną weszły do kanonu polskiego malarstwa historycznego. Podziwiano jego efektowne portrety dam z towarzystwa i obrazy koni. Malarz obracał się wśród polskiej i europejskiej arystokracji, dużo podróżował po świecie. Uchodził za wzór zawsze wytwornego dżentelmena. Ogromnie podobał się kobietom, a sam nie wyobrażał sobie życia bez romansów i flirtów. Uwielbiał luksus, dobre samochody, polowania, a nawet hazard. Ogromna korespondencja, którą po sobie zostawił, pozwala wizerunek Kossaka – „malarza polskiej chwały” – nieco odbrązowić…
Data wydania: 2016-05-15
ISBN: 978-83-01-18572-5, 9788301185725
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Stron: 240

Autor

Jan Łoziński Od lat bada obyczajowość Polaków w minionych wiekach. Ostatnie swoje prace poświęcił (wspólnie z żoną, Mają Łozińską) tematom związanym przede wszystkim z dwudziestoleciem międzywojennym. Opublikował m.in. W przedwojennej Polsce, W kurortach przedwo...

Pozostałe książki:

W przedwojennej Polsce W powojennej Polsce Bieszczady. Gorgany i Czarnohora w starej fotografii Design i moda w przedwojennej Polsce
Wszystkie książki Jan Łoziński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojciech Kossak aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Każdy z nas chyba słyszał o Wojciechu Kossaku, jednym z najsłynniejszych polskich malarzy, który w młodości był nadwornym malarzem samego cesarza Wilhelma II.
Swoimi obrazami, którymi najczęściej były sceny batalistyczne, na stałe wpisał się w pamięć swoich rodaków, ale nie tylko.

Książka"Wojciech Kossak.Opowieść biograficzna"- autorzy zawarli w niej szereg informacji o tym artyście w porządku chronologicznym, czyli tradycyjnie od czasów narodzin, do jego śmierci, która nastąpiła w 3 roku II wojny światowej.

Z pozycji tej wyłania się obraz narcystycznego geniusza, który przede wszystkim malował dla zysku, jaki mógł mu przynieść dany obraz.Myliłby się jednak ktoś, kto zaszufladkował by go, z tego tylko powodu.
Malarz ten uważany za wzór dżentelmena i mężczyzny, był wprost uwielbiany i adorowany przez rzeszę kobiet, co chętnie wykorzystywał, wplątując się w liczne romanse.Był podziwiany i kochany przez wszystkich.

Jego najsłynniejsze dzieła, to stworzona, wraz z Janem Styką"Bitwa pod Racławicami", oraz genialne odzwierciedlenie koni w ruchu, na takich obrazach jak "Piłsudski na koniu", czy "Berezyna".

Do końca życia pozostał aktywny.Podczas II wojny światowej, odmawiał, malowania obrazów dla Niemców, zasłaniając się podeszłym wiekiem.
Zmarł w otoczeniu rodziny i swoich obrazów.

Bardzo ciekawa i zajmująca książka, przy której spędziłem wiele ciekawych chwil.Interesująco przedstawione epoki, w których przyszło malarzowi żyć...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojciech Kossak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl