Czy znasz kogoś z diagnozą spektrum autyzmu? Czy uważasz, że jako społeczeństwo jesteśmy świadomi autyzmu?
O tym, dlaczego dorośli decydują się na diagnozę, dlaczego autyzm to nie zawsze supermoce, o codzienności i relacjach Jacek Hołub rozmawia nie tylko z psychologami, ale przede wszystkim z osobami, które o tym, że są w spektrum autyzmu, dowiedziały się już w dorosłym życiu. Bohaterowie reportażu opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście. Autor konfrontuje mity i stereotypy narosłe wokół autyzmu, opisując zmieniające się wciąż postrzeganie neuroróżnorodności.
Mimo, że drogi moje i książek mocno się rozjeżdżają, to czas dla dobrego reportażu znajdę zawsze. Szczególnie, gdy autorem jest nikt inny, jak Jacek Hołub.
W tej pozycji skutecznie nakreśla obraz osób w spektrum autyzmu. Co ważne, lekturę zaczynamy od uświadomienia nam czym autyzm jest. Moim zdaniem, to bardzo ważne w jaki sposób autor zaczął przestawienie tematu.
Zdecydowanie pozycja potrzebna dla naszego społeczeństwa! Uwrażliwia i uświadamia. Jednocześnie, autor w sposób delikatny, ale dosadny przedstawia nam różne oblicza autyzmu. W sposób niezwykle umiejetny podejmuje się tematu niezwykle trudnego.
Bardzo na nią czekałam, a jak...