Wykład profesora Mmaa

Stefan Themerson
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wykład profesora Mmaa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zadziwiająca zabawa językowa, pełna refleksji i specyficznego humoru, skrząca się od błyskotliwych skojarzeń. Tym razem autor przenosi czytelnika w świat termitów, które patrzą na człowieka i oceniają go ze swojej perspektywy. To, jak bardzo są ludzkie w sposobie myślenia i reakcjach, jak łatwo ferują wyroki i jak szybko uznają je za normę, daje do myślenia autor śmieje się z nas i razem z nami.
Data wydania: 2003-04-04
ISBN: 978-83-207-1715-0, 9788320717150
Wydawnictwo: ISKRY
Serie: Biblioteka polska XX wieku, Nowy Kanon
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 289
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Stefan Themerson Stefan Themerson
Urodzony 25 stycznia 1910 roku w Polsce (Płock)
Awangardowy artysta, prozaik, poeta, eseista, filozof, filmowiec i kompozytor; twórca koncepcji poezji semantycznej. Pisał po polsku, francusku i angielsku. Mąż Franciszki Themersonowej. Urodził się w rodzinie lekarskiej. W latach 1914–1918 przeb...

Pozostałe książki:

Generał Piesc i inne opowiadania Kardynał Polatuo Generał Piesc Euklides był osłem Narodziny liter Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś
Wszystkie książki Stefan Themerson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wykład profesora Mmaa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_3 Posiadam Beletrystyka_klasyczna

Totalna dawka intelektualnej niejednoznaczności.

Praca Themersona, od strony formalnej, to wykłady termitowego profesora nauk przyrodniczych Mmaa, który przed szerokim audytorium współobywateli, prezentuje anatomię, fizjologię i zachowanie zbadanego przedstawiciela gatunku HOMO. Próbkę językowej ekwilibrystyki daje opis samego profesora (str.16):

"...miał opinię mądrego u tych, którzy mieli opinię niegłupich u tych, którzy mieli opinię tępaków u tych, którzy mieli opinię idiotów u prof. Mmaa. Jednocześnie jednak miał opinię fantasty u tych, którzy mieli opinię postrzelonych u tych, którzy mieli opinię dziwaków u tych, o których on sam twierdził, że są prawdziwymi naukowcami."

Powieść to oczywiście jedynie pretekst do analizy kondycji człowieka, tak jak autor widział rzeczywistość, w smutnych latach zawieruchy II Wojny Światowej. Tętniący świat termitów jest wielopoziomowym (dosłownie i w przenośni), przeniesionym z ludzkich relacji społecznych, miastem. Czytanie wymaga uważności i znajomości szeroko rozumianej kultury i nauki. Aluzje filozoficzne i polityczne spotykamy na każdej stronie. Jest elita władzy, akademicki patos i rewolucja. Nie wszystko udało mi się uchwycić. Dekodowanie tropów, jakimi podążały myśli autora stanowią frajdę samą w sobie. Oczywiście to, co ostatecznie rozszyfrowałem sprawiło również sporo przyjemności.

Dominujący humor jest wysokiej próby. Do najzabawniejszych fragmentów zaliczyłbym, jedną z metod badania kultur...

| link |
@oga
2007-10-27
10 /10

Świat z punktu widzenia termitów. Bardzo wnikliwa analiza relacji społecznych - mimo tego, że pomiędzy termitami, to niepokojąco znajomo wyglądających. Krytyczne spojrzenie na naukę i jej dumne przekonania o własnej wartości. Bardzo ciekawe także spojrzenie na uniwersytet jako swoistą małą społeczność. No i, jak zawsze u Themersona, analiza i przetworzenie wielu wątków filozoficznych. A wszystko to podane w formie powieści, wartko napisanej, wciągającej i wzbudzającej wiele emocji. Uwielbiam :)

| link |
@Beata_
2019-11-11
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Wykład profesora Mmaa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl