Wyrazy uznania Piotra Yanickiego

Piotr Janicki
Wyrazy uznania Piotra Yanickiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Platon zdefiniował człowieka jako istotę dwunożną i nieopierzoną. Diogenes oskubał koguta, mówiąc: "oto człowiek Platona". Piotr Janicki zdeklasował ich wszystkich, dając w swojej nowej książce poetyckiej - "Wyrazy uznania" - opis kosmity. Poeta z Supraśla przeinacza i przemienia coś zupełnie innego niż tylko materia (ziemska i pozaziemska). Na przykład zmienia nasze podejście do zapomnianych „kresowych” idiomów, staropolszczyzny i pism papieskich. A przede wszystkim: do miksu tonacji serio i buffo.
Janicki jest poważny, smutny, rubaszny, uczuciowy, grubiański, rozwija pawie ogony, szarogęsi się, spuszcza po sobie uszy, by w swoim slapstickowym teatrzyku na równych prawach dopuszczać do głosu mądrą naiwność, co i przegięte, odległe skojarzenia” – pisze o książce Tomasz Szewczyk.

Mamy tu osobliwą mieszaninę, ale nie o samą dziwność tu idzie. Janicki przypomniał nam o paru ważnych kwestiach. Po pierwsze, „Poezja jest też zabawą”; po drugie „slalomem między bramkami”. W tym sensie "Wyrazy uznania" to strzał z woleja w samo okienko. Po trzecie wreszcie, „Zdziwienie jest / jak odrąbana od prognozy pogody chmura”. Nie dziwmy się więc, że prognoza na lekturę tej książki jest wielce obiecująca.
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-938448-2-1, 9788393844821
Wydawnictwo: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza
Nagrody: Nagroda Literacka Gdynia (Zwycięzca)
Kategoria: Poezja polska
Stron: 82

Autor

Piotr Janicki Piotr Janicki
Urodzony w 1974 roku w Polsce (Białystok)
Piotr Janicki – polski poeta. Autor trzech książek poetyckich. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii poezja za tom Wyrazy uznania. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2017 w kategorii książka roku za tom 13 sztuk....

Pozostałe książki:

Nadal aksamit: liryki Psia książka Spis treści
Wszystkie książki Piotr Janicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wyrazy uznania Piotra Yanickiego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyrazy uznania Piotra Yanickiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl