Wytwórnia wód gazowanych

Dorota Combrzyńska-Nogala
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wytwórnia wód gazowanych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Bohaterką Wytwórni Wód Gazowanych jest nestorka rodziny Eleonora Jarecka, de domo Pstrońska, którą czytelnik poznaje jako Babkę w chwili jej gwałtownej i tajemniczej śmierci. Potem narracja cofa się o sto lat do momentu narodzin, dzieciństwa, czasu pierwszych miłości, małżeństwa i walki – nie zawsze etycznymi środkami – o dobre życie w czasach realnego socjalizmu. Relacje Eleonory z innymi nigdy nie są letnie, zawsze pragmatyczne, jak w przypadku ocalałego z zagłady Żyda Bluma, w którego domu zamieszkuje z rodziną, połączona więzią niechęci, poczucia winy, interesów i umiejętnością manipulowania ludźmi. To jego właśnie Eleonora namówi go do reaktywacji zniszczonej wytwórni wód gazowanych. Ale okaże się, że wszystko ma swoją cenę. Niekiedy krwawą. W miarę jak płyną lata Eleonora próbuje rozliczyć się z własną przeszłością. Toczy spory z wnuczką, z którą łączy ją bardzo bliska, choć niełatwa, relacja. Sara zarzuca jej kreatywną pamięć i bardziej wyczuwa niż wie, że Babka nie do końca jest szczera. Ta nieustannie wraca do przeszłości, żeby ją sobie obejrzeć z innej perspektywy, uwypuklić jakiś jej detal, ujawnić prawdziwą historię, lub ją zatrzeć, ale nadal najważniejszy jest dla niej czas teraźniejszy. Smakuje ostatnie okruchy swojego życia i ukrywa stare tajemnice, których wierzchołek pojawia się zupełnie nieoczekiwanie. Wtedy okazuje się, że witalna i charyzmatyczna Eleonora, była trochę inna niż się wszystkim wydawała.
Data wydania: 2012-04-19
ISBN: 978-83-7779-066-3, 9788377790663
Wydawnictwo: MG
Stron: 496

Autor

Dorota Combrzyńska-Nogala Dorota Combrzyńska-Nogala
Urodzona w 1962 roku w Polsce (Łódź)
Łodzianka, polonistka, surdopedagog. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi, pracuje z dziećmi niesłyszącymi i współpracuje z grupą pantomimiczną. Współtworzyła cykl programów dla dzieci zrealizowanych w lokalnej te...

Pozostałe książki:

Drewniak Opowiadania z dreszczykiem Bezsenność Jutki Wysiedleni Syberyjskie przygody Chmurki
Wszystkie książki Dorota Combrzyńska-Nogala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jesteśmy tacy krótkotrwali.

31.01.2013

Tę historię poznajemy od końca, czyli od nagłej śmierci Eleonory Jareckiej z domu Pstrońskiej. Kobieta, choć w podeszłym wieku, to świetnego zdrowia, nagle umiera. Wówczas przenosimy się do czasów jej dzieciństwa. Z wolna poznajemy historię jej życia. Młodość, która przypadła na okres dwóch wojen. Dorosłość w czasach głębokiego socjalizmu. Starość ... Recenzja książki Wytwórnia wód gazowanych

Moja opinia o książce

Opinie

@Evocatora
2013-01-31
8 /10
Przeczytane

Polecam osobom, które lubią czytać o minionych czasach, które nigdy już nie wrócą. Powieść ta opowiada o tym, że trzeba walczyć o swoje. O tym, że nie zawsze grzecznie jest mówić prawdę. A także o tym, że przeszłość wraca, czy nam się to podoba, czy nie.

| link |
@zuszka60
2019-12-01
2 /10
Przeczytane Posiadam

Oczekiwalam pasjonujacej lektury, po przeczytaniu tylu zachecajacych opinii. Niestety - ksiazka jedno wielkie rozczarowanie. Daje dwie gwiazdki - w tym jedna za okladke ;)

| link |
@atram_78
2020-02-03
7 /10
Przeczytane 📚 Saga rodzinna 2020 📖 🏠 Posiadam 🏠

2/52/2020
Wciągająca, barwna, trochę przegadana saga rodzinna z pełnokrwistymi bohaterami. Warto przeczytać, polecam.

| link |
DO
2013-03-04
10 /10
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane 2012

Cytaty z książki

O nie! Książka Wytwórnia wód gazowanych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl