Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie

Andrzej Andrusiewicz
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.5 /10
Ocena 4.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

 
 W XIX i XX wieku Rosja, silniejsza niż kiedykolwiek, przeżyła największe ze swoich dziejowych burz. Wstrząsające nią rewolucje, zamachy oraz wojny odmieniły historię ludzkości. W ponad dwudziestu barwnych odsłonach – ilustrujących przełomowe, niejasne i ciekawe epizody oraz szczególnie ważne i fascynujące postaci – historię tę opowiada profesor Andrzej Andrusiewicz, niezrównany popularyzator i wybitny znawca przeszłości Rosji. 

 Rosyjska kolonizacja Ameryki. Zagadka śmierci „żelaznego cesarza” Mikołaja I. Historia budowy i niszczenia największego soboru świata. Prawda o Czarnej Sotni i o buncie pancernika „Potiomkin”. Testament Lenina, żarty Stalina. Niedoszła zagłada Moskwy podczas II wojny światowej i moskiewska bitwa o władzę 1993 roku. Gogol, Rasputin, Bakunin, Helfman, Machno i inni – owładnięci misją intelektualiści, mistycy, zbrodniarze, awanturnicy. 

 Wartość Złotego snu leży nie tylko w wytrawnym pisarstwie, atrakcyjnym przedmiocie lektury i naukowej rzetelności, ale także w nowych odkryciach archiwalnych i niepublikowanych w Polsce dziełach, które przysłużyły się treści książki. 

Data wydania: 2016-11-09
ISBN: 978-83-08-06242-5, 9788308062425
Wydawnictwo: Literackie
Kategorie: Historia Rosji, Historia
Stron: 596
dodana przez: denudatio_pulpae

Autor

Andrzej Andrusiewicz
Urodzony 23 marca 1940 roku w Polsce (Przemyśl)
Polski historyk, politolog, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W 1967 ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w latach 1968-1973 wykładał historię w Studium Nauczycie...

Pozostałe książki:

Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech Katarzyna Wielka. Prawda i mit Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski Iwan Groźny
Wszystkie książki Andrzej Andrusiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca

Na temat historii Rosji napisano wszystko. Specjalistów, którzy zajmują się tylko Imperium Rosyjskim, a potem powstałym, w wyniku przewrotu ZSRR jest mnóstwo. Każdy z nich uznaje się za jedyny autorytet w tym temacie i często fakty uznane przez większość za nieprawdziwe, stawia za przykład jakiegoś wydarzenia. Na szczęście nie są to nagminne praktyki i często można trafić na publikacje, od których trudno się oderwać.

"Złoty sen. Rosja XIX-XX wiek. Sprawy i ludzie", jest jedną z najciekawszych książek, jakie przeczytałem ostatnimi czasy na dany temat. A wszystko zaczyna się w XIX wieku, kiedy to na całym świecie zaczął się pęd ku nowym technologiom. Praktycznie wtedy zaczął się upadek wielkich mocarstw, w których królowie władali niepodzielnie, praktycznie nie licząc się z nikim ani z niczym.

Rosja zapatrzona w swoją potęgę, powoli zdążała ku upadkowi. Cały ten etap wielkiego państwa, które z wyżyn spadło na dno, niezwykle ciekawie przedstawił autor w tej książce. Od carów, po Rewolucję Październikową. Od Stalina po walkę o władzę w początkach lat dziewięćdziesiątych. Jednocześnie, nie jest to encyklopedyczna wiedza, podana w sposób suchy i beznamiętny. Nie!

Całą tą opowieść czyta się z wypiekami na twarzy. Aż żal że zmierza się ku końcowi. Dodatkowo pełno tu zdjęć, ilustracji które przybliżają daną sytuację. Jest tu także miejsce na liczne anegdoty i ciekawostki. Polecam i zachęcam do lektury.

{} | link |
@Zorg
2020-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

Zapożyczone z innej strony :
4 października 1993 w Białym Domu „walki trwały kilka godzin, wewnątrz budynku ginęli ludzie. Część obrońców uciekła (…). Złapanych prowadzono na pobliski stadion Asmaral i rozstrzeliwano. Według oficjalnych danych stracono sto sześćdziesiąt osób, według nieoficjalnych – pięćset”. A więc w 1993 r. Jelcyn prowadził setki osób na stadion i tam je „stracił” przez "rozstrzelanie"?! Andrusiewicz nie podaje żadnego źródła tej informacji.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl