Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech

Andrzej Andrusiewicz
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko-rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża! Kim był prawdziwy Dymitr Samozwaniec? Jaką rolę w rosyjskiej intrydze odegrał Watykan i dwory europejskie, a czego chcieli Polacy? Książka podważa „szkolną” historię, stereotypy i mity.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-247-1298-4, 9788324712984
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 528

Autor

Andrzej Andrusiewicz
Urodzony 23 marca 1940 roku w Polsce (Przemyśl)
Polski historyk, politolog, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W 1967 ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w latach 1968-1973 wykładał historię w Studium Nauczycie...

Pozostałe książki:

Katarzyna Wielka. Prawda i mit Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski Iwan Groźny
Wszystkie książki Andrzej Andrusiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Historia Polski (bez II WŚ) Россия Mam w domu 📚

Iwan Groźny pocarował, popolitykował, pomordował i w końcu sam umarł, nic dziwnego - każdego z nas czeka ten sam koniec. Jak zwykle w takich okolicznościach bywa - rozpoczęła się walka o carski tron, a plotka głosi, że najlepszego kandydata, swojego syna Iwana, zabił w przypływie szału sam Groźny - problem więc był dość poważny. Carem został inny jego syn, Fiodor (nie wiem czy wiecie, ale każdy władca w tamtych czasach starał się mieć ich zapas, synów znaczy się, bo jak się jednego w przypływie szału przypadkiem ukatrupi, to drugi carem zostanie). Na polu bitwy pozostał jeszcze jeden syn (kolejny zapasowy) Dymitr, którego jednak nie do końca chciano uznać za carewicza, a bo to Groźny za dużo żon miał, a Cerkiew nie uznawała więcej niż trzy małżeństwa i takie tam. Dymitr mimo młodego wieku był trochę niewygodny, więc wysłano go do Uglicza z matką, gdzie miał w maju 1591 roku zginąć tragicznie. I tu zaczyna się prawdziwy problem, bo tak naprawdę nie wiadomo czy zginął, a jak nie wiadomo to można się było spodziewać cudem ocalonych pretendentów do carskiego tronu, co oczywiście się stało.

Dymitr Samozwaniec numer jeden to chyba najważniejszy z "cudem ocalałych", a kim był - na sto procent nie wiadomo. Teorii jest kilka - teoria A mówi, że to był prawdziwy syn Iwana Groźnego, teoria B, że nie był to naturalny syn Iwana, ale człowiek o podwójnej osobowości przekonany, że nim jest, ostatnia z nich mówi zaś, że był to przebiegły mnich Grigorij Otrepjew podający się za carew...

× 4 | link |
JU
2010-05-08
10 /10
Przeczytane W posiadaniu

Od Wydawcy, (a ja się z tym w 100% zgadzam :]) : "Nieprawdopodobna afera Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko-rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża! Kim był prawdziwy Dymitr Samozwaniec? Jaką rolę w rosyjskiej intrydze odegrał Watykan i dwory europejskie, a czego chcieli Polacy? Książka podważa „szkolną” historię, stereotypy i mity".

× 1 | link |
@Zorg
2020-09-02
1 /10
@amel
2011-10-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl