Iwan Groźny

Andrzej Andrusiewicz
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Iwan Groźny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Postać Iwana IV Groźnego wciąż fascynuje nie tylko polityków, historyków i ludzi sztuki, ale wszystkich interesujących się dziejami Rosji i Europy.
W jego czasach Rosja przeżyła pierwszą w swojej historii falę terroru, który z różnym natężeniem stosowano ponad trzydzieści lat. Car twardo i bezwzględnie dążył do zbudowania potężnego państwa, wymagając od poddanych całkowitego podporządkowania. Nie cofał się przed gwałtami, intrygami, manipulowaniem ludźmi, niekiedy osobistą zemstą. Ukształtowała go bowiem epoka, w której życie człowieka miało wartość inną niż w świecie dzisiejszym. 
Data wydania: 2006
ISBN: 83-7391-712-8, 8373917128
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Historia Rosji
Stron: 272
dodana przez: denudatio_pulpae

Autor

Andrzej Andrusiewicz
Urodzony 23 marca 1940 roku w Polsce (Przemyśl)
Polski historyk, politolog, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W 1967 ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w latach 1968-1973 wykładał historię w Studium Nauczycie...

Pozostałe książki:

Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech Katarzyna Wielka. Prawda i mit Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna Iwan Groźny Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski Kiereński. Czerwony liberał Niepokorne. Silne kobiety w Imperium Romanowów Piotr Wielki. Prawda i mit Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu Buntownicy i marzyciele. O rewolucji rosyjskiej, rewolucjonistach i terrorystach Cywilizacja rosyjska T 2 Cywilizacja rosyjska. T. 1 Cywilizacja rosyjska. Tom 3 Romanowowie. Imperium i familia
Wszystkie książki Andrzej Andrusiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Iwan Groźny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-29
6 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

Podczas lektury kolejnej biografii Iwana Groźnego nieuchronnie przychodzi do głowy myśl - czy wnosi ona coś nowego do mojego życia i czy pod jakimś względem jest lepsza od innych. W swojej książce Andrzej Andrusiewicz spróbował przedstawić postać Iwana Groźnego na swój sposób, nie opowiadając się za żadną ze stron konfliktu "Iwan krwiożercza bestia/Iwan genialny polityk" i to jest zaletą tego opracowania.

Najbardziej podobały mi się dwa ostatnie, podsumowujące rozdziały, szczególnie w "Sądzie historii", bo można dowiedzieć się z niego wielu ciekawych informacji, których nie znajdziemy w innych, czytanych przeze mnie biografiach, np. o wykorzystywaniu i kreowaniu wizerunku Iwana Groźnego w literaturze i filmie. Super, że wspomniano o filmie Siergieja Michajłowicza Eisensteina, gdyż nie jest to zbyt popularne dzieło, a warto poświęcić chwilę, żeby się z nim zapoznać.

Znajdziemy tu też dość kontrowersyjne informacje np. o zakopaniu żywcem "pięknej Wasilisy", kolejnej żony Iwana, rzekomo za zdradę, a sam Iwan miał "osobiście sypać ziemię do grobu" - nigdzie indziej nie spotkałam się z podobnymi informacjami, a właśnie umieszczanie w książkach tych raczej niepotwierdzonych "faktów" uznaję za wyszukiwanie pikantnych kąsków - tyle bajek o Iwanie powstało, że ciężko mi uwierzyć w każdą taką informację. Ale kto wie, może faktycznie została żywcem pochowana, żaden żywy świadek owego makabrycznego pogrzebu chyba się już nie znajdzie.

Po raz pierwszy też spotka...

× 9 | link |
@Zorg
@Zorg
2023-10-31
1 /10
KL
@klaudiusz1941
2021-12-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Iwan Groźny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat