Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski

Andrzej Andrusiewicz
3.5 /10
Ocena 3.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
3.5 /10
Ocena 3.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Najpotężniejszy władca w historii Rosji, skąpany w chwale jak żaden inny, „pogromca Napoleona”, „wyzwoliciel Europy”. Cesarz Wszechrusi, król Polski, faktyczny pan Europy Wschodniej. Ale również jedna z najciekawszych postaci nowożytnych dziejów, której polityczna droga znakomicie odbija cały, ciągnący się po dziś dzień, dramat Rosji, wiecznie rozerwanej między pragnieniem oświecenia a mrocznymi realiami jedynowładztwa. Książka Andrzeja Andrusiewicza to pierwsza popularnonaukowa biografia cara Aleksandra I napisana przez polskiego autora. To ważne, bo bodaj żaden car nie był tak uwikłany w nasze sprawy. Polką była wybranka jego życia, wieloletnia metresa Maria Naryszkina. Przyjacielem od wczesnych lat – Adam Jerzy Czartoryski, którego uczynił ministrem. Obiektem młodzieńczych sympatii – insurekcja kościuszkowska. Owacyjnie witany w Warszawie po kongresie wiedeńskim, Aleksander wzorem Napoleona nadał Królestwu Polskiemu konstytucję. Z czasem jednak musiał wybrać między rosyjską hegemonią a polskim duchem wolności. Pełna barwnych postaci, przemocy, przepychu, pałacowych spisków, namiętności – opowieść o Aleksandrze to bardzo rosyjska historia z bardzo dramatycznej epoki w europejskiej, rosyjskiej i polskiej historii.
Data wydania: 2015-10-08
ISBN: 978-83-08-06006-3, 9788308060063
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 628

Autor

Andrzej Andrusiewicz
Urodzony 23 marca 1940 roku w Polsce (Przemyśl)
Polski historyk, politolog, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W 1967 ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w latach 1968-1973 wykładał historię w Studium Nauczycie...

Pozostałe książki:

Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech Katarzyna Wielka. Prawda i mit Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie Iwan Groźny
Wszystkie książki Andrzej Andrusiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-28
6 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

Książka "Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski" nie jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką pana Andrusiewicza, ale muszę szczerze przyznać, że jak dotąd najbardziej męczącą. Prawdopodobnie ma to duży związek z tym, że trochę nudzi mnie ta cała farsa z Napoleonem, a i sam Aleksander I przedstawiony został z ciut zbyt wielkim uwielbieniem, jak na moje nerwy.

Zaletą tego opracowania, szczególnie dla osób nie znających zbyt dobrze historii Rosji, jest podejście przekrojowe. Opowieść o Aleksandrze zacznie się więc od przybycia do Rosji jego babki, Katarzyny Wielkiej (wtedy jeszcze Zofii Fryderyki Augusty von Anhalt-Zerbst), która odegrała w jego życiu dość znaczącą rolę. Później oczywiście będzie wszystko to, co potrzeba, z Napoleonem jako wisienką na torcie, aż po legendę starca-pokutnika Kuźmicza czyli koniec panowania Aleksandra.

Takiej ilości plotek i pikantnych szczegółów spodziewać by się można po biografii Katarzyny Wielkiej, ale jak widać wnuk w intymnych podbojach babce nie ustępował. Zupełnie jest dla mnie niezrozumiały zachwyt nad urodą tego rosyjskiego "anioła", stąd też pewnie moja irytacja czytaniem o rzeszach carskich kochanek. Jego polityki też do końca nie kupuję. A już tych wodotrysków na jego cześć tym bardziej.

× 8 | link |
@Zorg
2020-09-02
1 /10

Opis wojny 1812 przedstawiony pokrętnie. Aleksander miał pokojowe zamiary, musiał się bronić przed najazdem, mroźna zima jako przyczyny odwrotu Napoleona to mit itp. itd. Zachwyty nad Arakczejewem, którego "kolonie wojskowe" miały "ograniczyć zasięg pańszczyzny" (!?), "ucywilizować wieś" (!?).

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji - Król Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl