Zośka

Anna Stryjewska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Zośka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

W życiu przychodzi taki czas, że trzeba coś zrobić wbrew całemu światu. Odrzucić lęki i obawy, pogodzić się z poniesionymi porażkami i podążyć za głosem serca, aby realizować swoją pasję. Po prostu – zmienić teraźniejsze życie.
Zośka długo dojrzewa do tej decyzji. Doświadczy dużo złego, zwłaszcza ze strony najbliższych. Przypadkowe spotkania z niezwykłymi osobami oraz doping ciotki i nauczycielki pomagają jej zrozumieć, że nie pasuje do tego świata, w którym teraz żyje. Aby przekonać się o swojej wartości, musi więc wyrwać się ze skostniałego środowiska. Nie jest to łatwe, gdy ma się tylko 18 lat i marzenia o projektowaniu mody.
Oparta na faktach powieść pokazuje życie niewielkiej społeczności wiejskiej lat 60. w Polsce, problemy życia codziennego bohaterów, a przede wszystkim dążenia młodej dziewczyny, by być kochaną i rozwijać swój talent wbrew piętrzącym się przeszkodom.
W przygotowaniu drugi tom: Zośka. Przepustka do szczęścia.
Data wydania: 2020-08-25
ISBN: 978-83-66573-11-6, 9788366573116
Wydawnictwo: Szara Godzina
Cykl: Dopóki biło serce, tom 1
Stron: 272
dodana przez: Justyna_K

Autor

Anna Stryjewska Anna Stryjewska Autorka od wielu jest zawodowo związana z Łodzią, w której prowadzi agencję nieruchomości. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, także maluje. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku za powieść dla młodzieży ...

Pozostałe książki:

Chłopiec z ulicy Wschodniej Zośka. Przepustka do szczęścia Skradziona kołysanka Miłość w pakiecie Albański motyl
Wszystkie książki Anna Stryjewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"W życiu najbardziej fascynująca jest tajemnica, nie sądzisz?" - książka o życiu i jego tajem...

WYBÓR REDAKCJI
19.03.2022

Powieść to już moje kolejne spotkanie z twórczością Autorki i podobnie jak poprzednimi historiami Anna Stryjewska szybko przeniosła mnie do wykreowanego przez siebie wyjątkowego świata pełnego emocji. Zosia to dziewczyna wchodząca w dorosłość. Jak każdy ma marzenia, plany, pasje i szarą rzeczywistość — w jej przypadku nie do końca łatwą. Zośka ... Recenzja książki Zośka

@viki_zm@viki_zm × 17

Zośka i jej dylematy

26.04.2022

"W życiu najbardziej fascynująca jest tajemnica. To tajemnica ciągnie ludzi do odkrywania i do odważnych kroków. Świat dzięki temu się zmienia, idzie ku nowemu." (str.90) Obraz polskiej wsi z lat sześćdziesiątych. Ciężkie życie jej mieszkańców, praca od świtu do zmroku. Życie pod dyktando pór roku, gdzie dopiero zima dawała wytchnienie. Święta i ... Recenzja książki Zośka

@asach1@asach1 × 11

Moja opinia o książce

Opinie

@viki_zm
2022-03-19
7 /10
Przeczytane 2022 Współpraca recenzencka Książka papierowa Posiadam

"W życiu najbardziej fascynująca jest tajemnica, nie sądzisz?" - książka o życiu i jego tajemnicach, przeszłości wpływającej na teraźniejszość i marzeniach, za którymi warto podążać

Powieść to już moje kolejne spotkanie z twórczością Autorki i podobnie jak poprzednimi historiami Anna Stryjewska szybko przeniosła mnie do wykreowanego przez siebie wyjątkowego świata pełnego emocji.

Zosia to dziewczyna wchodząca w dorosłość. Jak każdy ma marzenia, plany, pasje i szarą rzeczywistość — w jej przypadku nie do końca łatwą. Zośka opiekuje się młodszą siostrą Jadzią i dużo pomaga w domu. Dziewczyna nie może liczyć na wsparcie ze strony matki — bardzo szorstkiej i wymagającej, opiekuńczy i troskliwy ojciec również nie ma za wiele do powiedzenia w domu.

Największą pasją Zosi jest projektowanie i szycie. Nastolatka nie chce się ograniczać do lalek dla siostrzyczki i pojedynczych sukienek, pragnie dalej się kształcić, czego zabrania jej matka. Wspierana przez ukochaną ciotkę, z którą jest bardzo związana i przez nauczycielkę próbuje dążyć do celu.

Czy dziewczyna podejmie trudną decyzję i odważnie wkroczy w dorosłe życie? Dlaczego relacje w rodzinie Zosi wyglądają tak, a nie inaczej? Czy mimo przeciwności warto próbować spełniać swoje marzenia?

Powieść to oparta na faktach historia, której wydarzenia rozgrywają się w latach sześćdziesiątych w małej wsi. Jej obraz Autorka wprawnie kreuje już od pierwszych stron, pokazu...

× 3 | link |
@zaczytanaewelka
2020-10-07
10 /10

Moja fascynacja książkami Anny Stryjewskiej rozpoczęła się od "Chłopca z ulicy Wschodniej", później stopniowo poznawałam kolejne książki autorki.

Styl pisania, mądre przesłanie sprawiły, że z ogromną ekscytacją czekam na każdy kolejny tytuł.

Kiedy przygotowuję się do czytania książki, do recenzji, zaznaczam ulubione fragmenty, spisuję sobie swoje myśli, rozmyślam.

Tutaj nie miałam absolutnie na to szansy.


Książka "Zośka. Dopóki biło serce" wciągnęła mnie i otuliła swoją treścią od pierwszej strony, przeniosła mnie w lata 60. do niewielkiej wsi.

Zosia tytułowa bohaterka opiekuje się młodszą siostrą Jadzią, na barkach dziewczyny spoczywa wiele obowiązków domowych.

Bardzo szorstko traktowana jest przez matkę, ojciec jest zdecydowanie łagodniejszy.

Czym spowodowane jest zachowanie rodziców?

Jakie decyzje miały wpływ na nieporozumienia pomiędzy rodzicami?



Zosia ma ogromne marzenie, pragnie zostać projektantką mody. Wspierana przez ciotkę

i nauczycielkę próbuje je realizować.

Czy odważy się wykonać krok ku wolności i uwolni się z trudnego środowiska?


...

× 1 | link |
@asach1
2022-04-26
7 /10
Przeczytane
@malgosia311
2021-07-26
8 /10
Przeczytane
@visa77
2021-07-10
7 /10
Przeczytane Szara godzina Recenzenckie
MA
2021-06-23
8 /10
Przeczytane
@kasiarz1983
2021-01-12
9 /10
Przeczytane Literatura obyczajowa Literatura kobieca

Cytaty z książki

“Ludzie bywają tacy okrutni, nie próbują zrozumieć jeden drugiego. Łatwiej kogoś oceniać, krytykować, choć samemu ma się brud za paznokciami. Musi dopaść kogoś nieszczęście, by coś zrozumieli l...”
× 1
#
“W ciemności widać o wiele więcej. Wyobraźnia działa cuda. Wystarczy zamknąć oczy i zapomnieć o wszelkich troskach i niedostatkach. Kolory wypełniają nasz świat, który dotąd był smutny i skalan...”
× 1
#
“Widocznie byli dla siebie. Miłość odmienia wszystkich.”
× 1
#
“Ludziom wydaje się, że wygrają walkę z czasem, wciąż się gdzieś spieszą, o coś zabiegają, a potem przychodzi moment, że i tak muszą wszystko zostawić i odejść. Jeszcze nikomu nie udało się wyg...”
× 1
#
“W życiu nie ma nic oczywistego. Są tajemnice, które nam, zwykłym ludziom, nie mieszczą się w głowie.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zośka. Przepustka do szczęścia
Zośka. Przepustka do szczęścia
Anna Stryjewska
8.1/10
Serce Zośki zostaje złamane. Traci dziecko, a mąż okazuje się draniem. Pakuje więc walizkę i uciek...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl