Zośka. Przepustka do szczęścia

Anna Stryjewska
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Zośka. Przepustka do szczęścia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis


Serce Zośki zostaje złamane. Traci dziecko, a mąż okazuje się draniem. Pakuje więc walizkę i ucieka, zostawiwszy za sobą nieudane małżeństwo i nieprzychylnych ludzi.

Jest schyłek lat 60. Łódź. Dziewczyny noszą mini, w radiu grają big bit, na polskie drogi wjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestują na ulicach miast.

Zośka uczy się, pracuje i dzięki wsparciu przyjaciółki dąży do spełnienia marzeń o projektowaniu mody. Tymczasem w jej życiu pojawia się Szymon – dojrzały mężczyzna z przeszłością. Łączy ich namiętna miłość, która nie robi sobie nic ze zdrowego rozsądku, religijnych przykazań i społecznych konwenansów. Czy okaże się ona przepustką do szczęścia, czy też zmusi ją do kolejnej ucieczki?


"Zośka. Przepustka do szczęścia" to kontynuacja tomu I "Zośka". Dopóki biło serce, dla której tłem jest polska rzeczywistość przełomu lat 60. i 70. Historia bohaterki zdaje się mówić, że nie da się zaplanować życia krok po kroku, ale kiedy los wywija kozła, warto mieć u boku przyjaciół.

Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-66201-92-7, 9788366201927
Wydawnictwo: Szara Godzina
Cykl: Dopóki biło serce, tom 2
Stron: 336
dodana przez: my.ja.i.ty1

Autor

Anna Stryjewska Anna Stryjewska Autorka od wielu jest zawodowo związana z Łodzią, w której prowadzi agencję nieruchomości. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, także maluje. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku za powieść dla młodzieży ...

Pozostałe książki:

Chłopiec z ulicy Wschodniej Zośka Skradziona kołysanka Miłość w pakiecie Albański motyl
Wszystkie książki Anna Stryjewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dalsza podróż z Zośką przez życie — dokładnie takie, jakim jest naprawdę

26.03.2022

Kiedy Czytelnik w pierwszym tomie poznawał główną bohaterkę, była młodą dziewczyną — z planami, marzeniami, ale zależną od surowej matki. Na przestrzeni dwóch powieści Zosia bardzo się zmieniła, wydoroślała. W tej książce jest już młodą kobietę odważnie sięgającą po to, czego pragnie. Chce rozwijać swój talent, jakim jest projektowanie i szycie, a... Recenzja książki Zośka. Przepustka do szczęścia

@viki_zm@viki_zm × 12

Trudna droga na szczyt

28.04.2022

"W życiu nic nie jest oczywiste, czarne albo białe. Życie to jedno niekończące się pasmo rozczarowań, pomyłek, niespodzianek i zawirowań." (str.137) Jest to druga część historii dziewczyny ze wsi Zosi, która jedną decyzją odmieniła swoje życie. Rozpoczyna je z dala od nieudanego męża, wrednej teściowej. Nie jest gotowa na nowy związek po złamanym... Recenzja książki Zośka. Przepustka do szczęścia

@asach1@asach1 × 10

"Zośka. Przepustka do szczęścia "

29.09.2021

"Zośka. Przepustka do szczęścia" to kontynuacja powieści "Zośka. Dopóki biło serce". Obie książki są oparte na wspomnieniach matki A.Stryjewskiej. Książka, do której zachęcam jest ściśle związana z pierwszym tomem, dlatego warto sie z nim zapoznać. "Czasem trzeba zbłądzić, aby odnaleźć właściwą drogę. Czasem trzeba umrzeć, aby odrodzić się na n... Recenzja książki Zośka. Przepustka do szczęścia

Moja opinia o książce

Opinie

@my.ja.i.ty1
2021-03-14
10 /10

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki Pani Anny Stryjewskiej „Zosia. Przepustka do szczęścia”. Jest to drugi tom powieści „Zosia. Dopóki biło serce”. W pierwszej części autorka przeniosła nas w lata sześćdziesiąte na polską wieś gdzie przyszło żyć i dorastać tytułowej Zosi. Utalentowana dziewczyna ma głowę pełną marzeń związanych z szyciem i projektowaniem mody. Niestety w środowisku w którym dorasta edukacja uważana była za nikomu niepotrzebną fanaberię. Cel do jakiego powinna dążyć dziewczyna to znalezienie sobie bogatego chłopaka, zamążpójście, urodzenie dzieci i praca w gospodarstwie. Według jej matki była to jedyna droga którą może wybrać córka myśląc o swojej przyszłości. Czy Zosia podda się panującym w jej domu poglądom na temat roli kobiety w życiu rodzinnym? Po części tak, ale tak będzie do czasu, bo już w drugim tomie, „Zosia. Przepustka do szczęścia”, poznamy nowe oblicze naszej bohaterki. Zosia z nieco zahukanej, ale nie pozbawionej siły do walki dziewczyny przeistacza się w pewną siebie młodą kobietę, która, po swojej ucieczce ze wsi do Łodzi, ucząc się i pracując realizuje swoje marzenia. Dziewczyna planuje po ukończeniu szkoły średniej podjąć kierunkowe studia. Tymczasem Łódź w której ma szansę wreszcie rozwinąć skrzydła jest niczym wulkan. To już nie tylko miasto, które daje pracę i możliwości awansu społecznego, ale również ośrodek buntu społecznego. W przededniu lat siedemdziesiątych łódzcy studenci organizują uliczne protesty w których aktywny udzi...

× 3 | link |
@viki_zm
2022-03-26
7 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam Współpraca recenzencka

Dalsza podróż z Zośką przez życie — dokładnie takie, jakim jest naprawdę

Kiedy Czytelnik w pierwszym tomie poznawał główną bohaterkę, była młodą dziewczyną — z planami, marzeniami, ale zależną od surowej matki. Na przestrzeni dwóch powieści Zosia bardzo się zmieniła, wydoroślała. W tej książce jest już młodą kobietę odważnie sięgającą po to, czego pragnie. Chce rozwijać swój talent, jakim jest projektowanie i szycie, ale również dalej się uczyć.

Zosia traci dziecko i rozstaje się z mężem, postanawia zmienić wszystko i rozpoczyna całkowicie nowe życie z dala od domu w Łodzi. Podobnie jak w innych książkach Autorka i tutaj kreuje wyjątkowy i dokładny obraz tego miasta. Nie szczędzi opisów, które jednak nie są nudne, a nadają charakteru powieści. Chociaż nigdy nie byłam w Łodzi, dzięki Autorce mam wrażenie, że dobrze znam to miejsce. Opisy zazwyczaj mnie nudzą, w żadnej książce Anny Stryjewskiej tak nie było, ale w obu tomach "Zośki" były one cudowne i bardzo klimatyczne.

Z tej przyjemnej lektury wyłania się również obraz życia w PRL — u. Schyłek lat sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych dla większości nie był najlepszym okresem, ale wielu teraz wspomina go z sentymentem. Myślę, że powieść u wielu Czytelników obudzi wspomnienia — te przyjemne, ale również te trudniejsze. Tym, którzy nie znają tego czasu, Anna Stryjewska pokaże go inaczej niż w podręcznikach do historii. Liczne protesty i manifes...

× 1 | link |
@aellirenn
2021-08-03
8 /10
Przeczytane

Schyłek lat 60. Łódź. W kraju dzieje się dużo, a Zośka dąży do spełnienia marzeń zawodowych. W jej życiu pojawia się ktoś, kto staje się dla niej ważny.

Więcej o fabule nie napiszę, bo to już drugi tom i łatwo chlapnąć spoilerem, a tego nie lubię. Znów sięgnęłam po audiobooka. Czytała Pani Domańska, więc realizacja po prostu genialna. Sama książka również. Zośkę polubiłam bardzo. Najbardziej jednak kupił mnie klimat tamtych lat. Autorka naprawdę fajnie oddała nastrój PRLu. Nawet opisy nie były nudne, a to się rzadko zdarza.

Jeśli macie ochotę na niesztampową obyczajówkę, to gorąco polecam tę serię. Jest naprawdę dobra.

| link |
@asach1
2022-04-28
7 /10
Przeczytane
@kasiarz1983
2021-09-20
8 /10
Przeczytane
@malgosia311
2021-07-28
9 /10
Przeczytane
MA
2021-07-19
9 /10
Przeczytane
@visa77
2021-07-10
7 /10
Przeczytane Szara godzina Recenzenckie

Cytaty z książki

“Strach. Nocą bywa najpotężniejszy. Przybiera wtedy przeróżne kształty, a wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. (...) Strach bywa bezwzględny i okrutny, budzi trwogę. Zaciska nam gardło, ...”
× 1
#
“Niektórzy się tacy rodzą. Nieczuli na słabości innych, noszą w sobie jedynie wolę walki z trudami kolejnego dnia. I to ich usprawiedliwia we własnych oczach, ale nie w oczach innych.”
× 1
#
“Jakie życie potrafi być zaskakujące i fascynujące zarazem. Cieszą nas duże rzeczy, a nie dostrzegamy tych małych, które przynoszą najwięcej radości.”
× 1
#
“W życiu nic nie jest oczywiste, czarne albo białe. Życie to jedno niekończące się pasmo rozczarowań, pomyłek, niespodzianek i zawirowań. To taki bulgoczący kocioł, w którym każdego dnia gotuje...”
× 1
#
“Nie jest łatwo wyrzucić z serca kogoś, kto stanowił twoją drugą połówkę.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zośka
Zośka
Anna Stryjewska
8/10
W życiu przychodzi taki czas, że trzeba coś zrobić wbrew całemu światu. Odrzucić lęki i obawy, pogo...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl