Łódzka przystań

Anna Stryjewska
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Łódzka przystań
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca saga rodzinna oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Niemcy, wiosna 1944 rok. Stefania Rudzka, dziewiętnastoletnia dziewczyna mieszkająca wówczas w okupowanej Łodzi, w wyniku łapanki trafia do obozu pracy o bardzo zaostrzonym rygorze. Tam poznaje Kazię, wspólna niedola i walka o przetrwanie zbliżają do siebie kobiety. Potajemnie planują ucieczkę, choć pomysł wydaje się nierealny i karkołomny, jednak w niedługim czasie pojawia się szansa na zrealizowanie planu. Droga do domu okazuje się być długa, zawiła i bolesna. Przy życiu trzyma ją wiara, że jeszcze wróci do kraju, ujrzy najbliższych i ukochanego.

Anna Stryjewska maluje obraz pewnej rodziny w okresie wojny i czasach powojennych, w świecie, który pomimo przeciwności losu trzeba było zbudować od początku i na nowych zasadach.

Wydanie 1 - Wyd. Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-02-08
ISBN: 978-83-8329-045-4, 9788383290454
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Saga klonowego liścia, tom 1
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Anna Stryjewska Anna Stryjewska Autorka od wielu jest zawodowo związana z Łodzią, w której prowadzi agencję nieruchomości. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, także maluje. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Przyjazna Dziecku za powieść dla młodzieży ...

Pozostałe książki:

Łódzka przystań Dama w kapeluszu Warszawska garsoniera Noc cudów Chłopiec z ulicy Wschodniej Bal na statku. Wenecja Kanadyjski raj Miłość w pakiecie Skradziona kołysanka Zośka Zośka. Przepustka do szczęścia Albański motyl Kochankowie miasta Lucyna. Zerwana nić Mistrzowie życia Pocałunek morza Głowa do góry, Matyldo! Nowy początek, nowa szansa
Wszystkie książki Anna Stryjewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

To co, dobre i co złe

WYBÓR REDAKCJI
8.03.2023

𝐷𝑟𝑢𝑔𝑎 𝑤𝑜𝑗𝑛𝑎 ś𝑤𝑖𝑎𝑡𝑜𝑤𝑎 𝑧𝑚ę𝑐𝑧𝑦ł𝑎 𝑠𝑝𝑜ł𝑒𝑐𝑧𝑒ń𝑠𝑡𝑤𝑜 𝑝𝑜𝑙𝑠𝑘𝑖𝑒, 𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑝𝑟𝑎𝑔𝑛ęł𝑜 𝑜𝑑𝑏𝑢𝑑𝑜𝑤𝑦 𝑘𝑟𝑎𝑗𝑢 𝑖 𝑛𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑝𝑜𝑟𝑧ą𝑑𝑘𝑢, 𝑔𝑑𝑦ż 𝑚𝑜𝑟𝑎𝑙𝑛𝑦 ł𝑎𝑑 𝑢𝑝𝑎𝑑ł 𝑏𝑒𝑧𝑝𝑜𝑤𝑟𝑜𝑡𝑛𝑖𝑒. 𝑊ł𝑎𝑑𝑧𝑎 𝑙𝑢𝑑𝑜𝑤𝑎 𝑚𝑖𝑎ł𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑛𝑖𝑒ść 𝑡𝑒 𝑧𝑚𝑖𝑎𝑛𝑦 𝑖 𝑑𝑎ć 𝑟ó𝑤𝑛𝑜ść 𝑠𝑝𝑜ł𝑒𝑐𝑧𝑛ą, 𝑤 𝑘𝑡ó𝑟ą 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑛𝑎𝑖𝑤𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑦𝑙𝑖, 𝑛𝑖𝑒𝑢𝑠𝑡𝑎𝑛𝑛𝑖𝑒 𝑒𝑝𝑎𝑡𝑜𝑤𝑎𝑛𝑖 𝑝𝑟𝑜𝑝𝑎𝑔𝑎𝑛𝑑𝑜w𝑦𝑚𝑖 ℎ𝑎𝑠ł𝑎𝑚𝑖 𝑜 𝑜𝑑𝑏𝑢𝑑𝑜𝑤𝑖𝑒 𝑝𝑎ń𝑠𝑡𝑤𝑎, 𝑜𝑑𝑧𝑦𝑠𝑘𝑎𝑛𝑖𝑢 𝑝𝑜𝑡ę𝑔𝑖 𝑔𝑜𝑠𝑝𝑜𝑑𝑎𝑟𝑐𝑧𝑒𝑗, 𝑑𝑜𝑏𝑟𝑜𝑏𝑦𝑐𝑖𝑒 𝑘𝑎ż... Recenzja książki Łódzka przystań

@gala26@gala26 × 26

Przystań — nie tylko łódzka, ale również życiowa

23.02.2023

Książki Pani Ani Stryjewskiej poznałam już jakiś czas temu i chociaż nie przeczytałam jeszcze wszystkich, to za każdym razem były to wyjątkowe czytelnicze podróże i pozycje, które zostały ze mną na długo. Dlatego też nie miałam żadnych wątpliwości czy chcę sięgnąć po najnowszą powieść Autorki. "Łódzka przystań" to pierwszy tom "Sagi klonowego ... Recenzja książki Łódzka przystań

@viki_zm@viki_zm × 18

"Łódzka przystań"

16.03.2023

„Już wszystkie łzy zostały wylane, tyle bólu, tyle cierpienia, ale dość tego. Trzeba żyć, trzeba iść do przodu!" Wojna bezpowrotnie zmieniła wszystko. Jest 1944 rok. Stefania Rudzka mieszka w okupowanej Łodzi, ma dziewiętnaście lat, kocha i jest kochana. Pewnego razu trafia na łapankę. Zostaje zatrzymana i uwieziona, już niebawem traf... Recenzja książki Łódzka przystań

Życiowe konsekwencje wojny

6.08.2023

Krzywdzenie innych przychodzi wielu ludziom z łatwością i jeszcze są takie osoby zdziwione, że ktoś potrafi się bronić, chociażby słowem. Niektórzy nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa, przez co nie zważają na uczucia innych myśląc, że są najmądrzejsi dzięki zajmowanemu stanowisku, pozycji społecznej, doświadczeniu, czy wieku. Jednakże te czy... Recenzja książki Łódzka przystań

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Grzechuczyta
2023-08-06
10 /10
Przeczytane Posiadam Recenzje

Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach już od pierwszych stron zaczęła wywoływać u mnie całą gamę emocji wraz z dreszczykiem. Od początku trzymałem kciuki za główną bohaterkę i czytając jej dalsze zawirowania życiowe liczyłem na to, że wszystko się jakoś ułoży. Pozycja jest powieścią obyczajowo-historyczną, a co za czym idzie oprócz wątków dotyczących egzystencji bohaterów, otrzymujemy również obraz życia w tamtym wojennym i powojennym okresie. Dość smutna okładka daje sygnał czytelnikowi o głębi tragicznych uczuć zawartych w tej lekturze, a te piękne kolorowe, błyszczące liście przykuwają wzrok i mogą sugerować, że pojawią się też te piękniejsze chwile. Gorąco polecam książkę, wszystkim którzy chcą poznać ten okres naszych dziejów w dość przystępny i piękny sposób za sprawą historii Stefanii, która cały czas starała się, by jej bliscy byli szczęśliwi ofiarując im swe uczucia i bezinteresowną pomoc.

× 5 | link |
@agulkag
2024-07-02
Przeczytane

Najczęściej historia rodzinna w powieściach rozpoczyna się łagodnie, od zauroczenia, zakochania itp. Tu mamy mocne wejście, bo Stefanię, głowną bohaterkę poznajemy w momencie jej pobytu w obozie o zaostrzonym rygorze, w Niemczech. Dziewczyna dostała sie do niego z łapanki. Dramatyczne warunki pracy, urągające ludziom warunki mieszkaniowe i żywnościowe, to wszystko z czym musi zmierzyć się bohaterka. Na szczęście nawet w takim miejscu można liczyć na przyjaźń. I właśnie taka przyjaźń aż do śmierci połączyła Stefanię i Kazię. Dziewczyny wspieraja się nawzajem i próbują przetrwać. Wybawieniem jest ucieczka z obozu, niestety okupiona śmiercią Kazi.
Pierwszy tom sagi, to czasy wojenne i tuż po wojnie. Rodzina Rudzkich boryka się z niedostatkiem, rozpaczą po utracie bliskich w czasie wojennej zawieruchy. Rozpoczęcie nowego życia w nowych realiach jest bardzo trudne.
Autorka pięknie pokazała dwie rzeczywistości, ta okrutną wojenną i tą wydawać by się mogło lepszą. Robi to w sposob niewyszukany, ale za to bardzo przemawiający do serca i wyobraźni. Stefania jest kobietą o ogromnej potrzebie kochania, a los nie szczędzi jej ciosów.
Powieść ta, to także pokazanie nowych realiów życia, na zupełnie innych warunkach, komunistyczna władza nie ułatwia życia, a nie każdy sąsiad jest wart zaufania.
Po przeczytaniu pierwszego tomu, szybko chcę sięgnąć po nastepny, bo autorka bardzo rozbudziła mój apetyt na więcej.

× 3 | link |
CZ
@czytac.lubie
2023-02-11
8 /10
Przeczytane Posiadam

Parę dni temu ukazała się "Łódzka przystań". Poznajemy tu historię Stefanii Rudzkiej. Jest wiosna 1944 roku, kiedy w czasie łapanki została zabrana do obozu, z którego udało się jej uciec. Po wojnie wraca do rodziny, do Łodzi. Dalsze życie Stefanii w powojennych latach to chwile radosne, ale również pełne smutku.

"Łódzka przystań" to powieść, która wciąga od pierwszego rozdziału, pochłania całkowicie, nie sposób jej odłożyć. To pierwsza część cyklu "Saga klonowego liścia". Jest to powieść oparta na faktach, przedstawiająca losy trzech pokoleń. Gorąco zachęcam do lektury. Przeczytajcie historię Stefanii i jej rodziny. To gwarancja dobrej lektury. Ładnie napisana historia, polubiłam styl autorki. Cieszę się, że trafiłam na tę książkę, teraz czekam na kolejny tom.

× 3 | link |
@juswita_op.pl
2023-02-22
9 /10
Przeczytane

Początek pięknej rodzinnej sagi, która ma swój początek w powojennej Łodzi, do której po ucieczce z niemieckiego obozu pracy wraca młoda kobieta Stefka Rudzka.
Szybko okazuje się, że wojna zabrała sąsiadów, znajomych, przyjaciół, ale przede wszystkim ukochanego. Kobieta czekała na niego długie miesiące, aż pewnego dnia paczka, która trafia w ręce niedoszłej teściowej ostatecznie rozwiewa i tak płonne nadzieje obu kobiet.
Każda z nich musi układać sobie życie w nowych realiach bez ukochanego syna i narzeczonego.
Traumatyczne przeżycia z młodości sprawiają, że Stefka jest niezwykle dojrzała jak na swój wiek, nie jest zahukaną dzierlatką, ma swoje zdanie i nie boi się go głośno wyrażać. To rzutuje na jej całe dorosłe życie. nie boi się podejmować niełatwych decyzji w imię szacunku do samej siebie.
Jej świat jednak zatrzęsie się w posadach, kiedy na jej drodze pojawi się duch z przeszłości.
Anna Stryjewska pięknie maluje słowem, pięknie oddała klimat powojennej Łodzi czy odbudowującej się Warszawy. Opisania przez nią bohaterka może być inspiracją dla niejednej kobiety, mocny charakter, świadomość własnej wartości, uroda, ale też poświęcenie i odwaga.
Przez tą opowieść się płynie, bo próżno tu szukać rozległych opisów. Akcja jest wartka, a zakończenie woła o kolejny tom, na który czekam niecierpliwie.

× 2 | link |
@czytam_book
2023-02-26
8 /10
Przeczytane

RECENZJA🤓

Cześć w sobotę. Dziś pogoda nie zachęca do spacerów, więc na taki dzień najlepsza dobra książka. Co teraz czytacie?

Ostatnio przeczytałam książkę, która jest pierwszym tomem „Sagi Klonowego Liścia”, „Łódzka przystań” Anny Stryjewskiej, wydawnictwo Skarpa Warszawska.

Historia zawarta na stronach książki oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i wydarzyły się w życiu Stefanii Rudzkiej.

Jest rok 1944 Stefanią mieszka w okupowanej Łodzi, w wyniku łapanki trafia do do obozu pracy, w którym nawiązuje znajomość z Kazią. Obu kobietom udaje się wyrwać z obozu.

Wojna niesie za sobą wiele bólu, cierpienia, emocji i przeżyć, o których ciężko zapomnieć. Sami jesteśmy wolni i nie doświadczyliśmy na własnej skórze tak traumatycznych wydarzeń, co nasi przodkowie. To zawsze podczas czytania o wydarzeniach wojennych, obozowych wzruszenie i smutek mocno ogarnia moje serce. Nie jest to łatwy temat, a zwłaszcza w naszej rzeczywistości, gdy tuż za naszą granicą toczy się wojna i dotyka niewinnych ludzi.

„Łódzka przystań” pokazuje nam jaki los sami ludzie, ludziom zgotowali w obozach koncentracyjnych.

Autorka zobrazowała nam w jaki sposób naziści niszczyli ludzką psychikę, obdzierali z godności, pozbawiali złudzeń, budzili strach, a otaczające z każdej strony zło, odbija się na każdym człowieku znajdującym się w niewoli.

Ile jest człowiek w stanie wytrzymać, znieść, aby przeżyć.

A wracając do życia normal...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-03-04
10 /10

[współpraca reklamowa] @skarpawarszawska

Stefka jako młoda dziewczyna trafiła do obozu pracy o zaostrzonym rygorze. Trafiła tam w wyniku łapanki. To co ją spotkało w obozie to ponadludzka praca, wszechogarniający widok śmierci, choroby i głód. Ale również nadzieja, że w jeszcze kiedyś zobaczy swoją rodzinę. W obozie poznaje Kazie. Obie dziewczyny wzajemnie wspierają się i planują ucieczkę. Chociaż wydaje się ona niemożliwa, udaje się. Niestety tylko jednej z nich. Stefka znalazła schronienie u niemieckiego gospodarza i chociaż było jej tam dobrze, to cały czas tęskniła za rodzicami i Felkiem. Jak dalej potoczyły się losy Stefki? Czy ułożyła sobie życie? Czy Felek przeżył wojnę? Przekonajcie się sami.

Autorka posiada niezwykle lekkie pióro dzięki czemu przez książkę płynie się.

Powieść podzielona jest na dwie części. Pierwsza to opis brutalnego życia w obozie. Druga część to życie po wojnie, które na początku wcale nie było łatwe. Książka dostarcza wielu emocji. Strach, niedowierzanie i złość na to co działo się w obozie pracy. Nadzieję i wiarę, że bohaterce uda się uciec i odnaleźć najbliższych żywych. Szczęście, że wojna skończyła się i radość i wzruszenie po spotkaniu z najbliższymi. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która od czasu znalezienia się w obozie do końca wydarzeń opisanych w książce jest silną i wiedzącą czego chce kobietą. Nie złamała ją ani wojna, ani kolej...

× 1 | link |
@viki_zm
2023-02-23
8 /10
Przeczytane 2023 Książka papierowa Posiadam Współpraca recenzencka

Przystań — nie tylko łódzka, ale również życiowa

"Łódzka przystań" to pierwszy tom "Sagi klonowego liścia". To niezwykle poruszająca i emocjonalna rodzinna opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, która zaczyna się w Łodzi w 1944 roku. Zainteresowani? Zapewniam, że warto!

Stefania Rudzka to dziewiętnastolatka mieszkająca w okupowanej Łodzi. Dziewczyna w wyniku łapanki zostaje przywieziona do obozu pracy, w którym panują tragiczne warunki. To właśnie w tym miejscu Stefania poznaje Kazię i kobiety bardzo szybko się do siebie zbliżają — tak działają wspólne smutne doświadczenia i codzienna walka o przetrwanie. Młode dziewczyny nie tracą jednak nadziei i planują ucieczkę... Choć na początku wydaje się to niemożliwe, niespodziewanie pojawia się promyk nadziei. Nadziei na lepsze jutro, spotkanie z bliskimi i wiary w to, że uda się dotrzeć do domu. Czy faktycznie tak będzie? Musicie przeczytać sami, do czego bardzo zachęcam.

To trudna i często bolesna opowieść. Jest ona jednak napisana pięknym językiem, a lekkie pióro Autorki sprawia, że czyta się ją naprawdę świetnie. Anna Stryjewska maluje obraz Łodzi i kreuje sylwetki wyjątkowych bohaterów. Nie mogłam się oderwać od lektury, która w całości wciągnęła mnie do swojego świata i już teraz czekam z niecierpliwością na kolejne części "Sagi klonowego liścia". Zachęcam Was do tej emocjonalnej i nie zawsze łatwej, ale pięknej lektury, która na długo poz...

× 1 | link |
@kasienkaj7
2023-09-20
9 /10
Przeczytane

To naprawdę zajmująca lektura. Polecam!

× 1 | link |
@malgosia311
2024-11-08
7 /10
Przeczytane
@Marzenn
2024-07-15
6 /10
Przeczytane
ZY
@Zyta
2024-03-07
6 /10
Przeczytane
@maria
2024-01-04
8 /10
Przeczytane ➡️Rok_2024 retro/ vintage historia/ powieść historyczna audiobook ➡️TOP_24
@kasiarz1983
2023-12-31
8 /10
Przeczytane
@kamila763
2023-12-03
10 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2023-03-16
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Już wszystkie łzy zostały wylane, tyle bólu, tyle cierpienia, ale dość tego. Trzeba żyć, trzeba iść do przodu!
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Warszawska garsoniera
Warszawska garsoniera
Anna Stryjewska
8.3/10
Oparta na prawdziwych wydarzeniach rodzinna saga, przepełniona emocjami, tajemnicami i marzeniami o...
Kanadyjski raj
Kanadyjski raj
Anna Stryjewska
8.3/10
Oparta na prawdziwych wydarzeniach rodzinna historia pełna tajemnic, marzeń i wiary w lepsze jutro....