Życie mrówek

Maurice Maeterlinck
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Życie mrówek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Mrówka to niezaprzeczalnie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzecząpospolitą matek. Chociaż bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem macierzyństwa, niż właściwe rodzicielki. Nigdzie w przyrodzie nie znajdziecie równie płomiennego uczucia macierzyństwa. Kwoka broni swych kurcząt przed każdym niebezpieczeństwem, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi. Urwij odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij — jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić — dwie tylne nogi, a ona na czterech nogach, które jej pozostały — nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności — gdyż zdolność zachowania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość — pójdzie dalej i zginie dopiero wówczas, gdy larwa lub poczwarka znajdzie się w schronieniu. W tym heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek ku pożytkowi wszystkich, jak gdyby społeczeństwo składało się z niego jednego.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-7779-469-2, 9788377794692
Wydawnictwo: MG
Seria: Labirynty i Osobliwości
Stron: 280
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maurice Maeterlinck Maurice Maeterlinck
Urodzony 29 sierpnia 1862 roku w Belgii (Gandawa)
Maurice Polydore Marie Bernard, hrabia Maeterlinck – belgijski dramaturg, poeta, eseista, piszący w języku francuskim, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1911.

Pozostałe książki:

Wybór dramatów Życie pszczół Inteligencja kwiatów Ślepcy Dramaty wybrane
Wszystkie książki Maurice Maeterlinck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mrówki

18.08.2020

Okazuje się, że nowe wydanie, promocja i piękna szata graficzna jednak pomagają w odkurzaniu starej, dobrej literatury. Tym razem mamy 'Życie mrówek'. Od 'Życia pszczół' dzieli tę książkę 29 lat, jedna wojna światowa i światowy kryzys. Autor dramatu 'Ślepcy', Maurice Maeterlinck odnalazł w mrówkach zbiorowość, która żyje bardziej humanitarnie niż ... Recenzja książki Życie mrówek

@Renax@Renax × 12

O pasję trzeba dbać

10.08.2020

Gdy jesteśmy dziećmi, nasz świat wydaje się niesamowicie ciekawy. Każde stworzenie, każda rzecz, każde zjawisko to zapowiedź niesamowitej przygody, która pozwoli poznać dziecku świat i zostanie zapamiętana na długo. Pewnie sobie przypominacie jakieś dawne zabawy obecnie wydające się niesamowicie niedorzeczne, nielogiczne i po prostu absurdalne. Do... Recenzja książki Życie mrówek

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-05
7 /10
Przeczytane L. beneluksu Audiobook Przyrodnicze Przyjemne i lekkie Nagroda Literacka Nobla

Jak chcemy porozumiewać się z obcymi istotami z kosmosu, jak nie jesteśmy w stanie pojąć i porozumieć się z istotami żyjącymi wokół nas. Z przyjemnością wysłuchałam audiobooka, zdając sobie sprawę, że książka była napisana 90 lat temu. Jednak zachwycił mnie język tej książki i zmysł obserwacji autora. Ponieważ jestem laikiem dowiedziałam się sporo interesujących faktów z życia mrówek.

Miło spędziłam popołudnie zagłębiając się w życie mrówek. Polecam.

× 11 | Komentarze (2) | link |
@Renax
2020-08-18
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe
@Elfik_Book
2020-08-10
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie mrówek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl