Życie suksualne królów Polski i inne smakowitości

Ludwik Stomma
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Życie suksualne królów Polski i inne smakowitości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Smutni i zamknięci w togach historycy skłonni są zapominać, jakim motorem historii jest seks, że ma swoje własne prawa i nędze, które nagle wpływają na kompleksy, radości i bóle, co potem zmienia losy świata - pisze Ludwik Stomma, profesor antropologii kultury, znakomity felietonista.
Książka "Życie seksualne królów Polski..." ukazuje życie władców oraz niektóre wydarzenia z dziejów Europy od strony alkowy.
To inne spojrzenie na historię, jakie Autor proponuje Czytelnikom, to nie tylko błyskotliwie podane "pieprzne smakowitości", ale obraz określony przez sceptyka i wolnomyśliciela.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-7163-267-9, 9788371632679
Wydawnictwo: TWÓJ STYL Wydawnictwo Książkowe
Stron: 195

Autor

Ludwik Stomma Ludwik Stomma
Urodzony 22 marca 1950 roku w Polsce (Kraków)
Z wykształcenia etnolog i antropolog. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta tygodników „Polityka” i „Przegląd”. Był synem wybitnego prawnika, posła na Sejm PRL z ramienia "Znaku" Stanisława Stommy. Wykładał na...

Pozostałe książki:

Choroby i dolegliwości sławnych ludzi Skandale polskie Polskie złudzenie narodowe Księgi wtóre Królów polskich przypadki Polskie złudzenia narodowe
Wszystkie książki Ludwik Stomma

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie suksualne królów Polski i inne smakowitości? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-08-02
4 /10

Znany z dziesiątków publikacji doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog kultury, etnolog i felietonista, wysoce kontrowersyjny Ludwik Stomma, prezentuje wydarzenia i postaci historyczne, bo nie tylko tytułowych królów Polski, poprzez blaski i cienie ich życia seksualnego.

Królów w książce autor opisał mniej, niż miałem nadzieję tu spotkać. Stwierdzenia, że królowie obdarzeni potężnym temperamentem, byli też wielkimi i zdolnymi władcami/politykami, podczas gdy impotenci i marzyciele wiedli kraj do zguby, spodziewałem się jak najbardziej. Że kler polski, za nadania, przywileje i inne prezenty, bo nie ze strachu o życie, gotów jest udzielać bigamicznych ślubów i wielu innych takich machinacji, z których wynika, że Dekalog miał głęboko w d… – dowiedziałem się po raz pierwszy.

Historyjki dotyczące Joanny d’Arc i jej wesołej kompanii morderców i gwałcicieli albo Napoleona – niezłe, jednak zbyt powierzchownie potraktowane.

× 2 | link |
@Vemona
2010-08-29
6 /10
Przeczytane Ebooki Popularnonaukowe 2018 Historia

Tak się zastanawiam, dla kogo właściwie jest przeznaczona ta książka.
Dla osób, które interesują się historią? Nie bardzo, bo większość zawartych w niej informacji można w znacznie bardziej rozbudowanej formie znaleźć gdzie indziej.
Dla osób, które o historii nie mają pojęcia? Chyba też nie, bo takie osoby skupią się jedynie na nawiązaniach seksualnych i nie zwrócą uwagi na tło historyczne. Trochę takie ni to, ni sio....
Królów autor opisał niewielu, skupił się głównie na dość dobrze znanych zaszłościach, podobało mi się zwrócenie uwagi na fakt, że gwałt Bolesława Chrobrego na Przedsławie był okazaniem dominacji i upodlenia narodu, a sama kobieta stanowiła jedynie przedmiot. Niestety, często kobiety traktowane są jak przedmiot... Warto też pomyśleć o pewnej kwestii - jeśli Rosjanie mają dobrą pamięć historyczną, a nie warto w to wątpić, to trudno chyba oczekiwać od nich pozytywnego nastawienia do Polaków?
Z pozostałych rozdziałów poświęconych polskim królom zainteresowało mnie jedno określenie - autor nazwał Michała Korybuta Wiśniowieckiego królem mądrym i dalekowzrocznym. Z takim podejściem nie spotkałam się jeszcze w żadnym czytanym opracowaniu i w takim razie - zachęca mnie to do poszukiwań, by znaleźć uzasadnienie tej opinii.
Stwierdzenie, że królowie obdarzeni większym temperamentem seksualnym byli też zdolnymi władcami, natomiast marzyciele i romantycy prowadzili kraj do zguby, jest dość oczywiste w obliczu przytoczonych przykładów.
Fakt, że k...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie suksualne królów Polski i inne smakowitości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl