Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia

Ishbel Szatrawska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

„Historia ma wiele przemyślnych korytarzy, dlatego nie dajmy się jej zwieść: Hersh Libkin z Sacramento w Kalifornii to naprawdę Hersz Libkin z miasta Łodzi. I tylko ironii losu przypiszmy to, że zamieszkał w mieście nazwanym od chrześcijańskiego obrządku w stanie, którego nazwa wywodzi się z kultury islamskiej. W jego […] prowadzącej przez Auschwitz, Hollywood i Woodstock historii rozwija się opowieść o cenie, jaką się płaci, za to kim się jest, kim chciałoby się zostać i kim widzą nas inni. Także za to, kogo się kocha i o czym wolałoby się zapomnieć. Swoim skrojonym na brechtowską miarę […] dramatem Ishbel Szatrawska wysoko podniosła poprzeczkę”
– Jerzy Jarniewicz

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI.

Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?
Data wydania: 2022-04-21
ISBN: 978-83-67121-04-0, 9788367121040
Wydawnictwo: Cyranka
Nagrody: Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Kategorie: Dramat polski, Dramat
Stron: 203
dodana przez: Vernau

Autor

Ishbel Szatrawska Ishbel Szatrawska Ishbel Szatrawska – absolwentka teatrologii UJ, studiowała także filmoznawstwo oraz amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. Autorka dramatów Objects in Mirror Are Closer Than They Ap...

Pozostałe książki:

Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia Toń
Wszystkie książki Ishbel Szatrawska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Lepszy jest smutek niż śmiech

WYBÓR REDAKCJI
9.06.2022

W ostatnim czasie kilkakrotnie zdarzyło mi się czytać książki reklamowane jako wybitne, które okazały się jednym wielkim dramatem. Pierwszy raz zdarzyło mi się jednak sięgnąć po dramat, który muszę uznać za wybitny. Kończąc ostatni akt historii Hersha Libkina dosłownie miałem ciarki. Uważajcie! Ishbel Szatrawska zwraca naszą uwagę na fikuśnie w... Recenzja książki Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia

@atypowy@atypowy × 10

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2023-02-01
10 /10
Przeczytane

Hersh, główny bohater dramatu Ishbel Szatrawska, w pewnym momencie wypowiada słowa: „Chcę być wkońcu czło­wie­kiem!“ i myślę, że to najlepiej oddaje cały utwór. Bo mówi o Żydach w czasie drugiej wojny światowej i po niej. O wielkiej dyskryminacji, przemocy i zbrodniach, które były w nich wymierzone. O desperackich próbach ucieczki od wspomnień oraz rzeczywistości, próbach dopasowania się. O lawinie oskarżeń, które pojawiały się z każdej strony, a ich absurdalność odbierała możliwość obrony. O braku zrozumienia i próbowaniu uciszenia ofiar. Ale też o rasizmie względem rdzennej ludności ameryki, homofobii, ruchach hipisowskich czy wojnie w Wietnamie. Nastrojach jakie panowały w powojennych Stanach Zjednoczonym. Radości płynącej z bliskości w gettcie. I o tym, że wszystko potrafi się rozsypac nie w jednej chwili, a stopniowo, przez całe życie, gdy prześladuje nas przeszłość oraz teraźniejszość.

Czytelnika z równowagi mogą wytrącać wstawki komediowo-ironiczne, absurdalne, a może nawet surrealistyczne. Tak jak pojawienie się ducha matki, Über­mat­ki, która mówi potocznym dzisiejszym językiem. Jak śpiewanie w tle piosenki Bajm, gdy w centrum dzieje się coś ważnego. Ciągle odniesienia do tego, co ma być w przyszłości, choć akcja dzieje się znacznie wcześniej. To takie pomieszanie realnego z urojeniem lub snem, realnego z odchyleniem od równowagi przedstawionego świata, a tak naprawdę zaglądnięcie do wspomnień, które powoli się zacierają i przenikają. Bardzo nietuzinkow...

× 6 | link |
@maslowskimarcinn
2024-01-15
7 /10
Przeczytane

Od satyry po gorzkie rozliczenie z własnym życiem i przeszłością. Szatrawska pod postacią dramatu jako formy ukazuje dramat człowieka, który chce „być raz w życiu człowiekiem”. Napiętnowany holocaustem i łódzko-polsko pochodzeniem Libkin stara się wymazać wszystko to, co wpisała w niego historia. Ale ciągle pod coś „podpada”, ciągle go chcą gdzieś „dosztukować” i „zaszufladkować". Robią z niego typowego Żyda, a jak Żyda to komunistę, chcą zrobić aktorem i homoseksualistą, rosyjskim szpiegiem, hippisem nawet. Sam Libkin chce być mężczyzną, mężem i ojcem, a tak naprawdę jest nimi wszystkimi i naprawdę nikim. Jego poszukiwania (miłości, szczęścia czy zrozumienia u innych) śmieszą i porażają, jak to w grotesce.
Dużo tu mowy o poświęceniu i zwykłym tchórzostwie. Obrazy wojennych rzezi kontrastują z „amerykańskim snem”, słoneczną Kalifornią i narkotyczną wizją rodem z Woodstock. Do tego w tle Bogart, Übermatka z zaświatów i mówiący w jidysz indiański wódz. Zaskakująco, wybuchowo i przewrotnie.

„Żywot…” zawstydza, intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Fenomenalna opowieść o człowieku zwieńczyła mój czytelniczy 2023 rok. Gęsta, świeża i lepka. Tylko i aż tyle. Must have.

(Talenta literackie pani Szatrawskiej siłą rozpędu wymogły na mnie zaopatrzenie się w „Toń”. Zapadnę się w nią, to wiem na pewno.)

| link |
@Beata_
2023-12-28
7 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2023-04-13
5 /10
Przeczytane
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2023-04-10
9 /10
Przeczytane
DO
@donka
2023-03-18
5 /10
Przeczytane
@Galene
2023-01-11
7 /10
Przeczytane Ebooki Historia Teatr
@atypowy
2022-06-09
9 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2022-05-08
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Bę­dziesz taki jak inni, żeby potem lu­dzie nie mó­wi­li, że ten to za­wsze jakoś wspak, całe życie na prze­kór resz­cie, całe jego życie jest po to, żeby kłuło in­nych w oczy, że nie takie, jak trze­ba, wy­ko­śla­wio­ne, za bar­dzo ży­dow­skie, po swo­je­mu, inną drogą. Ja nie chcia­łam iść inną drogą! Ja tak bar­dzo się sta­ra­łam, żeby być do­kład­nie taka jak inni!
Chcę być w końcu czło­wie­kiem!
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl