Mój Auschwitz

Władysław Bartoszewski
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Mój Auschwitz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Profesor Władysław Bartoszewski po raz pierwszy tak szczegółowo i szczerze opowiada o pobycie w piekle Auschwitz.

Partnerami w tej trudnej rozmowie są Piotr M. Cywiński i Marek Zając.

22 września 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił tzw. drugi transport warszawski. Wśród pięciu i pół tysiąca więźniów, którzy podczas apelu usłyszeli od komendanta obozu, że ?komin to jedyna droga ucieczki?, znalazł się osiemnastoletni Władysław Bartoszewski. Oznaczony numerem 4427 syn urzędnika bankowego trafił do miejsca, gdzie - jak sam mówi - ?przestaliśmy na przykład roztrząsać, czy to straszne i niehumanitarne, że biją. W naszym rozumieniu najważniejsze były konkrety: dostać w mordę czy nerki? Lepiej w mordę, byle tylko nie kijem, żeby nie pękła czaszka?.
Rozmowę uzupełniają wybrane przez Władysława Bartoszewskiego i od dawna nie wznawiane teksty uświadamiające, czym były obozy koncentracyjne, m.in. opowiadanie Apel Jerzego Andrzejewskiego, broszura ojca Augustyna Za drutami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, W piekle Zofii Kossak i spisany przez Halinę Krahelską Pamiętnik więźnia.

Mój Auschwitz to książka, która nie pozwala zapomnieć o jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości.
Data wydania: 2010-09-06
ISBN: 978-83-240-1415-6, 9788324014156
Wydawnictwo: Znak
Stron: 208

Autor

Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski
Urodzony 19 lutego 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” – polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, oficer Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania w...

Pozostałe książki:

Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka Mój Auschwitz Warto być przyzwoitym Mimo wszystko O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku Syndykat zbrodni Bóg, honor, obczyzna Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego Dziennik z internowania Kronika wydarzeń w Warszawie 1939 - 1949 Kryptonim "Bonza" Mój Pen Club Pod prąd Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945 Wiosna jesienią. Październik'56 nowość Moje środowisko niepokorne 1955-63. Marzenia, nadzieje, rzeczywistość Wywiad rzeka Opowieść mojego życia Władysław Bartoszewski Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku
Wszystkie książki Władysław Bartoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mój Auschwitz? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Czytanna
2022-03-13
9 /10
Przeczytane

Władysław Bartoszewski, któż nie znałby tego człowieka, więźnia Auschwitz i autora licznych książek, człowieka pokoju?! Ta książka składa się z trzech części. W pierwszej autor udziela wywiadu i koncentruje się jedynie na swoim kilkumiesięcznym pobycie w Auschwitz. Druga część to opowiadania Haliny Krahelskiej, Zofii Kossak i więźnia piszącego pod pseudonimem ojca Augustyna. To pamiętniki więźniów obozu oświęcimskiego wydane jeszcze za czasów wojny. W trzeciej części mamy do czynienia z przemówieniem Władysława Bartoszewskiego podczas 60 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz i jego refleksją jako byłego więźnia tego obozu. Czy można tu więcej napisać?

× 5 | link |
@Booka
2021-09-23
5 /10
Przeczytane

Władysław Bartoszewski jest dziś bardzo rozpoznawaną osobą w mediach. Tutaj w książce "Mój Auschwitz" możemy zapoznać się z jego osobą ze strony więźnia obozu koncentracyjnego, do którego trafił na początku jesieni 1940 roku.
W książce znajdziemy jego wspomnienia związane z obozem: począwszy od opisów współwięźniów, a skończywszy na tych najstraszniejszych, najbardziej makabrycznych wspomnieniach związanych z biciem, katowaniem, mordem współwięźniów.

Książka rozpoczyna się wywiadem z Władysławem Bartoszewskim, w którym opowiada on między innymi: o życiu i pracy w obozie, o jego aresztowaniu, o modlitwie, walce o przeżycie, pobycie w obozowym szpitalu, nadziejach i w końcu o zwolnieniu z obozu.

Następnie zapoznajemy się z opowiadaniami różnej długości i różnego autorstwa (będącymi broszurami konspiracyjnie wydawanymi po wojnie). Pierwszym jest "Oświęcim. Pamiętnik więźnia" Haliny Krahelskiej, który (jak możemy przeczytać w krótkim wstępie) jest napisany w oparciu o prawdziwe przeżycia Władysława Bartoszewskiego. W opowiadaniu tym poznajemy reguły życia w obozie, system kar, żywienie więźniów (a raczej głodzenie), sytuacje zdrowotne internowanych, ich ubiór i wiele innych.
Kolejną historią jest "W piekle" Zofii Kossak. Również opisuje oparte na faktach przeżycia więźniów. Tym razem - jak sam Władysław Bartoszewski wspomina - mamy do czynienia nie tylko z opisem przeżyć z Oświęcimia, ale ...

× 2 | link |
@anna.urbanska
@anna.urbanska
2012-05-13
10 /10
Przeczytane Posiadam

Nie czytałam do tej pory wiele pozycji, które przybliżyłyby mi życie w obozach koncentracyjnych. Wiedziałam to, co mogłam wyczytać w książkach dotyczących okupacji w Warszawie i Krakowie, w książkach o Powstaniu Warszawskim. Czytałam tylko "Wspomnienia wojenne" Lanckorońskiej i z tej pozycji coś niecoś o obozach łyknęłam. Nie liczę lektur szkolnych, np. Borowskiego, bo są zbyt zbanalizowane byciem właśnie lekturami. Tym cenniejsza jest dla mnie ta opowieść pana Bartoszewskiego. W inteligentny, mądry sposób opowiedział mi o piekle. Nie potrzeba do tego używać okrutnych słów, nie trzeba zagłębiać się w turpistyczne opisy, wystarczy mówić o uczuciach. W drugiej części książki znalazłam doskonałe opowiadania dotyczące obozów, wśród nich małe arcydzieła Zofii Kossak i Jerzego Andrzejewskiego. Tutaj mamy dwa w jednym - fakty, Historia, a do tego przepiękna, zachwycająca, dziś już rzadko spotykana, najwyższych lotów literatura. Bardzo ważna dla mnie książka, myślę, że powinna być ważna dla każdego Polaka. http://zielonowglowie.blogspot.com/

| link |
@memento_mori
@memento_mori
2012-01-05
8 /10
Przeczytane

Niezbyt przypadła mi do gustu. Chwilami bardzo nudnawa.

| link |
@PaniDalloway
@PaniDalloway
2012-01-06
8 /10
Przeczytane Moja biblioteczka
@Spleen
@Spleen
2011-08-01
8 /10
Przeczytane Wypożyczone
@katkrys
@katkrys
2010-10-13
10 /10
Przeczytane
@doffka
@doffka
2010-10-05
10 /10
Przeczytane własne historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój Auschwitz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl