Warto być przyzwoitym

Władysław Bartoszewski
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Warto być przyzwoitym
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Warto być przyzwoitym to wspomnienia Władysława Bartoszewskiego zebrane przez niemieckiego wydawcę K. Lehmanna. Pierwsze polskie oficjalne wydanie książki miało miejsce w 1990 roku w Wydawnictwie W drodze. Obecna edycja została dodatkowo wzbogacona o publikacje, wykłady i przemówienia autora z lat jego działalności w okresie PRL, a także z czasu jego służby dyplomatycznej w III RP. Wstęp do książki napisał o. Maciej Zięba OP, szkic biograficzny przygotował prof. Andrzej Friszke.  
Data wydania: 2019-07-05
ISBN: 978-83-7906-320-8, 9788379063208
Wydawnictwo: W Drodze
Kategoria: Biografia
Stron: 440
dodana przez: bookkeeper
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski
Urodzony 19 lutego 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” – polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, oficer Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania w...

Pozostałe książki:

Mój Auschwitz Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku Syndykat zbrodni Mimo wszystko
Wszystkie książki Władysław Bartoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Warto być przyzwoitym? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-09-06
8 /10
Przeczytane Audiobooki Autobiografie

Świetna książka. Bardzo ciekawe w niej jest to, że połowę stanowią - związane z osobistymi wspomnieniami autora - przedruki przemówień i odczytów na temat Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II Wojny Światowej oraz różnych zagadnień powojennych. Wiele się z tego dowiedziałam, bo Pan Profesor operuje konkretami, datami, liczbami, faktami i cytatami z przemówień Hitlera, zarządzeń i Paktów.
Jeśli chodzi o część pierwszą, o osobiste wspomnienia, to autor pisze prawdę, ale pisze powściągliwie. O złu i swoich cierpieniach pisze oszczędnie, właściwie wspomina o strachu i zapadniętych barkach po wyjściu z Auschwitz. Ale gdy spojrzałam na 2 fotografie - z pierwszego dnia w Auschwitz, gdy jak to sam autor mówi, że nie wiedzieli, gdzie się znaleźli, i zdjęcia z lat 50-tych po wyjściu z więzień UB - na tych zdjęciach widać, jak te lata cierpień odbiły się na profesorze.
W książce prof. Bartoszewski mówi o doświadczeniu pokolenia, o wszechogarniającej trwodze i złu, przyszło na cały kraj, na Polaków i Żydów, których byt biologiczny był zagrożony.
W części 2 mamy z kolei pełny obraz kultury polskiej w latach 1939-45, czasopiśmiennictwa, partii podziemnych, szkolnictwa i życia narodu, któremu próbowano odebrać rozum i wolę. Artykuły bardzo ciekawe, szczególnie w kontekście obecnego zainteresowania tymi czasami wśród przeciętnego czytelnika i widza z racji zainteresowania 'Czasem honoru'.
Profesor następnie opisuje lata stalinizmu, następnie okres późniejszy i nawiąz...

× 16 | link |
@Meszuge
2020-08-01
5 /10

Czy warto być przyzwoitym? Wspomnienia Bartoszewskiego jednoznacznie wskazują, że tak, jak najbardziej, choć nie zawsze się to opłaca. Czy warto przeczytać „Warto być przyzwoitym”? No… jako, że jest to zbiór wspomnień (także wykładów, przemówień, publikacji) Bartoszewskiego – niekwestionowanego autorytetu politycznego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, opozycjonistę represjonowanego przez „komunę”, dyplomaty i polityka – tak… na pewno tak. Czy jest to porywające dzieło literackie? Niestety – nie. A tematy takie jak na przykład formalno-prawne podstawy działania rządu emigracyjnego albo rozprawa na temat tajnej prasy w okresie okupacji niemieckiej i jej roli w życiu społeczeństwa (i parę podobnych w tym stylu) po prostu mnie wymęczyły.

× 3 | link |
@Vernau
2022-02-04
7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2022-04-13
6 /10
Przeczytane Historia najnowsza Biografie i autobiografie Historia - XX wiek II wojna - Europa A.D. 2022
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@xmarthx
2019-01-25
10 /10
Przeczytane
@martagieks
2010-11-16
10 /10
Przeczytane
AG
2009-08-23
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Każdy musi, niestety, swoje doświadczenia gromadzić sam. Nie są one w pełni przekazywalne.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl