Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski
Władysław Bartoszewski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Drugi tom Pism wybranych Władysława Bartoszewskiego zawiera teksty rozproszone z lat 1958-1968.

Podobnie jak w tomie pierwszym przeważają w nim teksty dokumentarne, źródłowe, bibliograficzne – dotyczące wydarzeń historycznych, ale także w znacznym stopniu życia kulturalnego, piśmiennictwa i czasopiśmiennictwa czasów wojny i okupacji.

I tak jak w tomie pierwszym widoczna była przerwa w twórczości Autora, spowodowana jego pobytem w więzieniu miedzy 1946 i 1955 rokiem, tak w tomie drugim wpływ sytuacji politycznej daje się zauważyć w różnorodności miejsc drukowania tekstów. Pojawia się bowiem już wówczas możliwość alternatywna – ogłaszania (anonimowo bądź pod pseudonimem) tekstów nie podlegających żadnej cenzurze PRL-owskiej, na falach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i drukowania w wydawnictwach emigracyjnych.

Przy lekturze tekstów zawartych w tomie drugim pomocna może być znajomość trzech ważnych wydarzeń w życiu Autora w owym czasie.

Po pierwsze – 14 marca 1963 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu systematycznego rozpracowywania operacyjnego Władysława Bartoszewskiego
przez Departament IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "w związku z wrogą działalnością w »Tygodniku Powszechnym« i K[lubie] I[nteligencji] K[atolickiej]”.

Po drugie – w listopadzie 1963 r. Bartoszewski podjął stałą współpracę autorską z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa w Monachium. Kilka tekstów jego pióra – ogłaszanych następnie drukiem na łamach "Na Antenie”, poczynając od numeru z 29 marca / 5 kwietnia 1964 r. – przedrukowujemy w niniejszym tomie.

Po trzecie – 23 listopada 1966 r. zapadła decyzja o rozpoczęciu systematycznego rozpracowywania operacyjnego Władysława Bartoszewskiego przez Departament III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (równoległe z trwającym już od ponad trzech lat rozpracowywaniem przez departament IV) "w związku z przekazywaniem do R[epubliki] F[ederalnej] N[iemiec] (Radio Wolna Europa) materiałów szkalujących PRL".


Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-242-0773-2, 9788324207732
Wydawnictwo: Universitas
Seria: Klasycy współczesnej polskiej myśli humanistycznej
Kategorie: Wspomnienia, Biografia
Stron: 410

Autor

Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski
Urodzony 19 lutego 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” – polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, oficer Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania w...

Pozostałe książki:

Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka Mój Auschwitz Warto być przyzwoitym Mimo wszystko O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku Syndykat zbrodni Bóg, honor, obczyzna Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego Dziennik z internowania Kronika wydarzeń w Warszawie 1939 - 1949 Kryptonim "Bonza" Mój Pen Club Pod prąd Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945 Wiosna jesienią. Październik'56 nowość Moje środowisko niepokorne 1955-63. Marzenia, nadzieje, rzeczywistość Wywiad rzeka Opowieść mojego życia Władysław Bartoszewski Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku
Wszystkie książki Władysław Bartoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Władysław Bartoszewski nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Władysław Bartoszewski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat