Syndykat zbrodni

Władysław Bartoszewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Syndykat zbrodni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Na czele PKWN stanął dyspozycyjny wobec komunistów trzeciorzędny działacz socjalistyczny Edward Osóbka-Morawski. Po latach przyznał otwarcie w rozmowie przeprowadzonej przez dziennikarkę Marię Hernandez-Paluch:
Po załatwieniu sprawy granic pożegnaliśmy się z Polonią moskiewską i 27 lipca odlecieliśmy do Chełma Lubelskiego. My podajemy, że PKWN powstał w Chełmie, że 22 lipca tam drukowaliśmy Manifest. To takie małe, niewinne kłamstwo. Chodziło o to, żeby ładnie wyglądało, że to na polskiej ziemi powstał Manifest i PKWN. Nawet co roku pokazują drukarnię i drukarza, a ja śmieję się w kułak. Najlepszy dowód, że w tym pierwszym Manifeście popełniony jest błąd i w moim nazwisku jest zwykłe "u", bowiem w rosyjskiej pisowni nie istnieje "ó". Ten pierwszy Manifest drukował drukarz sowiecki. Zagrały tutaj względy psychologiczne i popełniono to małe oszustwo. Skoro jednak walczymy o prawdę, to powiemy, że Manifest był drukowany w Moskwie i w Moskwie powstał PKWN.
I tak zapamiętać warto: kłamstwo leżało u podstaw władzy ludowej oraz funkcjonowania aparatu wyznaczonego przez Stalina do spełnienia namiestniczej roli na zachód od Bugu. Obok kłamstwa zaś - bezwzględny terror.
Gen. Czesław Kiszczak w październiku 1984 roku powiedział:
W czterdziestą rocznicę powołania SB i MO chylimy czoło przed bohaterstwem i poświęceniem wszystkich obrońców władzy ludowej, którzy polegli, i tych, którzy są dziś wśród nas. Ich czyny i ofiara pozostaną w pamięci społeczeństwa. Pozostaną w najlepszej tradycji naszego resortu jako bezcenny czynnik jego siły ideowo-moralnej.
I ten sam autor stwierdził:
...tradycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stanowiące ważną część rodowodu Polski, powinny być szerzej wykorzystywane w procesie wychowania młodego pokolenia.
Niechże więc fakty tu podane będą szerzej wykorzystane w procesie młodego pokolenia.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7965-128-3, 9788379651283
Wydawnictwo: EDITIONS SPOTKANIA
Stron: 151
dodana przez: mikakeMonika

Autor

Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski
Urodzony 19 lutego 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” – polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, oficer Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania w...

Pozostałe książki:

Mój Auschwitz Warto być przyzwoitym Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka O Żegocie relacja poufna sprzed pół wieku Mimo wszystko
Wszystkie książki Władysław Bartoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Syndykat zbrodni nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-06-12
7 /10
Przeczytane

Napisana przystępnym językiem.
Mocna. Przerażająca, tym bardziej, że prawdziwa...

× 9 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Syndykat zbrodni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl