Przewodnik do oznaczania roślin z 376 miedziorytami recenzja

Botaniczna ciekawostka dla wielbicieli zieleni

TYLKO U NAS
Autor: @leo.wspolpraca ·1 minuta
2023-01-21
Tytuł może wydawać się nudny, ale jest to dobrze skondensowana wskazówka nie tylko dla botaników ale i osób amatorsko zajmujących się poznawaniem roślin i pozyskiwaniem ich piękna.
Książka jest reprintem oryginału z 1906 roku.
Zawiera w sobie ponad 900 dziko rosnących roślin.
Na uwagę zasługuje szczegółowość.
Autor starał się aby z pomocą tej książki spopularyzować naukę o roślinach, pokazać ich różnorodność.
J.Rostafiński był botanikiem i pionierem polskiej florystyki, nic dziwnego że zawarł w tej pozycji swoje zamiłowanie do badania krajowej flory.Zwraca uwagę na to, że rośliny ciekawe można spotkać nie tylko w lasach ale i często pomijanych zbiornikach wodnych.
Dowiemy się także jak zbierać, badać i suszyć.
Nauka polega na bezpośrednim obcowaniu z rośliną dzięki czemu łatwiej jest przyswoić informacje dotykiem i widokiem tego co mamy przed sobą.
Dobrze przygotowana pomoc badawcza musi posiadać system korzeniowy, a także być odpowiednio zabezpieczona do zabrania ze sobą.To wszystko jest zawarte w lekturze.
Ważne wskazówki na początek oswajania się ze zbieraniem.
Jak nie uszkodzić, zebrać w odpowiedniej porze kwitnienia i owocowania.
Tłumaczenie nazewnictwa, dlaczego używa się nazw łacińskich.Moze być to zmorą ale trzeba pamiętać, że dana roślina może posiadać nazwę pospolitą oraz ludową a to właśnie łacińska będzie uniwersalna.
W przewodniku odnajdziemy objaśnienie skróceń i znaków zawartych przy oznaczeniach oraz dwa klucze.Pierwszy dla drzew i krzewów a drugi dla roślin, ich rodzajów oraz bylin.
Zeszyt II w przewodniku przeznaczony został na ryciny, jak autor zaznacza na wstępie są starannie wybrane.Dokladnie 376 szczegółowych miedziorytów, przez co stanowią doskonałą pomoc przy poznawaniu roślin.Są także jedną z najbardziej dekoracyjnych i eleganckich technik graficznych.
Książka jest poręczna, mały format oraz twarda oprawa sprawiają, że można zabrać ją ze sobą w teren.

Jestem bardzo mile zaskoczony, że takie książki doczekały się swoich reprintów.Jest to także na pewno gratka dla kolekcjonerów.
Miedzioryty zawarte w środku pięknie się prezentują.Dzieki nim łatwiej jest zapamiętać dane ziele oraz obejrzeć jego piękno.

Józef Rostafiński

Reprint oryginału z 1906 roku. Wydanie trzecie obejmujące koło 900 dziko rosnących roślin z 376 rycinami.

Józef Rostafiński

Pozostałe recenzje @leo.wspolpraca

Cywilizacja pierwotna
W poszukiwaniu badań nad rozwojem cywilizacji- religia, zabobony, mitologia.

"Cywilizacja pierwotna - badania rozwoju mitologii, filozofii, wiary, mowy, sztuki i zwyczajów", autorstwa Edwarda B. Tylora, profesora antropologii na Uniwersytecie Oks...

Recenzja książki Cywilizacja pierwotna
Rośliny uzależniające
Jak rośliny wpływają na cywilizacje oraz postrzeganie świata.

"Biochemiczny geniusz roślin polega na umiejętności tworzenia skomplikowanych, jedynych w swoim rodzaju cząsteczek. Jedne produkują zapachy, inne dostarczają wyjątkowych...

Recenzja książki Rośliny uzależniające

Narkoza
Życie ludzkie warte tyle co nerka
@sylwiacegiela:

Lubicie medyczne obyczajówki? Ja ostatnio polubiłam za sprawą „Narkozy” Rafała Artymicza. Bohaterem książki jest aneste...

Recenzja książki Narkoza
Priest
Recenzja
@zmiloscidom...:

Jest to książka totalnie 18+! Jeśli tematyka romansu z udziałem księdza wywołuje u Ciebie dyskomfort, to lepiej nie czy...

Recenzja książki Priest
Opowieści z bagien. Zaśpiewaj dla mnie
Wciągająca i ciekawa historia
@Izzi.79:

Niezwykły, mroczny oraz tajemniczy świat wampirów i wiedźm fascynuje chyba każdego, a na pewno mnie. Jestem fanką książ...

Recenzja książki Opowieści z bagien. Zaśpiewaj dla mnie