Gierek. Człowiek z węgla recenzja

Czekanie na rzetelną biografię

Autor: @almos ·2 minuty
2022-02-03
5 komentarzy
22 Polubienia
Edward Gierek, jeden z władców PRL-u, cieszył się na początku swoich rządów, w latach 1971-75, autentyczną popularnością, bo dał społeczeństwu małego fiata, możliwość wyjazdu za granicę, coca-colę i masę innych rzeczy. Potem było już gorzej. Ten przywódca z pewnością zasługuje na rzetelną biografię, mamy już jedną, Janusza Rolickiego 'Edward Gierek. Życie i narodziny legendy' bardzo dobrze pokazująca młode lata Gierka, ale zbyt hagiograficzną. Czy biografia Gajdzińskiego wypełnia lukę? Moim zdaniem nie i poniżej uzasadnię dlaczego.

Gajdziński nie jest historykiem, tylko dziennikarzem i to widać. Autor nie sięgnął do nowych źródeł, nie ślęczał w archiwach, książka jest kompilacją z pozycji już wydanych i ogólnie dostępnych. Oczywiście taka dziennikarska biografia może być bardzo dobra, vide książki Mariusza Urbanka (autor w podziękowaniach pisze, że zamęczał Urbanka telefonami), ale Gajdzińskiemu sporo brakuje do Urbanka. Książka jest chaotyczna, drobne fakty i anegdotki, przeplatają się z rzeczami poważnymi. Nie wiadomo dlaczego na przykład autor poświęca cały rozdział przywódcom innych państw socjalistycznych. Poza tym chronologia nie jest zachowana, wszystko to robi wrażenie chaosu, przypadkowości, bylejakości.

Chociaż autor jest z wykształcenia historykiem, popełnia bardzo wiele grzechów nie historyka. Charakteryzuje go bezkrytyczny stosunek do źródeł, zwłaszcza do wspomnień, stawianie dziwnych, niepopartych faktami hipotez, pomijanie ważnych źródeł, na przykład w bibliografii nie ma książki „Mechanizmy klientelizmu. Stosunki polsko-radzieckie 1965-1989” Andrzeja Skrzypka, zupełnie podstawowej dla zrozumienia relacji polsko-radzieckich w okresie rządów Gierka.

Za zaletę książki uważam dobre opisanie historii społecznej i obyczajowej czasów Gierka. Najlepszy jest chyba rozdział, w którym autor opisuje konsumpcjonizm pierwszego okresu panowania Gierka: mały Fiat, wyjazdy na Zachód, dyskoteki, Coca-cola, itd., itp. Wtedy cały naród się tym zachłysnął i Gierek cieszył się autentyczną popularnością, zaś opozycja polityczna nie istniała. Wszystko skończyło się w 1976 r.: kartki na cukier, nieudana próba podwyżek cen mięsa, zajścia w Radomiu i Ursusie, puste półki. A potem było już tylko gorzej...

W sumie okazja do napisania rzetelnej biografii Gierka nie została wykorzystana. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś konkretnego o tym człowieku, to raczej zalecam lekturę Rolickiego albo odpowiedni rozdział z książki Eislera „Siedmiu wspaniałych”.

Gwoli sprawiedliwości dodam, że czytałem pierwsze wydanie książki z 2014 r., zaś obecne drugie wydanie (opublikowane, bo wszedł właśnie na ekrany film 'Gierek') głosi, że jest poprawione, ale autor nie pisze, co poprawił; przeglądałem to drugie wydanie w księgarni, nie widzę wielkich różnic, no może dodano pewne pozycje do bibliografii.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2014-10-05
× 22 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Gierek. Człowiek z węgla
Gierek. Człowiek z węgla
Piotr Gajdziński
4.5/10

Pierwsza tak obszerna i szczegółowa biografia najbarwniejszego, a jednocześnie najbardziej lubianego przywódcy Polski Ludowej. Wciągająca, niczym thriller polityczny, historia życia Edwarda Gierka – ...

Komentarze
@Fredkowski
@Fredkowski · prawie 3 lata temu
Ja ostatnio poszedłem na ten film Gierek i opuściłem salę po mniej więcej godzinie.
× 4
@Chassefierre
@Chassefierre · prawie 3 lata temu
Ej, Koterski nie zagrał aż tak źle! :P

A na poważnie, to tak, film był mocno przeciętny...
× 4
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
O tym filmie słyszałem tylko złe opinie, aż się zaciekawiłem...
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · prawie 3 lata temu
Ten film to przede wszystkim nędzny scenariusz. Dziwi mnie to, że w ogóle ktoś postanowił wydać kasę na tę produkcję.
× 2
@Czytanna
@Czytanna · prawie 3 lata temu
Dziękuję za recenzje! Tak myślałam, że marketing wokół tej książki sprawi, że książka nie jest treściwa i że tak naprawdę, potencjał nadal tkwi tym temacie.
× 3
@Brzezina
@Brzezina · prawie 3 lata temu
Brawo za rzetelną recenzje! Dzieki za podpowiedzi do ciekawych lektur :)
× 3
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Dzięki 😄
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Bardzo dobra i wyważona recenzja. Szkoda, że potencjał tematu nie wykorzystany dobrze. Zbyt często nowość zyskuje niezasłużone walory atrakcyjności. A tu wystarczy na przykład sięgnąć do Rolickiego.
Ostatnio słuchałem rozmowy z wnuczką Gierka. Opowiadała, jak nauczycielka (działaczka pierwszej Solidarności) nie chciała jej dopuścić do matury. Trochę to biorę w nawias subiektywizmu, ale jeśli bezzasadnie ją nękała, to bardzo nieładnie.
× 1
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Dzięki 😄 Niestety Rolicki też nie jest obiektywny, bardzo wybiela Gierka, dużo lepszy jest Eisler
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Dzięki za wyjaśnienie. Czy da się napisać biografie Gierka, by L. Miller i J. Kaczyński się równie zachwycili?
× 1
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Ostatnio Graczyk wydał biografię Michnika, która jest atakowana i z lewa i z prawa, może to jest kryterium obiektywności w obecnych czasach: wszyscy się nie zachwycają, ale wszyscy atakują?
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 3 lata temu
Albo tak jak sugerujesz - nas bardziej łączy wspólna niezgoda, niż zgoda. ;)
Sam ostatnio bardziej zastanawiam się nad poczytaniem o Dmowskim, a nie Piłsudskim, bo czuję że mam skrzywione przekonania.
Michnik czasem też mi uwiera, ale chyba o to chodzi w życiu? Dla nikogo nie został świat skrojony by przyjemności doświadczać, bo to rozleniwia.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 3 lata temu
Interesująca recenzja, mniej książka. Nie wiem, czy cieszył się popularnością, a naród stwierdził, że nareszcie ma to co mu się należy.
× 1
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Dziękuję 😄
× 1
Gierek. Człowiek z węgla
Gierek. Człowiek z węgla
Piotr Gajdziński
4.5/10
Pierwsza tak obszerna i szczegółowa biografia najbarwniejszego, a jednocześnie najbardziej lubianego przywódcy Polski Ludowej. Wciągająca, niczym thriller polityczny, historia życia Edwarda Gierka – ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Źródła
Zwyczajne piekło

Ostatnio lubię czytać krótkie książki, ta ma 112 stron, ale treści i emocji jest w niej bardzo dużo. To historia rodzinna opowiedziana przez trzy osoby i dziejąca się w ...

Recenzja książki Źródła
Szafarz
Górnośląski czarny kryminał

Głównym bohaterem kryminału Brudnika jest genialny, ale też szalony śledczy – Rafał Lichy. Rzecz cała zaczyna się tak, że Lichy, wyrzucony z policji, pędzi żywot bezdomn...

Recenzja książki Szafarz

Nowe recenzje

Tylko dobre wiadomości
Z optymizmem patrzeć w przyszłość
@Moncia_Pocz...:

Już dość dawno nie sięgałam po książki Agnieszki Krawczyk, choć kiedyś czytywałam je systematycznie. Postanowiłam nadro...

Recenzja książki Tylko dobre wiadomości
Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Jestem oczarowana
@stos_ksiazek:

Ależ wyciągnęłam się w tę książkę. Po prostu przepadałam! Nie spodziewałam się, że „Pomiędzy wiarą a przekleństwem” Joa...

Recenzja książki Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Wegetarianka
Od wegetarianizmu do choroby psychicznej
@sweet_emily...:

Miałam się zachwycić, a pozostał niesmak, rozdrażnienie i ścisk w żołądku. Podjęcie decyzji, aby zostać wegetarianką w...

Recenzja książki Wegetarianka