Recenzja książki Dr House. Całkowicie bez autoryzacji

Dr House. Całkowicie bez autoryzacji

@Potania@Potania · 2012-07-03
O serialu "Dr House" słyszał chyba każdy, a już na pewno nikomu nie jest obcy jego główny bohater Dr Gregory House. Na czym polega fenomen serialu? Na ten temat jest wiele spekulacji, niektóre z nich znajdziecie właśnie w tej książce, ale nie tylko to czeka na wiernych fanów genialnego diagnosty. " Serial ten, będący ekscentryczną mieszanką złożoną z naukowości „CSI: Zagadek Kryminalnych", dramaturgii „Ostrego Dyżuru", ironicznego humoru oraz zgryźliwego, uzależnionego od tabletek przeciwbólowych bohatera głównego po prostu musiał odnieść sukces. Kwestią czasu było pojawienie się różnorodnych gadżetów, w tym także i książek, po które mogliby sięgnąć wierni fani w momencie oczekiwania na kolejny odcinek ulubionego serialu." (źródło: http://literatura.dlastudenta.pl/artykul/House_pod_lupa,44426.html)

Książka składa się z esejów różnych naukowców na różne tematy. Są tu odkrywcze zagadnienia, jak i te znane z innych książek o House, których powstało już kilka. Cała książka została podzielona na cztery części kolejno:

Wieczory z medycyną - w którym przeczytamy o samym powstaniu pomysłu na serial, jego długiej drodze do realizacji oraz innych ciekawych początkowych pomysłach na serial i głównego bohatera. Dowiedzieć się można między innymi, że House nie od początku był Doktorem.

Utyka, jest złośliwy i nosi laskę -cała ta część skupia się na postaci Gregor'ego House'a.
Nie zabrakło tu znanego wszystkim fanom porównania postaci House z Holmesem, prócz tego autorzy esejów pokazują nam jak na wybitnego lekarza patrzyła kultura brytyjska oraz wyjaśnia, dlaczego miejsce powstania House przyczyniło się do sukcesu serialu.

Mózg House - ta część głównie skupia się na analizie głównego bohatera, ujawnia podobieństwa między metodą diagnostyczną stosowaną przez House i przez realnych lekarzy. Minus tej części stanowi pierwszy rozdział "Być jak House!"

Wilson, Cuddy i okolice - ostatnia część, w której House zostaje porównany z innymi bohaterami serialu. Ta część wydała mi się najlepsza, ponieważ w żadnej innej książce nie spotkałam się z tak dokładnie opisanymi zależnościami jakie zachodzą między Hous'em i jego środowiskiem.

Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych książek, z którą każdy fan powinien się zapoznać. Znalazłam kilka opinii mówiących o tym, że jest bardzo podobna do "Dr House i filozofia - czyli wszyscy kłamią", ale osobiście się z tym nie zgadzam. Kilka tematów się może lekko pokrywać, ale nigdy w całości, poza tym ta pozycja jest o wiele "lżejsza" i nie męczy czytelnika różnymi trudnymi zagadnieniami, nie tylko z filozofii pozytywistycznej, jak i ogólnie całej. Jeśli nie interesuje nikogo nawiązania filozoficzne itd., a sama postać Dr House to polecam zapoznać się z "Dr House Całkowicie bez autoryzacji"
Po przeczytaniu tej książki bez wątpienia każdy z czytelników odda pokłony w stronę całej załogi pracującej nad serialem. Stworzyć serial, który odniesie tak wielki sukces jest trudno, ale stworzyć serial, z tak wyraźnymi postaciami, które bez mała można długo analizować pod różnym kontem i odnieść sukces to rzecz niebywale trudna.

Moja ocena: 8/10 (za powtarzający się wątek Holmesa i rozdział "Być jak House")
Ocena @Potania:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2012-07-08
Książka Dr House. Całkowicie bez autoryzacji
Dr House. Całkowicie bez autoryzacji
Wilson Leah
{}8.5/10
Komentarze

Pozostałe recenzje @Potania

Książka To niemożliwe

Nazwisko Danielle Steel nie powinno być nikomu obce, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej dorobek ponad osiemdziesięciu książe...

Książka Trochę większy poniedziałek

Katarzyna Grochola jest bezapelacyjnie najpopularniejszą autorką polskiej literatury obyczajowej. Każda z jej książek zy...

Nowe recenzje

Książka Wiara, Nadzieja, Miłość

Długotrwałe działanie ucznia (grupy uczniów) skierowane na innego ucznia (lub grupę uczniów), zmierzające do wykluczen...

Książka Wszechświat u schyłku stulecia

„Czas w jakim żyjemy łączy nas wszystkich. Jest naszym wspólnym losem i wspólną odpowiedzialnością.” Sam autor tak pisz...

Książka Zaskoczony radością

Co to jest Radość? „wszystkie te wydarzenia miały cechę wspólną; przynosiły ze sobą niezaspokojone pragnienie, które sa...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}