O serialu "Dr House" słyszał chyba każdy, a już na pewno nikomu nie jest obcy jego główny bohater Dr Gregory House. Na czym polega fenomen serialu? Na ten temat jest wiele spekulacji, niektóre z nich znajdziecie właśnie w tej książce, ale nie tylko to czeka na wiernych fanów genialnego diagnosty. " Serial ten, będący ekscentryczną mieszanką złożoną z naukowości „CSI: Zagadek Kryminalnych", dramaturgii „Ostrego Dyżuru", ironicznego humoru oraz zgryźliwego, uzależnionego od tabletek przeciwbólowych bohatera głównego po prostu musiał odnieść sukces. Kwestią czasu było pojawienie się różnorodnych gadżetów, w tym także i książek, po które mogliby sięgnąć wierni fani w momencie oczekiwania na kolejny odcinek ulubionego serialu." (źródło:
http://literatura.dlastudenta.pl/artykul/House_pod_lupa,44426.html)
Książka składa się z esejów różnych naukowców na różne tematy. Są tu odkrywcze zagadnienia, jak i te znane z innych książek o House, których powstało już kilka. Cała książka została podzielona na cztery części kolejno:
Wieczory z medycyną - w którym przeczytamy o samym powstaniu pomysłu na serial, jego długiej drodze do realizacji oraz innych ciekawych początkowych pomysłach na serial i głównego bohatera. Dowiedzieć się można między innymi, że House nie od początku był Doktorem.
Utyka, jest złośliwy i nosi laskę -cała ta część skupia się na postaci Gregor'ego House'a.
Nie zabrakło tu znanego wszystkim fanom porównania postaci House z Holmesem, prócz tego autorzy esejów pokazują nam jak na wybitnego lekarza patrzyła kultura brytyjska oraz wyjaśnia, dlaczego miejsce powstania House przyczyniło się do sukcesu serialu.
Mózg House - ta część głównie skupia się na analizie głównego bohatera, ujawnia podobieństwa między metodą diagnostyczną stosowaną przez House i przez realnych lekarzy. Minus tej części stanowi pierwszy rozdział "Być jak House!"
Wilson, Cuddy i okolice - ostatnia część, w której House zostaje porównany z innymi bohaterami serialu. Ta część wydała mi się najlepsza, ponieważ w żadnej innej książce nie spotkałam się z tak dokładnie opisanymi zależnościami jakie zachodzą między Hous'em i jego środowiskiem.
Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych książek, z którą każdy fan powinien się zapoznać. Znalazłam kilka opinii mówiących o tym, że jest bardzo podobna do "Dr House i filozofia - czyli wszyscy kłamią", ale osobiście się z tym nie zgadzam. Kilka tematów się może lekko pokrywać, ale nigdy w całości, poza tym ta pozycja jest o wiele "lżejsza" i nie męczy czytelnika różnymi trudnymi zagadnieniami, nie tylko z filozofii pozytywistycznej, jak i ogólnie całej. Jeśli nie interesuje nikogo nawiązania filozoficzne itd., a sama postać Dr House to polecam zapoznać się z "Dr House Całkowicie bez autoryzacji"
Po przeczytaniu tej książki bez wątpienia każdy z czytelników odda pokłony w stronę całej załogi pracującej nad serialem. Stworzyć serial, który odniesie tak wielki sukces jest trudno, ale stworzyć serial, z tak wyraźnymi postaciami, które bez mała można długo analizować pod różnym kontem i odnieść sukces to rzecz niebywale trudna.
Moja ocena: 8/10 (za powtarzający się wątek Holmesa i rozdział "Być jak House")