Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza recenzja

Enola Holmes - z przytupem na rynku wydawniczym

Autor: @aniabruchal89 ·3 minuty
2021-02-05
Skomentuj
1 Polubienie
Enola Holmes i sprawa zaginionego markiza - stała się sensacją na rynku wydawniczym i filmowym. Książka o przygodach siostry Sherlocka Holmesa bije rekordy sprzedaży i popularności. Film sprawił, że młodzi ludzie pokochali odważną dziewczynę i jej zwariowane pomysły śledcze. Fenomen Enoli owocuje serią niezwykłych opowieści...


Panna z dobrego domu

Jeśli jeszcze tego nie wiecie Enola Holmes, jest panną z dobrego domu. W XIX wiecznym Londynie panienki takie powinny były posiadać wiele cech, których naszej bohaterce brakowało.

Kilkuletnia dziewczynka w XIX wieku była jeszcze dzieckiem, jednak od nastolatki oczekiwano już pewnych umiejętności i dobrego wyjścia za mąż. Elita towarzyska naciskała, aby taka młoda dama była skromna, delikatna, uległa i niewinna. Całą jej młodość organizowano tak, aby sprawdziła się w roli matki i żony co miało być szczytem jej marzeń.

Pensje dla panien

W celach wychowawczych oddawano młode panienki na pensje, gdzie wykwalifikowana kadra miała nauczyć je jak być prawdziwą damą. Kandydatka na żonę powinna była dobrze rysować, grać na jakimś instrumencie, wyszywać i znać się na rachunkach. Jednak broń Boże nie mogła zawracać sobie głowy zbyt częstym czytaniem książek, a już na pewno nie tych medycznych czy politycznych. Jeśli chodzi o rachunki to żadne tam algebry czy pitagorasy, ale tylko i wyłącznie dodawanie i odejmowanie. Ewentualnie mnożenie i dzielenie, aby dobrze podzielić ciasto dla gości.

Pokora

Przyszła kandydatka na żonę powinna była również uważać swojego męża za swego pana i władcę. Okazywać mu bezwzględny szacunek, być pokorną i potulną i zawsze zgadzać się ze zdaniem męża. Zbyt ambitna kobieta nie była dobrze postrzegana w towarzystwie, a za mądre rzadko były w ogóle brane pod uwage jeśli chodzi o zamążpójście.

Enola i jej świat

Bohaterkę pierwszej opowieści Pani Nancy Springer poznajemy właśnie w takim trudnym wieku, kiedy kobieta (naprawdę 14-letnia) już powinna myśleć o dobrobycie, jaki zapewni mężowi. Niestety nasza bohaterka w dniu swoich urodzin dowiaduje się, że jej matka uciekła z domu (jak nastolatka), a ona sama pozostaje po opieką swoich dwóch braci. Chociaż tak dokładnie to jednego dość gburowatego i mniej sławnego.

W trosce o dobre maniery siostry bracia postanawiają oddać dziewczynę na pensję i na własną rękę szukać matki, która ich zdaniem nie dość, że zwariowała, to jeszcze ich oszukiwała.

Nie doceniają jednak sprytu swojej siostry, która nie ma zamiaru się im podporządkować. W ferworze ucieczki przed niewolą i postanowieniu odnalezienia rodzicielki natyka się na bardzo osobliwą i dziwną sprawę zaginionego markiza.

Czy markiz na pewno zaginął? Kim jest mężczyzna, który próbuje skrzywdzić chłopaka? Czy madame Lelia kłamie? I kim są Nożownik i Skrzekacz? To wszystko zaprząta głowę młodej detektyw.

Dziewczyna również zmaga się z tajemnicą swojej mamy. Dlaczego uciekła? Gadzie jest? Dlaczego nie chce zostać odnaleziona? Co tak naprawdę się wydarzyło, że kobieta opuściła ją i dom?

W pierwszej części przygód Enoli Holmes pytań i zagadek nie brakuje.

Osobista refleksja

Przygodę z młodą panną Holmes zaczęłam od filmu. Jak wiadomo film, zawsze jest okrojony, w książkach jest więcej szczegółów i dodatkowych zdarzeń. Tak naprawdę sama się nie spodziewałam, że seria o siostrze Sherlocka tak mnie, wciągnie.

Muszę przyznać uczciwie, że nie za bardzo przepadałam za książkami o Holmesie, więc do przygód Enoli podchodziłam sceptycznie. Uważam jednak, że cała seria, począwszy od tomu pierwszego, jest wielkim hitem.

Wielka przygoda, zagadka, tajemnica a przede wszystkim bohaterowie, w których dzieci mogą, same się wcielić sprawia, że tom pierwszy porywa od samego początku. Wcale również nie jest tak, że tylko te pozytywne postacie są uwielbiane. U nas wielką fascynacją cieszył się Nożownik.

Muszę tutaj wspomnieć, że przeczytałam całą serię i mogę uczciwie powiedzieć, że pani Nancy Springer bardzo mocno trzyma się wysokich wartości wychowawczych jak empatia, przyjaźń, wrażliwość na drugiego człowieka, prawda. Niezwykłe poczucie humoru, barwność bohaterki, zabawne dialogi oraz realistyczność opisywanego miasta dodaje pozycji szyku i wdzięku.

Z punktu widzenia terapeutycznego i własnego doświadczenia ta książka jak i kolejne tomy zapewniam, że zachwycą każde dziecko z zaburzeniami ASD. Bardzo mało jest takich publikacji na rynku a w szczególności całych serii, zarówno dla chlopców jak i dla dziewcząt. Zakup tych publikacji na pewno nie będzie to dla rodziców wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Jeśli jeszcze nie znacie Enoli i jej dwóch braci, uwielbiacie przygody i rozwiązywanie tajemnic w gronie rodzinnym, książka o ekscentrycznym markizie i swawolnej detektyw w spódnicy musi trafić na Wasze półki. A kiedy po tej przygodzie poczujecie niedosyt, koniecznie sięgnijcie po kolejny tom, który na pewno Was nie rozczaruje.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-12-14
× 1 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
2 wydania
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer
7.1/10

Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, k...

Komentarze
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
2 wydania
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer
7.1/10
Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, k...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

„Sprawa zaginionego markiza” to pierwsza książka z serii przygód Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, napisana przez Nancy Springer. Książka wprowadza nas w świat młod...

@daria.smiech14 @daria.smiech14

Kobiety zawsze zaburzały równowagę Sherlocka Holmesa, a pochodzenie rodzinne Holmesa jest jednym z aspektów jego życia, któremu poświęcono niewiele uwagi. Nancy Springer ośmiela się wyobrazić sobie n...

@bigbookheart @bigbookheart

Pozostałe recenzje @aniabruchal89

Twój przyjaciel Duch Święty
Szukajcie, a znajdziecie

„A Bóg nadziei niech was napełni wszelką radością i pokojem w wierze, abyście obfitowali w nadzieję przez moc Ducha Świętego”. Rzymian 15:30 UBG ...

Recenzja książki Twój przyjaciel Duch Święty
Boże Narodzenie w pieśni i obrazie
Bóg się rodzi...

„Jutro, Panie Boże, jest Boże Narodzenie. Nigdy nie kojarzyłem, że to są Twoje urodziny. [...] Teraz, kiedy już jesteśmy kumplami, co chcesz dostać ode mnie na urodzin...

Recenzja książki Boże Narodzenie w pieśni i obrazie

Nowe recenzje

Zaprzaniec
"Zaprzaniec" Andrzej Mathiasz
@spiewajacab...:

"Zaprzaniec" Andrzeja Mathiasza jest trzecim tomem serii o przygodach prokuratora Adama Szmyta. Tym razem przenosimy si...

Recenzja książki Zaprzaniec
Sinful
Perełka wśród książek z motywem age gap
@Kantorek90:

Chociaż do tej pory przeczytałam dość sporo książek Leny M. Bielskiej, muszę przyznać, że to właśnie „Sinful” jest tą, ...

Recenzja książki Sinful
My Beautiful Ugly Love
Historia jak z bajki
@kawka.zmlekiem:

współpraca @wydawnictwopapieroweserca @majahaber_autorka Witajcie Moliki. Wpadam dzisiaj z recenzją książki, kt...

Recenzja książki My Beautiful Ugly Love
© 2007 - 2024 nakanapie.pl