"Inna?" to bezpośrednia kontynuacja losów paczki przyjaciół znanych z powieści "Ten obcy". Tym razem na pierwszy plan wysuwa się nowa postać, osieroconej, mieszkającej w warszawskim domu dziecka "dziewczyny w czerwonej czapce", Danki.
Akcja powieści toczy się w rodzinnej miejscowości Mariana, w Jurocinie. Można powiedzieć, że tym razem to przyrodni bracia wysuwają się na pierwszy plan powieści - dziewczyny grają role drugoplanowe, szczególnie Ula, ponieważ Pestki jest tu bardzo mało. Zenek również jest nieco wycofany. Autorka skupiła się na relacji pomiędzy Marianem a Danką.
Zima, kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Do Jurocina na święta przyjeżdża przyrodni brat Mariana, Julek Miler. Pani Pietrzykowa, za namową dobrej znajomej, postanawia na święta zaprosić mieszkającą w domu dziecka nastoletnią Dankę. Z początku chłopcy nie są zachwyceni tym pomysłem - z napięciem oczekują wizyty Zenka i nie w smak im zajmowanie się jakąś obcą dziewczyną. Do tego ich pierwsze spotkanie nie napawa optymizmem... Jednak wkrótce chłopcy przekonują się, że Danka to fajna dziewczyna. Dogadują się z nią i zaprzyjaźniają, szczególnie Marian. Sytuacja się zmienia, gdy do państwa Pietrzyków przyjeżdża Zenek. Na jego widok Danka ucieka z domu. Chłopcy ruszają na jej poszukiwanie. Dlaczego dziewczyna tak zareagowała? Czy wróci do domu? Czy Zenek zdradzi innym jej sekret? Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?
Tytułową "inną" jest nastoletnia Danka, wychowanka domu dziecka. Jej rodzice zginęli tragicznie w wypadku, gdy była jeszcze małą dziewczynką. Od tej pory mieszka i dorasta w domu dziecka. Jest osobą bardzo wrażliwą i niezwykle ambitną, ale jednocześnie posiadającą wiele kompleksów. Dlatego też, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich słabości oraz by nie spotykać się z litością osób posiadających pełne rodziny, pozuje ona na inną, niż jest w rzeczywistości. Zwłaszcza w sytuacjach stresowych staje się harda i opryskliwa.
„Inna?” tak, jak inne powieści Jurgielewiczowej, należy do literatury psychologicznej. Autorka z dużą delikatnością i taktem drąży wielkie i małe problemy życia nastolatków - wrażliwych, ambitnych, często skłóconych ze światem i z samym sobą. Książka porusza wiele problemów, które dotyczą młodzieży i ich sposobu myślenia. Ukazuje relacje pomiędzy młodzieżą z normalnej rodziny a wychowanką domu dziecka. Przedstawia problem dzieci z rodzin rozbitych, ich wyobcowanie, „inność”, wielką potrzebę miłości. Powieść nosi tytuł „Inna?”, ponieważ Danka, mieszkanka domu dziecka czuła się inna, gorsza od rówieśników. Znak zapytania zmusza jednak do zastanowienia się, czy faktycznie dziewczynka była inna. Każdy z bohaterów ma w końcu swoje własne problemy i w jakiś sposób odstaje od reszty grupy.
Myślę, że książka spodoba się tym, którzy czytali "Tego obcego". Książki są inne, pierwsza część podobała mi się bardziej, ale uważam, że "Inna?" również zasługuje na uwagę.
"Danka stała z pochyloną głową, czując, jak wzbiera w niej dławiące uczucie, podobne do nienawiści. (...) Gdyby wiedział, co przed chwilą przeżyła - żeby uniknąć upokorzenia, żeby być jak wszyscy! Gd...
"Danka stała z pochyloną głową, czując, jak wzbiera w niej dławiące uczucie, podobne do nienawiści. (...) Gdyby wiedział, co przed chwilą przeżyła - żeby uniknąć upokorzenia, żeby być jak wszyscy! Gd...
Gdzie kupić
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Pozostałe recenzje @Marcela
Akademia pana Kleksa
Jan Brzechwa (właściwie Jan Wiktor Lesman) to polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz...
Marcel Moss to polski pisarz, którego czytelnicy poznali przede wszystkim jako autora thrillerów psychologicznych, jednak wśród jego książek pojawia się coraz więcej poz...