Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu recenzja

Jak osiągnąć sukces? – nie wszystko zależy od nas!

TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-01-01
Każda książka Malcolma Gladwella trafia na listę bestsellerów „New York Timesa”.

Autor ma niewątpliwie dobry styl i lekkie pióro oraz porusza ciekawe tematy. Dzięki czemu książkę czyta się łatwo i przyjemnie.

Co decyduje, że dana osoba osiągnie sukces w życiu?

Autor opisuje czynniki, o których wspominają również inni naukowcy.

Cyt.:”Sukces nie bierze się z niczego. Z pewnością zawdzięczamy go po części rodzicom i protektorom.”

Jeśli urodzisz się w bogatej rodzinie, w której rodziców będzie stać na to, żeby posyłać Cię na lekcje angielskiego, będziesz jako dziecko wyjeżdżał na wakacje za granicę, dzięki czemu, jako nastolatek będziesz mówił biegle w tym języku, to będzie Ci łatwiej niż dziecku pochodzącemu z biednego domu, którego rodziców nie było stać na dodatkowe zajęcia i tego angielskiego zaczął się uczyć dużo później.

Brutalne, ale prawdziwe. Na naszą przyszłość ma wpływ to, z jakiego pochodzimy domu.

Inny czynnik, to sytuacja zewnętrzna niezależna od nas, o czym też mówią psychologowie biznesu. Dobrym przykładem jest obecna sytuacja pandemii. Ktoś miesiąc przed pandemią, nie mając pojęcia o tym co nadchodzi, otworzył restaurację. Zrobił biznesplan, ma świetną lokalizację, wszystko sprawdził i nagle pojawia się tsunami, czyli pandemia, zamykają restaurację, a on bankrutuje.

Z kolei dla producenta maseczek, pandemia to finansowe eldorado. Cena produktu wzrasta kilkakrotnie, podobnie zapotrzebowania na niego i taka firma ma na np. kilkukrotny wzrost zysków.
Jeśli właściciel takiej firmy mądrze zarządzi takim niespodziewanym dochodem, to może ustawić swoją firmę i rodzinę na 20 lat do przodu.

To są właśnie takie, niezależne od nas sytuacje otoczenia biznesowego, na które nie mamy wpływu.

Co zatem możemy zrobić, my zwykli maluczcy, jeśli chcemy osiągnąć sukces? Jeśli czasem coś nie wychodzi, to nie popadać w kompleksy, bo może, to jest taka właśnie sytuacja, jak pandemia, niezależna od nas i po prostu nic na to nie poradzimy. Nie należy się poddawać, tylko dalej próbować.

Trzeba też być uważnym, czyli wykorzystywać sytuacje, które przynosi nam los. Mówią o tym m.in. psychologowie Miłosz Brzeziński, czy Jacek Walkowiak (można ich posłuchać na youtubie).
Straciłeś pracę, jedziesz autobusem i akurat słyszysz, jak ktoś mówi, że pracuje w takiej i takiej firmie oraz, że otwierają tam nowy dział, a ty masz akurat taki zawód, jaki jest tam potrzebny. Idziesz do domu, szukasz tej firmy w internecie i wysyłasz do niej swoje CV. To jest właśnie uważność.

Cyt.:” Sukces nie jest też zwykłą sumą decyzji i wysiłków, jakie podejmujemy we własnym imieniu. Lepiej określić go jako dar. Niektórzy z nas otrzymali od życia pewne możliwości, mieli na tyle sił i przytomności umysłu, by je wykorzystać.”

„Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” to świetna i ciekawa książka. Znakomita propozycja czytelnicza dla osób interesujących się biznesem, czy rozwojem osobistym.

Data przeczytania: 2022-01-01

Malcolm Gladwell

Talent to za mało, żeby odnieść sukces – o tym, czego jeszcze potrzeba, dowiesz się z tej książki. Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata? Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczn...

@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Nie wszystko zależy od nas... Ale jednak rozpoznanie i wykorzystanie nadarzającej się okazji - to już w dużej mierze zależy od nas. :) Ciekawa recenzja, może sięgnę po książkę - bywa, że takie teksty odświeżają mi umysł i motywują.
@Vernau
@Vernau · ponad 2 lata temu
To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że coś takiego istnieje, zarówno w sprawach prywatnych i zawodowych, żeby nie popadać w kompleksy, że to z nami, jest coś nie tak. Po prostu w życiu przydarzają rzeczy, na które nie mamy wpływu.
Mimo tego trzeba próbować i być wytrwałym, ponieważ wytrwałość, to też element osiągania sukcesów - przykład Edisona.
Malcolm Gladwell

Pozostałe recenzje @Vernau

Bagaże Franza K.
Mój przyjaciel, moja miłość – Franz Kafka

Cyt.: „Bohaterami książki są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. W Berlinie, Wiedniu, Londynie, w Budapeszcie i Pradze szukali swego miejsca. Jej duc...

Recenzja książki Bagaże Franza K.
Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Raz, dwa, trzy – znikasz ty !

Raz, dwa, trzy – znikasz ty - któż nie chciałby wypowiedzieć takiego zaklęcia, żeby stres zniknął z naszego życia. Skutki stresu odbijają się na naszym zdrowiu, o ty...

Recenzja książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów?

Spotkasz mnie nad jeziorem
Spotkasz mnie nad jeziorem
@karolina.za...:

Spotkasz mnie nad jeziorem ~ Carley Fortune Q: Przeczytaliście już wakacyjny romans? Idealna książka dla miłośn...

Recenzja książki Spotkasz mnie nad jeziorem
Piękno i chaos. Westwell
Westwell #1. Piękno i chaos
@marta.boniecka:

“Jeśli kiedykolwiek istniał wzorcowy przykład pary, która nie miała szans na związek, to byliśmy nią właśnie my.” C...

Recenzja książki Piękno i chaos. Westwell
Robaki w ścianie
Robaki w ścianie.
@Malwi:

"Robaki w ścianie" Hanny S.Białys to powieść, która zaintrygowała mnie już od pierwszych stron. Historia zaczyna się o...

Recenzja książki Robaki w ścianie