Sztuka projektowania tekstów. Jak tworzyć treści, które podbiją internet recenzja

Jak pisać dobre teksty w internecie !

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-07-15
Czy wiesz, że cyt.: "Dobrych tekstów się nie pisze. Dobre teksty się projektuje".

Jak to zrobić ?

Opowiada o tym w bardzo ciekawy sposób Ewa Szczepaniak - copywriterka i trenerka pisania w poradniku "Sztuka projektowania tekstów. Jak tworzyć treści, które podbiją internet".

Ta książka, z pewnością zainteresuje osoby, które piszą blogi, recenzje z książek oraz chcą, aby jak najwięcej osób czytało ich teksty.

Autorka swoje rady opiera na badaniach naukowych i swoim doświadczeniu zawodowym. Oto jedna z ciekawych wskazówek - liczby zapisuj cyframi, ponieważ wzrok internauty łatwiej je wychwyci.

Ciekawe są również informacje, jak działa wyszukiwarka Google i co zrobić, żeby tekst z bloga pojawiał się wśród pierwszych wyników wyszukiwania.

Autorka podaje również adresy stron internetowych, które pomogą nam w pisaniu interesujących tekstów np. planery słów kluczowych. Cyt.: "Frazy kluczowe to wyrazy i wyrażenia, które działają jak drogowskazy dla robotów Google - informują, jakiego tematu dotyczą treści na stronie i na jakie zapytania warto je podrzucać użytkownikom. A skoro tak, muszą pasować do konkretnych wyrażeń, jakie wstukują w wyszukiwarkę użytkownicy."

Co jeszcze ważnego radzi Ewa Szczepaniak ?

Nie da się pisać dla wszystkich. Ważne jest, abyś określił, kto jest odbiorcą twoich tekstów.

Bardzo interesujący jest rozdział poświęcony pisaniu recenzji. Cyt.: "Jako recenzent stajesz się oczami i uszami swojego czytelnika, który oczekuje, że oto przeczyta opinię kogoś takiego jak on. Kogoś, kto zna się na rzeczy, ma porównanie i szczerze podzieli się swoimi spostrzeżeniami."

A jak napisać negatywną recenzję ?

Cyt.: "Skup się na cechach produktu i to o nich pisz, zamiast np. wyrzucać autorowi brak talentu. Bądź przy tym precyzyjny. Jeśli produkt, który recenzujesz, nie sprostał Twoim oczekiwaniom - napisz to właśnie tak. Postaw na to, co psychologowie nazywają językiem "ja". Zamiast: Film jest głupi i nie warto go oglądać napisz: Wyszedłem z filmu rozczarowany. Nie będę go polecać i uzasadnij swoją ocenę."

Warto pamiętać, że pisarze też czytają nasze recenzje, także negatywne cyt.: "Pisz ze świadomością, że autorzy książek, producenci i marketerzy również mają dostęp do internetu i zamieszczanych w nim recenzji. Pamiętaj: Krytyka wymaga nieskończenie więcej kultury niż twórczość artystyczna (Pierre Bayard)."

Autorka na koniec każdego rozdziału zamieszcza ćwiczenia do samodzielnej pracy, co jest bardzo dobrym pomysłem i pozwala czytelnikowi lepiej sobie przyswoić prezentowaną wcześniej wiedzę.

Nikt nie rodzi się wielkim pisarzem, nawet znani autorzy musieli się nauczyć "dobrze pisać".

Ty też możesz to zrobić! Ta książka z pewnością Ci w tym pomoże.

Data przeczytania: 2022-07-15

Ewa Szczepaniak

Naucz się zasad jak profesjonalista, aby móc je łamać jak artysta Pablo Picasso Dobrych tekstów się nie pisze. Dobre teksty się projektuje. Najpierw trzeba zbudować solidną konstrukcję, a potem u...

@ale.babka
@ale.babka · prawie 2 lata temu
Ciekawa recenzja :)
Ostatnio Agata Tuszyńska pisała o hejcie jaki się na nią wylał - właśnie to co piszesz.
Ja jeszcze dodatkowo przeczytam Annę Dziewit-Meller "Darcie pierza" -pisze o bańce wzajemnej adoracji na internecie-ciekawe jak to przedstawia.
@Vernau · prawie 2 lata temu
No, bo to jest słabe, napisać o książce, że jest beznadziejna. Ale napisz drogi recenzencie, dlaczego jest beznadziejna konstruktywnie, to już trzeba się wysilić.
Poza tym wydaje mi się, że mądrzy pisarze zdają sobie sprawę, że ich książki nie będą się podobać wszytkim.😊
@ale.babka
@ale.babka · prawie 2 lata temu
Tak, myślę, że taką mądrość zdobywa się z czasem. Na początku to może być trudne niestety...
@OutLet
@OutLet · prawie 2 lata temu
My tu Na Kanapie znamy różne przypadki autorów, co nie, @Vernau? ;-)

@LetMeRead
Absolutnie masz rację 😊
@gala26 · prawie 2 lata temu
Nie każdy autor potrafi pogodzić się z krytyką, nawet tą konstruktywną. Wiem, że pisanie książek to też praca i wcale nie łatwa, ale to także produkt i jednym się spodoba innym nie. Czasem ulubieni autorzy zawodzą. Bywa i tak. 🙂
@Johnson
@Johnson · prawie 2 lata temu
@Vernau, piszesz gdzieś w internecie? :) Pochwal się!
Jestem wierna Kanapie i Kanapowiczom, ale zobaczymy, co przyniesie przyszłość 😊
Ale ta książka jest o tyle ciekawa, że autorka daje dużo konkretnych, naprawdę przydatnych porad.

@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 2 lata temu
Jestem zdecydowana sięgnąć po tę książkę :)
@Vernau · prawie 2 lata temu
Jeśli chcesz się nauczyć dobrze pisać, to naprawdę warto 😊
Świetny komentarz 😊
@gala26 · prawie 2 lata temu
Dziękuję ❤️
Ewa Szczepaniak

Pozostałe recenzje @Vernau

Powrót do Reims
Dlaczego nie mam odwagi, zaakceptować tego, kim jestem?

Tytuł recenzji, to słowa Didiera Eribon – francuskiego socjologa i filozofa oraz geja z książki „Powrót do Reims”. Orientacja seksualna autora ma znaczenie w przypadku t...

Recenzja książki Powrót do Reims
W tajnej służbie Stalina
W sidłach Stalina

Publiczne opowiadanie o sekretach tajnych służb Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, nie kończy się dobrze dla ich autorów. Nie ma znaczenia czas, czy pobyt „nawróco...

Recenzja książki W tajnej służbie Stalina

Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter i Czara Ognia
@marta.uler:

Czwarta już w kolejności część przygód Harry'ego Pottera jaką jest Harry Potter i Czara Ognia. W tym przypadku najpierw...

Recenzja książki Harry Potter i Czara Ognia
Rozruszaj swój mózg
W zdrowym ciele zdrowy duch
@Jezynka:

Mówi się: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. I choć to prawda znana od stuleci wielu z nas jest na bakier jeśli chodzi o re...

Recenzja książki Rozruszaj swój mózg
Cornered
CORNERED
@marcinekmirela:

RECENZJA „CORNERED” AUTOR: A. NOVEMBER Współpraca Reklamowa— WYDAWNICTWO: NAJLEPSZE „W CHWILI GDY ZASTANA...

Recenzja książki Cornered