Jedno dobre zdanie.

Recenzja książki Ekstradycja

@Johnson@Johnson · 2020-03-29
Remigiusz Mróz to autor znany, czytelniczym portfelem uznany i poniekąd lubiany. Zwolenników ma pewnie tyleż samo co i przeciwników, odmówić mu nie można jednego – stworzył całkiem zdatny i poczytny cykl o dwójce prawników, tj. Joannie Chyłce i Kordianie „Zordonie” Oryńskim. Przejadł mi się Pan Mróz już dawno, a i o maszynce marketingowej jego dzieł mam zdanie niepochlebne. Ale że bohaterów mrozowych polubiłem, to sam sobie jestem winien i już 11 raz nad czymś ubolewam i czymś się zachwycam.

Zastanawiam się co by to było gdybym napisał książkę. Myślę, że gdyby udało się wydać choć jedną – moje ego wybiłoby dziurę w suficie, przeleciało przez dwa piętra i było wyżej niż szpica Pałacu Kultury. We własnym mniemaniu mieniłbym się wyższym niż wszystkie (polskie) pisarze! Jakże czuć się musi Remigiusz, który książek napisał tyle, że większość naszych krajan do tej liczby nawet z czytaniem nie dotrze?

Sądząc po fabule i tym jak została napisana najnowsza Chyłka – Mróz jest już tym wszystkim zmęczony. Oczywiście mogę się mylić, to w końcu tylko wrażenie ale Ekstradycja napisana jest jakby od niechcenia, choć z widocznie większą troską o własnych bohaterów. Nadal jednak na jakimś wymuszeniu, zmęczeniu, ostatnim kinetycznym pchnięciu pędu z poprzednich tomów. Jestem zdania (które w nerwach już kiedyś wypisałem w jednej z recenzji poprzednich chyłkowych przygód), że czas najwyższy kończyć. Napisać tom dwunasty, w którym pozamykamy to i owo, napiszemy happily ever after i będzie dobrze. W końcu nawet twórcy najlepszegoserialuever The Sopranos – po szóstym sezonie stwierdzili, że wystarczy.

Schematy i Sensacja

Remek siląc się na oryginalność, z wcześniejszego zmęczenia leci już tylko schematami. Dawny polot i finezja spopielone, próby przegięcia sensacyjnego z poprzednich części stonowane, jednak i kryminału próżno tutaj szukać. Czystej krwi sensacja. Interdyscyplinarość nie bardzo tutaj wychodzi, więc moja rada jest jak to mawiali w naszej rodzimej serialowej Ekstradycji „Trzeba rzucić albo żonę, albo kochankę”. Motywy zdrad, zabójstw, czy obcokrajowców kojarzą mi się automatycznie z tomami „wczesnopoprzednimi” (to chyba były te co się na serial tefałenowski załapały, tylko tam się bali i zmienili imiona obcokrajowców na nasze) tylko pod innymi nazwiskami. W tej książce praktycznie nie ma treści napakowanej jak w poprzednich częściach. Tylko akcja i jeszcze raz akcja, jest jakoś szybciej, przy tym bardziej płytko. Zadbane i owszem o główną linię fabularną, ale cała reszta jest jakby wyłączona. Nawet dekoracje z tektury wycięto. Fabuła leci jak wystawienie sztuki dwóch aktorów na scenie bez scenografii, oczywiście chór i kilkuminutowe występy postaci dosłownie przebiegające przez scenę. Dobrze, bo sensację czyta się w ten sposób szybko, źle bo nie biorę udziału w czytaniu na czas. Niestety po stronie 170 impet zdycha i jest trochę nudnawo. Zwroty akcji też jakieś takie jak skrzypiące powoli drzwi. Aha i byłbym zapomniał, tytuł nie ma nic wspólnego z treścią książki.

Bezradność, bohaterowie i nieco fabularnie

Na plus, że Kordian dostał jaj, Chyłka jest „chyłką”, i Mróz już nie wpienia cytatami z Szymborskiej i Wojewódzkiego co pięć linijek. Na minus wtórność dialogów i brak pomysłu na ciekawe rozmowy. Kolejna kreska na poczet zmęczenia materiału. Dobrze pokazana bezradność i zrezygnowanie bohaterów wobec zbliżającej się… (readers discretion is asdviced prawda?). Wstawka bohaterów z innych książek – check! Poza tym jakaś ta książka taka jakby… znowu na siłę. Na plus (znowu) to że Remek się nauczył, że ludzie mocno ze sobą zżyci w relacji romantycznej uprawiają seks i uwaga! Wprowadza to do treści książki. Bez opisowych „momentów” jednak dobre i to. Wymiar bohaterów stał się bardziej ludzki. Przypominam, że to jedenasty tom. Zawsze to lepiej niż emocjonalne opisy próby dokonania stosunku seksualnego o niepełnej dobrowolności dokonywanej przez współwięźnia na Kordianie :) Dodatkowo plusuję za wzmiankę o Ciro Di Marcio.

Bzdury

Myślałem, że odpuści ale nie. Że jak już mu się nie chce robić researchu do książki (znak firmowy RM), to chociaż kłamstw nie będzie wypisywał. Mianowicie, Remek pisze o tym jak w Polsce uzyskuje się pozwolenie na broń palną, co trzeba podać itp. Nieprawdą jest jakoby były to powody „ważne”, na zasadzie obrony osobistej itp. Owszem, jest to jeden z trybów, ale nie powinien sugerować, że jedyny. Bzdura i krzywdząca dla środowiska strzeleckiego nieprawda. W Polsce trudność ze zdobyciem pozwolenia na broń i kupnem broni palnej jest mniej więcej taka jak uzyskania prawa jazdy kategorii B. Więc Remigiusz nie pieprz głupot, bo robisz szkodę.

Na koniec

Muszę jednak uczciwie pochwalić Remka, że zgodnie ze swoim zamierzeniem ujawnionym w ostatnim wywiadzie dla pewnego znanego portalu z reklamami książek - chciał napisać jedno dobre zdanie. Udało się! Cyt:. „(…) skwitowała szybko Joanna, a potem obmacała spodnie Oryńskiego. Znalazłszy to czego szukała wyjęła i włożyła do ust.”

Niestety nie chodzi o to o czym myślicie. Ale dobrze, mnie też zaskoczył bo prawie zasypiałem doczytując.

Na kacu trochę będąc i pisząc niniejsze wypocinki, mocą swojego urzędu daję mocne 5/10.

29.03.2020 r.
Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2020-03-29

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 21.67zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Ekstradycja
2 wydania
Ekstradycja
Remigiusz Mróz
{}7.5/10
Cykl: Joanna Chyłka, tom 11
Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Ślad po niej zaginął i mimo że wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały t...
Komentarze
@Anna_GP
@Anna_GP · ponad rok temu
Recenzja poziomem przewyższa recenzowaną książkę... Takich czasów dożylismy.
{}× 5
· ponad rok temu
@Anna_GP czytałaś "Ekstradycję"?
{}
@Mackowy
@Mackowy · ponad rok temu
Jedno dobre zdanie... Zapisałem sobie ten cytat z pamiętnego wywiadu i chciałem użyć przy okazji następnej opinii, ale mnie ubiegłeś ;)

No recenzja świetna, a jedno zdanie nie tyle dobre, co genialne :D
{}× 4
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
Cytować zawsze można! ;)
{}× 3
@Renax
@Renax · ponad rok temu
A propos tego pamiętnego wywiadu, to ja zapamiętałam zabawny komentarz czytelniczki, że czeka na to jedno zdanie... Bardzo się z tego dowcipu śmiałam.
{}× 3
@yhera
@yhera · ponad rok temu
Jakoś mnie nie dziwi, że akurat to zdanie zwróciło twoją uwagę. Jakież jednak musiało być rozczarowanie! ;)
{}× 3
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
Tak :(
{}× 2
@Renax
@Renax · ponad rok temu
To co mu ze spodni wyjęła? Rewolwer?
Mam takie pytanie, skoro czytałeś kilka jego książek, a jesteś bystry, więc może będziesz wiedział. Czy język jego książek jest spójny ze sobą? Bo wiesz, równie o nim mówią, a ponieważ pan mi już kilkaktotnie na portalu z reklamami nie odpowiedział na pytanie, to nie będę się kalać. Ale to mnie ciekawi.
{}× 2
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
No nie mogę Ci powiedzieć bo będzie spojler! Choć rewolwer do ust mógłby definitywnie zakończyć sagę chyłkową... Czy spójny, powiedziałbym że idzie go poznać po stylu, choć różnie te książki pisze. Nie wykryłem moim mózgiem różnych styli mogących sugerować ghostwriterów. Chyba, że piszą ściśle według określonych wytycznych ;)
{}
@Renax
@Renax · ponad rok temu
O to mi chodziło. No to ja nadal nie rozumiem tego milczenia. Nie myśmy to napisali, ale przy takim rozgłosie należałoby wydać oświadczenie.
{}
@MaDom
@MaDom · ponad rok temu
Renax, ten pan odpowiada tylko na komentarze, które chwalą jego twórczość, a ty chcesz wyjaśnień i oświadczeń. No wiesz!
{}× 1
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Bo to jest dziwne i świadczy o nieszanowaniu czytelników. Tak uważam. A na słowo 'hejter' o każdym, kto ma inne zdanie niż nasze to dostaję gęsiej skórki!
Ja uważam, że nie ma nic zdrożnego w tym, że ktoś pisze tysiąc książek w miesiąc i w tym, że pisze tak, czy siak, bo odbiorcy są na różne typy książek, często w zależności od nastroju i innych czynników, ale o ile cały ten nieszczęsny list mnie obszedł tyle co, i nic, to widziałam w necie, że w tej dyskusji zabrali głos pisarze kryminalni, więc sprawa błaha nie była, żeby udawać, że się nic nie stało. Po prostu, należy się słowo wyjaśnienia czytelnikom. Może i bez podstawy czepili się człowieka, ja tam nie wiem, ale to było publicznie, a my wciąż jesteśmy bez odpowiedzi.
Poza tym, nie znam charakteru autora, jak wygląda tworzenie z nim wywiadu, ale w tych oficjalnych ciągle jest to samo, a nie ma tego jaki schemat realizuje, na jakich autorach się wzoruje, i takie tam, konkretne.

{}× 1
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Jak się czepili bez podstaw to by odpowiedział i koniec. A tak to dziwne.
{}
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad rok temu
To chyba jednak nałóg🙃
{}× 2
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
Że Chyłka? ;)
{}
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad rok temu
Że Remuś 😉
{}× 1
@Johnson
@Johnson · ponad rok temu
Może być. Może to takie moje guilty pleasure? :|
{}× 2
@alchemik2001
@alchemik2001 · około rok temu
Dziękuję za spisanie wszystkiego tego, co ciśnie mi się na myśl mniej więcej od połowy książki. Nic dodać nic ująć. Tak wymęczona, że sam się zmęczyłem. Zaznaczę tylko, że pierwsze 8 części Chyłki przeczytałem w tempie ekspresowym, a nie jestem molem książkowym. Miały jednak w sobie "to coś". Mrozowi mogę podziękować za to, że "zmusił" mnie do czytania, ale jednocześnie z przykrością muszę stwierdzić, że tym co popełnia ostatnio kieruje mnie w stronę lepszych pisarzy. Może to i dobrze.
{}× 1
@Johnson
@Johnson · około rok temu
Dokładnie! I tak, to dobrze :)
{}× 1
Ekstradycja
2 wydania
Ekstradycja
Remigiusz Mróz
{}7.5/10
Cykl: Joanna Chyłka, tom 11
Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Ślad po niej zaginął i mimo że wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały t...

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 21.67zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Remigiusz Mróz. Jedni go uwielbiają, inni krytykują. Zarzucano mu wszystko: mierne pisane, produkcję powieści w liczbie hurtowej. Nie da się ukryć, że to jedno z najbardziej gorących nazwisk polskiej...

@19emilka93 @19emilka93

" Żadnego prawnika nie interesuje, czy jego klient jest winny...Liczy się tylko to, czy daną sprawę można wygrać". (str.12) Kolejna porcja przygód słynnej pary prawników i jak Autor zapowiada nie os...

@asach1 @asach1

Pozostałe recenzje @Johnson

Niepamięć i niedziałanie
Niekoniec Wojny

Kala Dobosz popełniła książkę (choć nazwałbym to bardziej publikacją naukową) o wojnie toczonej przez przeszło 30 lat w Sri-Lance między Tamilskimi Tygrysami, a rządem S...

{} Recenzja książki Niepamięć i niedziałanie
Dlaczego nikt nie widzi, że umieram
Blaga Maryś Magdalenek

Bardzo potrzebne są książki, poradniki i publikacje na ważne, społecznie pożądane tematy. Takie, które dotyczą cierpienia ludzkiego, konkretniej przemocy zadawanej człow...

{} Recenzja książki Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

Nowe recenzje

Klikniesz, kotku? Naga prawda o internetowych pracownicach seksualnych
A Ty, głupi klikaj
@ksiazka_w_p...:

Stosunkowo niedawno czytałam reportaż o branży pornograficznej. Jak można zauważyć wśród moich opinii - tamta książka n...

{} Recenzja książki Klikniesz, kotku? Naga prawda o internetowych pracownicach seksualnych
Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat
Książka, która wciąga niczym magiczny portal !
@alien125:

Uwielbiam czytać książki młodzieżowe, kocham fantastykę, bardzo lubię motyw dystopijnej wizji świata, dlatego po "Vorte...

{} Recenzja książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat
Wybierz mnie
Genialna
@Izzi.79:

Po tej lekturze mam jeszcze uśmiech od ucha do ucha i jedynie co mogę powiedzieć o tej książce to, że jest genialna ora...

{} Recenzja książki Wybierz mnie
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe