Recenzja książki Miasteczko Salem

Miasteczko Salem

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

"I doszedł mnie głos z bezdennej otchłani:
Chodź do nas, dziecino i śpij razem z nami."

Do małej miejscowości w Ameryce, tytułowego Salem przyjeżdża pisarz Ben Mayers mieszkający w miasteczku jako chłopiec. Chce on tutaj napisać swoją nową powieść - opowiadającej o pewnej jego przygodzie z dzieciństwa, w której był świadkiem odkrycia zwłok wisielca w domu Marstenów. Na miejsce swojego mieszkania wybiera stary, zrujnowany dom (ten sam, w którym miało miejsce przeżycie z dzieciństwa), który chce wynająć na czas pisania książki, ale okazuje się , iż został on już wcześniej sprzedany tajemniczemu panu Barlowowi.
W miasteczku traktowany jest jak dziwak, a jego powieści w konserwatywnym małomiasteczkowym środowisku jako siedlisko zła, seksu i dewiacji. Nie każdy jednak tak uważa. Jedną z fanek pisarza jest spotkana przypadkowo w parku Susan Morton, w której Ben szybko się zakochuje. Stary dom Marstenów budzi w pisarzu strach tkwiący w nim od dzieciństwa, który przełamać ma dopiero nowa jego książka.
Ben z okien swojego pokoju hotelowego widzi doskonale dom - zdający się górować nad całym miasteczkiem i obserwować je swoimi złymi oczyma. Co pewien czas w jego oknach widać stłumione światło, które go bardzo intryguje... Postanawia więc sprawdzić co się tam dzieje. W taki sposób poznaje pomocnika Barlowa - Smitha.
Nowo przybyły mieszkaniec otwiera w Salem ekskluzywny sklep ze starymi meblami, licząc na wielką sprzedaż w sezonie turystycznym. Właścicielem sklepu jest tajemniczy pan Barlow, którego ciągłą nieobecność jego wspólnik tłumaczy częstymi wyjazdami w interesach. Nie mija wiele czasu, a w okolicy zaczynają się dziać rzeczy dziwne i niepojęte. Najpierw giną dzieci, widziane potem pukające do okien i proszące o wpuszczenie do domu. Wszystko wskazuje na to, że Salem nawiedzane jest przez wampiry.
Do walki z nimi staje Ben Mayers z przyjaciółką Susan Morton, nauczyciel z miejscowej szkoły i przyjaciel Bena z dawnych lat - Mat, ojciec Callahan, miejscowy ksiądz, lekarz Jim Cody, oraz dziecko, któremu krwiopijcy odebrali rodziców - Mark Petrie.
Kto z nich przeżyje ? Jaką tajemnice skrywa stary dom ? Kim jest "imperator porcji lodów" ? Dowiecie się czytając jedną z najlepszych powieści Kinga, jaką bez wątpienia jest "Miasteczko Salem".
Książka to opowieść o współczesnym draculi rozgrywająca się w realiach stanu Maine, tak faworyzowanego przez Kinga. Autor obraca się wokół swoich ulubionych motywów: złego miejsca, pisarza, oraz miasteczka z dzieciństwa i wspomnienia o nim.
Powieść cechuje doskonały klimat, rozbudowana konstrukcja całego świata, oraz styl, którego z pewnością zazdrości Kingowi niejeden pisarz. Każdy element, zdanie, sytuacja ma tu swoje miejsce, jest wyczerpująco opisane, co tworzy doskonały obraz rozgrywającej się akcji.
Książka przez lata wychwalana stała się pozycją klasyczną uzyskując rzesze fanów na całym świecie. Jest to z pewnością jedna z najwybitniejszych powieści pisarza, która pomogła mu w zdobyciu sławy. "Miasteczko Salem" jest drugą powieścią Kinga, który przez lata obiecywał powrót do tematu i stworzenie kontynuacji, lecz w końcu uznał, że minęło zbyt wiele czasu - a szkoda. W 1979 roku książka została sfilmowana przez Tobe Hooper'a stając się jednym z najciekawszych filmów o wampirach.
PS. Z powieści można dowiedzieć się bardzo dużo o wampirach, klasyczne ich wersje.
Książka Miasteczko Salem
9 wydań
Miasteczko Salem
Stephen King
{}8.3/10
W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga za sobą drugą. Cz...
Komentarze

Zobacz także

W małym miasteczku Jerusalem, zwanym przez okolicznych mieszkańców Salem, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kilkadziesiąt lat temu zaginęło czworo dzieci i doszło do makabrycznego zabójstwa w domu s...

Powrót do rodzinnego miasteczka po wielu latach musi się źle skończyć. Miasteczko Salem Stephena Kinga to jedna z najbardziej znanych opowieści. Czy zamroziła mi krew w żyłach? Narrator bardzo ...

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Powiedz mi, jak będzie

"Powiedz mi jak będzie" S.Trojanowska 362str. moja ocena 10/10 Najnowsza powieść Sylwi Trojanowskiej pt."Powiedz mi j...

Książka Gra Anioła

Carlos Ruiz Zafón to pisarz, którego uwielbiam. Jego twórczość poznałam za sprawą słynnego Cienia wiatru, stanowiącego ...

Książka Dziennikarz

"Dziennikarz" to mój pierwszy thriller psychologiczny. Ale oczywiście nie w życiu, tylko pierwszy z wydawnictwa niezwyk...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}