Recenzja książki Palimpsest

Miasto sennych wizji

@Jezebel @Jezebel · 2011-02-04
Catherynne M. Valente zapewne jest już doskonale znana polskim fanom ambitnej i nieschematycznej fantastyki, a to za sprawą baśniowej, misternie splecionej kompozycji barwnych, wielowymiarowych obrazów zamkniętych w filigranowej klatce słów – dwutomowej powieści ‘Opowieści sieroty’, która ukazała się w roku 2009 nakładem wydawnictwa MAG. ‘Palimpsest’ jest kolejną książką autorki przetłumaczoną na język polski i umieszczoną w zdobywającej coraz szerszy rozgłos serii ‘Uczta Wyobraźni’.

Akcja rozgrywa się na pograniczu dwóch światów – realiów znanych nam z szarej codzienności oraz mistycznego Palimpsestu, miasta utkanego z sennych wizji, gdzie domy wyrastają z nasion, pociągi są żywymi, kapryśnymi istotami, a miejscowi lekarze-chirurdzy z niecierpliwością wyczekują okazji, by głowę kolejnego z mieszkańców zastąpić zwierzęcą, całkowicie zgodnie z jego wolą oczywiście. Czwórka bohaterów, w świecie realnym nie mających ze sobą nic wspólnego, trafia do baśniowego miasta w tym samym czasie oraz w ten sam sposób – poprzez stosunek seksualny z osobą noszącą na swoim ciele dziwne znamię – sinoczarną plątaninę linii, fragment mapy Palimpsestu – co stwarza pomiędzy nimi nierozerwalną więź, sprawiającą, że dzielą emocje i odczucia, mimo rozrzucenia po zupełnie różnych zakątkach sennego miasta.
Wraz z przebudzeniem realne życie całej czwórki zaczyna się zmieniać pod wpływem narastającej tęsknoty, emocjonalnych sprzeczności, potęgującego się poczucia osamotnienia. Tracą bliskich, stały grunt pod stopami, zainteresowanie realnością. Nawet pasje, które dotąd nadawały barw ich codzienności nie są w stanie przetrwać porównania ze swoimi palimpsestowymi odpowiednikami. Nowym sensem staje się dla nich poszukiwanie ludzi, którzy – jak oni sami – naznaczeni są blizną ulic i budynków, znamieniem czyniącym ich ciała brami, przez które poprzez coraz bardziej odarty z emocji i odczłowieczony seks można wyruszyć w kolejną podróż do miejsca, gdzie barwy, smaki i zapachy są głębsze, bardziej wyraziste, emocje pełniejsze i prawdziwsze, gdzie materializują się tęsknoty i rzeczy utracone. Nowym celem natomiast pozostanie w Palimpseście na zawsze.

Valente w swojej książce zawarła wnikliwe studium ludzkiej tęsknoty i osamotnienia, zniechęcenia prozaiczną rzeczywistością. Bogata symbolika powieści otwiera przed czytelnikiem nieskończoną liczbę dróg interpretacji, barwne metafory oraz misternie skonstruowane, oddziałujące na wyobraźnię opisy onirycznych miejsc i postaci paradoksalnie nadają wykreowanemu przez autorkę miastu autentyczność i wielowymiarowość, pomimo atmosfery sennej wizji z pogranicza abstrakcji, czy wręcz absurdu.
‘Palimpsest’ jest książką wymagającą, zachłannie absorbującą uwagę czytelnika, a jednocześnie cudownie lekką i płynną, niepozwalającą zagubić się wśród dynamicznie splatanych wątków. Czar, który emanuje już z pierwszych kartek czy nawet zdań długo nie pozwala myślom uwolnić się i sprawia, że Palimpsest przenika do świata snów każdego, kto zdecydował się mu poddać.

[recenzja opublikowana także na http://kapryfolium.pl/]
Ocena @Jezebel:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Palimpsest
Palimpsest 10 /10
M. Catherynne, Catherynne M. Valente
Między życiem i śmiercią, snem i jawą, przy dworcu kolejowym poza krańcami świata znajduje się miast...
Komentarze

Inne recenzje @Jezebel

Książka Ruda Sfora

Mitologia jakucka nie jest tematyką rozpowszechnioną w literaturze, a już szczególnie w fantastyce. I właściwie dobrze s...

Nowe recenzje

Książka Setna królowa

Na rynku wydawniczym nastąpił wysyp powieści z gatunku fantastyki, gdzie bohaterką jest młoda kobieta. Nie inaczej jest...

Książka Dziewczyna z ogrodu

Kamila jest przeciętną nastolatką, uczącą się w liceum w Sopocie. Wychowuje ją wyłącznie matka, która jest wiecznie roz...

@Katarzyna_Bieszczad @Katarzyna_Bieszczad
Książka Sadie

Sadie nigdy nie miała łatwego życia. Odrzucona przez własną matkę oraz rówieśników. Jej jedynym światełkiem w tunelu je...

@Katarzyna_Bieszczad @Katarzyna_Bieszczad

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się