Recenzja książki Niezniszczalna nadzieja

Miłość, przyjaźń, nadzieja - nowa powieść Elizabeth Camden

Autor: @aniabruchal89 ·{}4 minuty
{} 2021-03-09 {} 1 komentarz {} 1 Polubienie
Nowy Jork jedno z największych miast świata. W 1925 roku pod względem liczby ludności wyparł Londyn. W roku 1524 Europejczycy z obszaru, na którym znajduje się miasto, przegonili jego rdzennych mieszkańców Delawarów. W latach 20 XX wieku wielki napływ imigrantów zwłaszcza Afroamerykanów spowodował zmianę w strukturze Nowego Jorku. Od roku 1811 wielka przebudowa miasta zwana planem komisarzy spowodowała, że takie miasteczka ja Duval Springs w powieści pani Elizabeth Camden - Niezniszczalna nadzieja, były likwidowane.


XIX wiek wielkiego rozwoju

Plan komisarzy dla miasta oznaczał rozszerzenie siatki ulicznej, na cały Manhattan. W 1819 roku otwarto kanał Erie, który łączył port na Atlantyku z najważniejszymi rynkami zbytu na północy Stanów.

Ogromna i ciągle wzrastająca populacja ludności miasta zmusiła władze, aby dokonać najpotrzebniejszych unowocześnień. Do domów doprowadzano prąd, oraz wodę tam, gdzie ich jeszcze nie było. Niestety dzielnice biedy były na samym końcu planu. Przez budowanie zbiorników retencyjnych od roku 1776 wysiedlano całe miasteczka.

Prymitywny Nowy Jork

Do XVIII wieku miasto nie posiadało bieżącej wody. Korzystano ze studni, oraz zbiorników na wodę deszczową. Jako pierwszą studnię publiczną wykopano tę w Bowling Green w 1776 roku. Collect Pond był pierwszym zbiornikiem słodkiej wody. Niestety z biegiem czasu jakoś zaczęła się pogarszać z powodu zbyt dużej liczby ludności.

Akwedukt Castkill

Projekt tego akwenu rozpoczęto w 1905 roku. Odgrywał on bardzo ważną rolę w zaopatrzeniu w czystą wodę cały czas rosnącej populacji miasta. Tunel wodny został oddany do użytku publicznego dopiero w roku 1928. Utworzony w roku 1905 New York City Water Board ustala opłatę za wodę i ścieki w Nowym Jorku.

Z całą pewnością budowa zbiorników retencyjnych przyczyniła się do ogromnego rozwoju miasta, ale również spowodowała ogromne straty w majątkach ludzi, którzy musieli poświęcić swoje domy oraz ziemię na potrzeby tego projektu.

Niezniszczalna nadzieja

Na tle wydarzeń historycznych między rokiem 1908 a 1915 kiedy rozwój największego miasta USA był najintensywniejszy pani Elizabeth Camden napisała wspaniałą i wzruszającą pozycję Niezniszczalna nadzieja.

Eloise Drake porzucona przesz rodziców i wygnana z miasteczka po swoim rozwiązłym zachowaniu pracuje jako księgowa w Nowym Jorku. Gdy dostaje propozycję wydawać, by się mogło nie do odrzucenia, wraca w swoje rodzinne strony, aby razem z dwoma innymi pracownikami poprowadzić projekt inżynieryjny.

Na swojej drodze spotyka mężczyznę, który sprawił, że przez lata, narastała w niej frustracja, żal i cierpienie. Alex Duval jest burmistrzem miasteczka, które ma zniknąć z powierzchni ziemi, na potrzeby miasta Nowy Jork, a dziewczyna ma w tym pomóc.

Alex za wszelką cenę chce ratować nie tylko swoje miasteczko, ale i miłość, jaką nadal żywi do Eloise. Niestety na przeszkodzie stają mu akty sabotażu w Duval Springs, oraz chłód kobiety.

Czy mieszkańcom uda się ocalić swoje domy? Czy osada przetrwa? Kto życzy śmierci Eloise? Czyją sprawką są akty wandalizmu w miasteczku? Którego z mężczyzn wybierze kobieta? Kto zabił ukrytych Rosjan? Czy ojciec dziewczyny się do niej przyzna? To wszystko w niezwykle wartościowej pozycji pani Camden.

Osobista refleksja

Na początku muszę wspomnieć, że Wydawnictwo Dreams to moje odkrycie 2021 roku. Swoją przygodę zaczęłam od pozycji Żebraczka spod kościoła Świętego Sulpicjusza (polecam naprawdę wspaniała publikacja), oczywiście na tym nie poprzestałam i zamówiłam kolejne książki.

Nie wiedziałam, że jest na rynku wydawnictwo, które wydaje subtelne, wartościowe i bardzo delikatne pozycje nie tylko o miłości, bez wulgaryzmów, przesadnych scen erotycznych i ogromu przemocy. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem wszystkich publikacji na stronie Dreams.

Powieść Niezniszczalna Nadzieja bardzo mnie zaskoczyła. Na okładce jest napis, z serii Nowojorskie kobiety przyznam, że mnie to zmyliło, ponieważ myślałam, że pozycja jest współczesna. Po otwarciu książki kiedy zobaczyłam datę rozpoczęcia wydarzeń pomyślałam sobie huuuraaaa mój ulubiony przedział jeśli chodzi o lata.

Oprócz Żebraczki nie czytałam żadnej z książek o miłości ze strony tego Wydawcy, zawsze kupowałam te o duchowości (swoją drogą polecam pakiet Dla Oblubieńca i Dla Oblubienicy), muszę powiedzieć, że powieścią pani Camden jestem zachwycona.

Oczywiście wszystko dzieje się w duchu tamtej epoki, wspaniały rys historyczny prężnie rozwijającej się aglomeracji, i niezwykle wzruszający opis miasteczka, które walczy o przetrwanie. Jestem pod wielkim wrażeniem samej subtelności tekstu, bardzo kulturalne słownictwo, bogate opisy, oryginalni bohaterowie... Kiedy czytałam książkę, jej delikatność robiła na mnie wielkie wrażenie.

Pierwszym moim skojarzeniem po zapoznaniu się z początkowymi rozdziałami było niesamowite podobieństwo do książek Winstona Grahama (Poldark, Cordelia), ten sam duch, ta sama klasa, ogromna znajomość historii. Bardzo się cieszę, że pisarka posiada tak wielki talent. Śmiało może konkurować nie tylko z Winstonem Grahamem, ale również z Hannah Webster Foster czy Susanną Rowson.

Niezniszczalna nadzieja to publikacja zawierająca najważniejsze wartości, przyjaźń, lojalność, oddanie, wiarę oraz miłość nie tylko człowieka do człowieka, ale również do przeszłości, tradycji i rodziny. Polecam wszystkie części z serii Nowojorskie kobiety, ale tę polecam szczególnie. Przyznam, że bardzo się wzruszyłam podczas czytania.

Jeśli macie dość powieści na jedno kopyto. Chcecie przeczytać coś naprawdę wartościowego, a nie prymitywnego. Szukacie ukojenia, relaksu, odpoczynku. Macie ochotę na porywającą historię z niebanalnymi bohaterami koniecznie sięgnijcie po publikację pani Elizabeth Camden. Obiecuję Wam, że się nie zawiedziecie.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2021-03-07

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Niezniszczalna nadzieja
Niezniszczalna nadzieja
Elizabeth Camden
{}8.4/10
Cykl: Nowojorskie kobiety, tom 3
Eloise Drake pogodziła się z wygnaniem i porzuceniem i w końcu stworzyła dla siebie stabilny świat. Jako geniusz matematyczny i świetna księgowa, pracuje przy największym projekcie inżynieryjnym w No...
Komentarze
@grazyna
@grazyna · 8 miesięcy temu
Mam poprzednie dwa tomy. Ta część dopiero w planach. Recenzja wspaniała. Takie książki lubię. Nawet bardzo.
{}× 1
Niezniszczalna nadzieja
Niezniszczalna nadzieja
Elizabeth Camden
{}8.4/10
Cykl: Nowojorskie kobiety, tom 3
Eloise Drake pogodziła się z wygnaniem i porzuceniem i w końcu stworzyła dla siebie stabilny świat. Jako geniusz matematyczny i świetna księgowa, pracuje przy największym projekcie inżynieryjnym w No...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Niezniszczalna nadzieja jest bardzo ciekawą książką, zachęcił mnie jej opis, czyli jak zwykle. Z każdym dniem na mojej półce znajduje się więcej książek z kategorii literatury obyczajowej i romansów,...

@wzbook @wzbook

Duval Springs Eloise Drake kojarzy się z samotnym dzieciństwem, izolacją, pierwszą miłością, rozczarowaniem, złamanym sercem. Jest miastem, które zmuszona była porzucić przed laty, i miejscem, gdzie ...

@karolina92 @karolina92

Pozostałe recenzje @aniabruchal89

Cywilizacja Zachodu. Na rozdrożach wartości
Upadek wartości w świecie zachodnim

„Cywilizacja ginie, barbarzyństwo nie osiągnęło jeszcze dostatecznej siły, chciałoby się dożyć wielkiego dnia Nemezis. Niech moi przyjaciele budują – ja pragnę zni...

{} Recenzja książki Cywilizacja Zachodu. Na rozdrożach wartości
Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji
Ach co to był za cukierek!!!

„Słuszną linię ma nasza władza”. „Miś” „Chcesz cukierka, idź do Gierka. Gierek Ci da, bo dużo ma” powiedzonko, które gościło w naszych domach, do d...

{} Recenzja książki Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji

Nowe recenzje

Branding
Etyczny branding?
@specjalistk...:

"Branding" Roberta Jonesa to trzecia przeczytana przeze mnie pozycja z cyklu pt. "Krótkie wprowadzenie" wydawanego prze...

{} Recenzja książki Branding
Stand by me
"Stand by me" Agata Czykierda Grabowska
@atelcia_blog:

Sara właśnie zakończyła fatalny związek z Damianem. Sposobem na uleczenie jej zranionego serca i pozbycie się złych wsp...

{} Recenzja książki Stand by me
Upadek ognia
Zapał zgasł
@mysilicielka:

Na ciąg dalszy „Przebudzenia powietrza” rzuciłam się jak szczerbaty na suchary. Co mogę o tym powiedzieć… Trochę się za...

{} Recenzja książki Upadek ognia
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl