Dama w kapeluszu recenzja

Nieudolny fanfik "Trędowatej"

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @ISIA ·3 minuty
2024-04-06
Dostałam pierwszą książkę do recenzji z Klubu Recenzenta (za to od razu dodatkowa gwiazdka na starcie), licznik dni coraz szybciej tyka, książka już dawno przeczytana, a ja biję się z myślami, co by tu zrobić...

Bo książka jest naprawdę fatalna. Tu się nic kupy nie trzyma. Gdybym zaczęła przepisywać cytaty, to stałaby się z miejsca gwiazdą wątku pod tytułem "BIBLIOTEKA IDIOTYZMÓW" ;)
Szczerze, to na miejscu wydawcy nie chciałabym mieć opublikowanej takiej recenzji, wśród tych innych, pełnych zachwytów (średnia ocen dobija 8/10, ode mnie dostaje 3 gwiazdki, a i to naciągane). Ale jak trzeba pisać, to trzeba, chociaż umęczyłam się z tym bardziej niż Mańka po całym dniu w pralni ;)

Ale zaraz, możecie zapytać, przecież książek nie wciskają przymusem, można było sobie wybrać, to czemu wybrałaś taką, która ewidentnie nie jest dla ciebie?
A, widzicie... bo wydawcy robią różne podchody, żeby wykorzystać młodego, pełnego dobrych chęci recenzenta. Na przykład opisują książkę jako "powieść historyczną" (mniam), której akcja dzieje się w mieście Łodzi (kocham!) w dwudziestoleciu międzywojennym (podwójne mniam z frędzelkami), dają blurb "poruszająca opowieść o przyjaźni ponad podziałami, miłości i dążeniu do realizacji marzeń" (och, tak!) i pięknie wystylizowaną okładkę w odcieniach butelkowej zieleni (mhmmm...). Dałam się uwieść. Jak pierwsza naiwna.

A potem brutalne zderzenie z rzeczywistością. Powieść jest zwykłą obyczajówką, tylko osadzoną w dekoracjach sprzed 100 lat (akcja książki zaczyna się w 1927 roku), ale mentalność bohaterów, ich podejście do życia i ocena sytuacji są jak najbardziej współczesne. Podejście do seksu przedmałżeńskiego i prostytucji raczej, że spoko, wszystko dla ludzi, za to przemoc w rodzinie i gwałt małżeński wzbudzają protesty, jakby łońskiego roku każdy na wrotach stodoły pisał #metoo.

Akcja dzieje się w Łodzi i podłódzkich miejscowościach (za to plus jedna gwiazdeczka), miło się czyta o znajomych ulicach i rozpoznawalnych budynkach, jakoś to osadza wyobraźnię w ciekawych ramach, ale pozostałe nawiązania do historii miasta i jej znanych mieszkańców sprawiają wrażenie doklejonych na siłę, jakby nagle w środku tandetnego romansidła żywcem skopiowano dwa zdania z wikipedii, trochę ni przypiął, ni wypiął, jak kapelusz z woalką do baraniego kożucha.

"(...) skrę­ciła w prawo, kie­ru­jąc się w stronę kwa­tery. Mi­ja­jąc dom przy Wschod­niej dzie­więt­na­ście, po­my­ślała jed­nak o czymś zu­peł­nie in­nym. Lu­dzie bo­wiem ga­dali, że pod tym ad­re­sem, pod przy­bra­nym na­zwi­skiem miesz­kał sam mar­sza­łek Jó­zef Pił­sud­ski. Po­dobno pro­wa­dził tam tajną dru­kar­nię Ro­bot­nik, która dzia­łała do dwu­dzie­stego dru­giego lu­tego ty­siąc dzie­więć­set­nego roku, a zo­stała zli­kwi­do­wana przez car­ską Ochranę. Nie­sa­mo­wite! – po­my­ślała. – Jak to moż­liwe, że po­dą­żam te­raz śla­dami sa­mego mar­szałka Pił­sud­skiego? Ka­mie­nica jak każda inna, ale za­wsze kiedy Pola tędy prze­cho­dziła, jej my­śli bie­gły do tam­tych cza­sów, za­bo­rów, prze­śla­do­wań i walki o nie­pod­le­głość." (monolog wewnętrzny 22-letniej Apolonii Marchew, wiejskiej dziewuszyny z wykształceniem podstawowym, wracającej do domu po kilkunastu godzinach pracy przy szyciu. Ciekawe czy jej się zwidywały barykady rewolucji, jak szła Południową...)

Storytelling też taki bardziej przaśny. Każdy rozdział w stylu odcinka telenoweli: przyszedł, wyszedł, ona powiedziała, a on jej na to odpowiedział, przy czym on miał na sobie kapelusz, a ona wełnianą chustkę w kwiaty i jak trzy razy nie powtórzą tego samego różnymi słowami, to jakby nic nie zostało powiedziane, minęły 3 miesiące, nadeszła jesień.

Do tego tra-gi-czny język. Naprawdę straszny. Aż sprawdziłam, czy książka przeszła redakcję i korektę. I tak. Ktoś się pod tym podpisał, własnym imieniem i nazwiskiem. Gratuluję odwagi ;)

Gdybym czytała tę historię w innych okolicznościach, zarzuciłabym ją po kilkunastu stronach. Ale byłam dzielna, dobrnęłam do końca i nawet recenzję udało mi się napisać. Tak że tak. Pierwsze koty za płoty i mam nadzieję, że następnym razem trafię lepiej.

PS. I jeszcze plus jedna gwiazdeczka za okładkę, chociaż co prawda fotka pochodzi ze Stocka, ale jest tak piękna i dobrze dobrana, że warto docenić :)

*** Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. ***

Data przeczytania: 2024-04-05

Anna Stryjewska
7.5/10

Poruszająca opowieść o przyjaźni między podziałami, miłości i dążeniu do realizacji marzeń… Młodziutka Apolonia, chcąc uniknąć kolejnych, brutalnych ataków ojczyma, za namową zrozpaczonej matki opus...

@ISIA · 26 dni temu
Może jeszcze kilka fragmentów dla przykładu, skoro udało mi się znaleźć e-booka na Legimi:

"Apo­lo­nia ode­rwała my­śli od wspo­mnień i po­wlo­kła się da­lej, w kie­runku placu Wol­no­ści, mi­ja­jąc po dro­dze brzę­czące go­spody, z któ­rych raz po raz ktoś z hu­kiem wy­la­ty­wał. Za­pa­chy do­brze wy­pie­czo­nego ja­dła osa­czały ją jak stado żmij, wresz­cie zde­cy­do­wała się wy­su­płać z wo­reczka kilka gro­szy i za­ku­pić w go­spo­dzie pajdę chleba po­sma­ro­waną smal­cem i szklankę chłod­nego kom­potu. (...) Mie­szał się tu śmiech, chi­chot, dźwięki żar­li­wych roz­mów, jak i smętny ton pły­nący ze strun man­do­liny, które po­ru­szał ja­kiś na pierw­szy rzut oka za­gu­biony w tym cha­osie gra­jek. Nikt go nie słu­chał, każdy za­jęty był sobą, a on, gar­biąc się w ja­kiejś zre­zy­gno­wa­nej po­zie, sie­dząc na krze­śle w bia­łej, prze­po­co­nej ko­szuli, usi­ło­wał kon­ku­ro­wać z wła­sną bez­rad­no­ścią i znu­dze­niem. Pa­trząc na męż­czy­znę na pierw­szy rzut oka nie­wiele od niej star­szego, Pola od­nio­sła wra­że­nie, że oboje mają ze sobą wiele wspól­nego. Nie­mal była pewna, że łą­czy ich ta sama po­nie­wierka, strach przed ko­lej­nym dniem, nie­pew­ność i nę­dza. A jed­nak – za nic na świe­cie nie chciała wra­cać na wieś, do dni po­dob­nych je­den do dru­giego, mo­no­to­nii, biedy, za­co­fa­nia, gdzie je­dy­nym ce­lem nad­rzęd­nym dla ko­biety było za­mąż­pój­ście, ro­dze­nie dzieci i zaj­mo­wa­nie się go­spo­dar­stwem." (taże sama panna Apolonia, lat 22, pochodzenie chłopskie, wykształcenie podstawowe, pierwszy raz poza rodzinną wioską, 3 dni po ucieczce z domu, roku pańskiego 1927)

"Szy­deł­kowa chu­sta w ko­lo­rze zgni­łych po­mi­do­rów na jej ple­cach za­wi­ro­wała na mo­ment i opa­dła." (w jakim kolorze???)

"Mańka wy­glą­dała na szczerą i życz­liwą w sto­sunku do nowo przy­by­łej [Apolonii], w do­datku pa­plała jak na­jęta. O chy­trym jak li­sek wła­ści­cielu pralni, o jego żo­nie, co ma gębę jak ro­pu­cha, o ich wstręt­nej córce, głu­pich słu­żą­cych, które przy­no­szą pra­nie swo­ich pa­nów, a także o Helce i jej rze­ko­mych ad­o­ra­to­rach." (taka życzliwa, serdeczna osoba, ta cała Mańka)

"Ze­wsząd do­cie­rały do niej od­głosy mia­sta. Tu prze­je­chał z ło­sko­tem tram­waj, tam kłó­ciły się żar­li­wie baby, tam Ży­dzi, prze­krzy­ku­jąc się, upra­wiali li­chwę, to znów dźwięczny ton ka­ta­ryny wzbi­jał się po­nad tro­tu­ary, kon­ku­ru­jąc z ża­ło­snym śpie­wem ulicz­nej pie­śniarki. Wszystko ra­zem po­wo­do­wało ja­kiś nie­spo­kojny ścisk w pier­siach, żal, go­rycz i jak tylko po­my­ślała o nie­da­le­kiej przy­szło­ści, ogar­niał ją jesz­cze więk­szy strach. Co ro­bić? – my­ślała prze­ra­żona. Na słu­pie ogło­sze­nio­wym wi­siał afisz za­pra­sza­jący do te­atru Ura­nia. Miała w nim wy­stą­pić go­ścin­nie sama Hanka Or­do­nówna. Pola za­trzy­mała się przed ogrom­nym pla­ka­tem, na któ­rym wid­niała diwa es­trady, ikona mody – prze­piękna blon­dynka w gu­stow­nym, ory­gi­nal­nym na­kry­ciu głowy. Sły­szała nie­raz, że te­atr ten stwo­rzył sam Teo­dor Ju­nod, oj­ciec słyn­nego amanta kina – Eu­ge­niu­sza Bodo. Wi­dow­nia li­czyła so­bie dwie­ście pięć­dzie­siąt miejsc, a obok głów­nego bu­dynku znaj­do­wał się ogród, w któ­rym w po­rze let­niej or­ga­ni­zo­wano przed­sta­wie­nia, głów­nie typu va­ri­étés." (nadal pierwszy dzień na mieście panny Apolonii)

"Nie­długo póź­niej zja­wiła się za­dy­szana Mańka, która z trium­fem ob­wie­ściła, że wła­śnie w pralni na gwałt po­trze­bują ko­goś do do­star­cza­nia za­mó­wień.
– Płaca za za­ję­cie wpraw­dzie kiep­ska, ale na po­czą­tek lep­sze to niż nic – skwi­to­wała pod­nie­cona.
– Z nieba mi spa­dłaś! – po­wie­działa ła­mią­cym się gło­sem Apo­lo­nia i po­de­szła do krą­głej, nie­wy­so­kiej dziew­czyny, by ją uści­skać. Parno było, obie kle­iły się od potu, ale Mar­chew, ro­niąc nie­jedną łzę, nie mo­gła się po­wstrzy­mać, by nie po­dzię­ko­wać tej ob­cej w grun­cie rze­czy dziew­czy­nie. – Na­wet nie wiesz, ile to dla mnie zna­czy – do­dała.
– Eee tam! – Tamta mach­nęła ręką jakby chciała od­go­nić na­trętną mu­chę. – Sama kie­dyś tu za­czy­na­łam, to wiem, jak ważne jest wza­jemne wspar­cie.
" (autentyczne dialogi 19letniej praczki Mańki i 22letniej Apolonii Marchew, dziewczyny od krów, nadal rok 1927)

i tak dalej, i tym podobnie, udało nam się przebrnąć przez pierwsze dwa rozdziały ;)

Dalej nie jest lepiej, weźmy na przykład rozdział 16:

"Apo­lo­nia za­drżała, nogi w jej ko­la­nach się ugięły. W roz­mówcy z roz­piętą pod szyją ko­szulą roz­po­znała wła­ści­ciela ka­pe­lu­sza. To w tym męż­czyź­nie za­du­rzyła się od pierw­szego wej­rze­nia. Ko­chała go mi­ło­ścią pla­to­niczną, wma­wia­jąc so­bie, że tylko taka mi­łość speł­nia swoje za­da­nie i po­zo­staje do końca czy­sta i nie­winna, a przez to jest lep­sza niż inne. Kiedy jed­nak po­znała pana Ksa­we­rego, jej spoj­rze­nie na wiele spraw w tej ma­te­rii ewa­lu­owało." (Apolonia 2 lata później, pierwszy raz na bankiecie, u jakichś dorobkiewiczów upozowanych na mecenasów kultury i sztuki, w trakcie materialnej ewaluacji)

"Apo­lo­nia stała z kie­lisz­kiem w ręku i przy­słu­chi­wała się tej wy­mia­nie zdań. Nie zda­wała so­bie sprawy z tego, że w zie­lo­nej, atła­so­wej sukni opły­wa­ją­cej jej smu­kłe, szczu­płe ciało wy­gląda wręcz zja­wi­skowo. Jej mło­dość była jesz­cze nie­ska­żona hek­to­li­trami wy­pi­tego al­ko­holu ani dy­mem z pa­pie­rosa, a je­dy­nie na­zna­czona ciężką pracą i tro­skami dnia co­dzien­nego." (bo jak zniszczyć se urodę, to lepiej robotą niż alkoholem, powiadam)

Wyłapane na szybko, na chybił trafił, ale tam takie rozkosze lingwistyczne co krok, więc nic tylko się delektować, jak ktoś ma skłonności ku masochizmowi ;)
@ksiazkowerecenzjenabi
@ksiazkowerecenzjenabi · 18 dni temu
Też niedawno przeczytałam książkę, która (najprościej ujmując) była fatalna do potęgi i ledwo ją dokończyłam, dlatego rozumiem Twój ból.
@ISIA · 17 dni temu
Już się trochę otrząsnęłam z szoku, chociaż mocno mną wstrząsnęło to doświadczenie ;)
Jak tak dalej pójdzie, to sama zacznę się przymierzać do napisania powieści, bo bardziej składne fabuły wymyślamy ze szwagrem po pijaku :P

A tobą co tak potelepało?
@ksiazkowerecenzjenabi
@ksiazkowerecenzjenabi · 17 dni temu
"Obłęd" Justyny Kopińskiej. Sam pomysł całkiem fajny, ale tak słabo wykonany, że to godne pożałowania. Podejrzewam, że sama bym to lepiej napisała. Przemęczyłam się aż do samego końca z nadzieją na jakieś powalające zakończenie i się przeliczyłam niestety
@ISIA · 17 dni temu
O, to ciekawa opinia, bo ja dotąd czytałam tylko reportaże tej autorki, które były świetne i ten "Obłęd" też mam na liście do przeczytania kiedyś tam. Pewnie sama się wtedy przekonam, bo opinie bardzo rozbieżne, widzę.
Anna Stryjewska
7.5/10

“Życie zmienia nas wszystkich. Weryfikuje wszystkie podjęte decyzje, uczy nas pokory i cierpliwości. Zmienia nasze postępowanie, tok rozumowania, spojrzenie na wiele otaczających nas spraw”. Apoloni...

@tatiaszaaleksiej @tatiaszaaleksiej

Młoda dziewczyna Pola ucieka ze wsi, przed surowym ojczymem, do wielkiego miasta- Łodzi. Trwają lata '30 XX w. Miasto przeżywa swój rozkwit, jednak życie większości jego mieszkańców jest bardzo wymag...

@sweet_emily_and_her_world @sweet_emily_and_her_world

Pozostałe recenzje @ISIA

Krzyk orła
Do 7 razy sztuka

I oto doczekaliśmy się siódmej części cyklu "Millenium". Dużo się spodziewałam po tej kontynuacji, znając wspaniałą trzytomową sagę rodziny Kippów Karin Smirnoff i musz...

Recenzja książki Krzyk orła
Duma i uprzedzenie
Chęć i rozczarowanie

"Jest praw­dą po­wszech­nie znaną, że samot­nemu a boga­temu męż­czyź­nie brak do szczę­ścia tylko żony." Widzę to zdanie i od razu muszę czytać dalej, radość, szczęście...

Recenzja książki Duma i uprzedzenie

Miłość jest warta starania
Co jest w życiu ważne - okiem 90-latków.
@gosiaprive:

Przeczytałam gdzieś entuzjastyczną recenzję tej książki, więc kupiłam. Po wstępnym przejrzeniu najpierw ogarnęły mnie j...

Recenzja książki Miłość jest warta starania
Chłopak z sąsiedztwa
Patrz sercem nie oczami
@kd.mybooknow:

„Żadne dziecko ani żadna kobieta nie powinna przechodzić przez to, przez co my przechodziliśmy . Nikt nie powinien żyć...

Recenzja książki Chłopak z sąsiedztwa
100 dni bez słońca
Historia Tessy jest jedną z tych, obok której n...
@xbooklikex:

"- O rany - odzywa się. - Należysz do tego rodzaju ludzi? - To znaczy jakiego rodzaju? - pytam z uśmiechem. - Ludzi, kt...

Recenzja książki 100 dni bez słońca