Recenzja książki Nocna zmiana

Nocna zmiana

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

Stephen King napisał kilkanaście nowel zawartych w trzech zbiorach, kilkadziesiąt opowiadań umieszczonych w czterech zbiorach, dwie książki zaliczane do niebeletrystyki, siedmiotomową sagę fantasy oraz ponad trzydzieści powieści. "Nocna Zmiana" została wydana rok po słynnym "Lśnieniu" i przed "Bastionem". Czy jednak dorównuje im? Zapraszam do przeczytania recenzji.
"Cmentarna szychta" to inaczej praca na nocną zmianę. Nie każdy ją lubi, ale ktoś wykonać musi. Grupka ludzi dorabia w fabryce, oczyszczając jej piwnice. W mroku może kryć się wszystko, każdego gatunku, rozmiaru oraz liczby. Może mieć świecące w ciemności oczy, długie, wijące się ogony i szare futro. Już wiecie, o czym mowa?
Zbliża się "Nocny Przypływ". Świat stoi na krawędzi zagłady, ogarnięty niezwykle groźnym, śmiertelnym wirusem grypy. Grupka osamotnionych, ocalałych ludzi wędruje bez celu. Jak zachowają się w obliczu zagłady? Czy samotność doprowadzi ich do zwierzęcych, okrutnych zachowań? Przemyślenia jednego z bohaterów na temat końca świata.
Zrozpaczony Lester Billings przybył do doktora, by opowiedzieć o tym jak zabił trójkę swoich dzieci. Straszna i mroczna to opowieść, opowieść o "Czarnym Ludzie". Jedno z najbardziej przerażających opowiadań napisanych przez Stephena Kinga.
Urządzenia buntują się. Przedtem poddane człowiekowi, który je stworzył, teraz niebezpieczne stoją na stacji benzynowej, gotowe zabić w razie sprzeciwu. Takie właśnie są "Ciężarówki". Czy ludzie przeżyją?
Trzynaście centymetrów. Dokładnie trzynaście; pechowa liczba. Dla głównego bohatera może ona oznaczać śmierć - dokładnie tak szeroki (a raczej wąski) jest "Gzyms", po którym musi przejść kilkadziesiąt metrów nad ziemią...
Palenie jest szkodliwe, nie jest to dla nikogo tajemnicą. Ludzie chcą przestać, ale nałóg jest silniejszy od nich. Sięgają po najróżniejsze sposoby i niestety, zwykle starania spełzają na niczym. Główny bohater dostaje od znajomego wizytówkę "Quitters, Inc.", reklamujących się jako niezawodnych w pomocy palaczom. Wkrótce będzie miał przekonać się, jak bardzo niezawodnych. Postrach wszystkich miłośników tytoniu :)
Dwójka podróżnych potrąca samochodem chłopca. Jak się okazuje, dziecko było już martwe, miało poderżnięte gardło, i ktoś najprawdopodobniej wypchnął je na drogę. Vicky i Burt zabierają ciało do bagażnika i decydują udać się na najbliższy posterunek policji. Trafiają do miasteczka Gatlin, w którym nie ma nikogo dorosłego. Są za to "Dzieci Kukurydzy". Od teraz życie przyjezdnych jest zagrożone, pośród nieskończonych łanów kukurydzy muszą walczyć z dziećmi... i nie tylko.
Gigantyczne zmutowane szczury, świat chylący się ku upadkowi za sprawą wirusa grypy, oczy obcych wyrastających na dłoni, krwiożercza maglownica, potwory w szafie, zbuntowane ciężarówki, złe dzieci składające dorosłych swemu bogu w ofierze, wampiry... czego więcej może pragnąć miłośnik horroru? W przeciwieństwie do innych zbiorów krótkich utworów Kinga, niemal wszystkie opowiadania zawarte w "Nocnej Zmianie" są horrorami. Jednak nawet te, które z gatunkiem niewiele wspólnego są na tyle interesujące, by nie znudzić czytelnika. Poruszane tematy są bardzo oryginalne i zaskakujące, wszystko dzieje się bardzo szybko. Stephen King we wczesnym okresie twórczości ma jeszcze mnóstwo pomysłów, które, dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi, z powodzeniem przenosił na papier.
W późniejszym okresie twórczości Stephen King pisze dzieła wielowymiarowe, w których nic nie jest oczywiste, często panuje lekki chaos i występują zawiłości (przykłady: "Desperacja", "Łowca Snów", "Bezsenność") oraz odniesienia do innych powieści, głównie do cyklu "Mroczna Wieża". W "Nocnej Zmianie" tego nie ma, nietrudno zorientować się w aktualnych wydarzeniach, czasie i miejscu. Nie trzeba znać innych książek Stephena Kinga, aby zrozumieć owe opowiadania (jak to ma miejsce np. ze zbiorem nowel "Serca Atlantydów").
Nie wszyscy jednak preferują taki rodzaj grozy. Nie ma tu niczego subtelnego, opowiadania nierzadko są dość makabryczne i krwawe. Brakuje niedomówień, wszystko jest jasne i przejrzyste. Zakończeniom, pomimo, iż zwykle są otwarte, brakuje enigmatyczności i wieloznaczności. Czy jednak jest to minusem? Cóż, zależy to tylko od osobistych preferencji i gustu.
Książka przede wszystkim dla tych, co lubią poczuć dreszcz podczas czytania, czekają na oryginalność, makabrę i grozę w najczystszym wydaniu. Polecam wszystkim, nie tylko fanom Króla.
Spis opowiadań:
- Dola Jerusalem
- Cmentarna szychta
- Nocny przypływ
- Jestem bramą
- Magiel
- Czarny Lud
- Szara materia
- Pole walki
- Ciężarówki
- Czasami wracają
- Truskawkowa wiosna
- Gzyms
- Kosiarz trawy
- Quitters, Inc.
- Wiem, czego ci potrzeba
- Dzieci kukurydzy
- Ostatni szczebel w drabinie
- Człowiek, który kochał kwiaty
- Ktoś na drodze
- Kobieta na sali
Książka Nocna zmiana
4 wydania
Nocna zmiana
Stephen King
{}8.5/10
Opowiadania zawarte w tym zbiorze powstały, kiedy Stephen King był dopiero u progu wielkiej kariery, a krytycy wyrażali się o jego twórczości sceptycznie. Niespodziewany sukces komercyjny i literacki ...
Komentarze

Zobacz także

Umysł Stephena Kinga podzielony jest na wiele sal. Większość to sale tortur, reszta jest znacznie gorsza. Niektóre są na swój sposób nawet zabawne. Na widok innych człowiek zaczyna się odruchowo drap...

Zbiór pierwszych opowiadań Stephena Kinga został otoczony mitem, przez który oczekiwałam po tej pozycji wielkiego wow. Sądziłam, że mistrz zaprezentuje się tutaj od najlepszej strony, a opowiadania ...

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Jeździec Miedziany

Paulina Simons - amerykańska aktorka i pisarka rosyjskiego pochodzenia zdobyła popularność nie tylko za sprawą "Jeźdźca...

Książka Miłość i inne nieszczęścia

"Miłość i inne nieszczęścia " to 4 ,a zarazem ostatni tom z serii o siostrach. W tej książce poznajemy historię Małgorz...

Książka Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii

"Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii" to książka przedstawiająca kontrowersyjną historię od...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}