Samotność to najdłuższa pora roku recenzja

Pejzaż emocjonalny i osobiste doświadczenia

Autor: @jagodabuch ·2 minuty
2023-10-30
Skomentuj
11 Polubień
Tomik wierszy Krzysztofa Rudomina pt. "Samotność to najdłuższa pora roku" to zbiór wierszy, które poruszają głębokie emocje i refleksje na temat samotności, miłości, rodziny, życia codziennego oraz relacji międzyludzkich. Rudomin, autor z wykształcenia filolog polski, wydaje się badać zakamarki ludzkiej duszy, a jego wiersze wydają się być spisane z głębokiego osobistego doświadczenia.



Wiersze Krzysztofa Rudomina cechuje prostota i klarowność w wyrażaniu uczuć. Autor nie ucieka od trudnych tematów, ale zamiast tego stara się je uchwycić w krótkich, obrazowych formach. Przyjrzyjmy się bliżej kilku wierszom z tomiku:
"chryste nadaremny wsiąkasz bez szmeru" - autor w tym wierszu, który wyraża uczucie osamotnienia, zastanawia się nad naturą cierpienia i jego trwaniem. Autor porównuje cierpienie do piekła i pyta, czy istnieje raj poza nim. To wiersz o samotności i o poszukiwaniu sensu w cierpieniu.
"kiedy patrzę w niebo jest to" - ten wiersz mówi o samotności w kontekście gwiazd na niebie. Autor wyraża pragnienie bycia kochanym, podobnie jak gwiazdy, które pragnęłyby jego bliskości. Wiersz ten jest głęboki i pełen melancholii.
"moja mama" - wiersz ten jest hołdem dla matki. Autor opisuje uczucia, jakie łączą go z matką, porównując je do drzewa na polu. To delikatny wiersz, który ukazuje osobistą stronę autora.
"skowyt" - wiersz ten jest bardziej dynamiczny i pełen ruchu. Porusza temat walki i ucieczki, zarówno od zewnętrznych zagrożeń, jak i wewnętrznych demonów. Autor wyraża tęsknotę za wolnością i radość z życia.
"światło jakie mnie jeszcze nie grzało" - wiersz ten jest o powrocie do pisania po przerwie i odnalezieniu inspiracji. Autor opisuje swoje przeżycia i emocje w związku z procesem tworzenia, podkreślając nową jakość i siłę światła.
"metro" - to krótki wiersz, który porusza temat życia w dużym mieście i samotności w tłumie. Autor zauważa, że mimo podróży w jednym kierunku, wszyscy podróżujący są osobno, co podkreśla ich izolację.
"amnezja" - wiersz ten zawiera motyw zapomnienia i tracenia. Autor ukazuje mnóstwo obrazów, które odnoszą się do utraconych wspomnień i utraconych uczuć.
W tych wierszach autor dzieli się swoim osobistym doświadczeniem, co dodaje tomikowi autentyczności i głębi emocjonalnej.

W tomiku Rudomina poetyckie obrazy łączą się z introspekcyjnymi przemyśleniami, co sprawia, że czytelnik ma okazję zastanowić się nad własnymi uczuciami i doświadczeniami. Wiersze te przynoszą refleksję nad egzystencją, miłością, rodzinnymi więziami i kondycją ludzkiego umysłu. Warto zauważyć, że Rudomin ma zdolność wywoływania głębokich emocji u czytelnika za pomocą swoich wierszy. Jego słowa są często pełne tęsknoty, smutku i nadziei jednocześnie. Autor potrafi wyrazić trudne emocje w sposób zarówno subtelny, jak i ekspresyjny.


"Samotność to najdłuższa pora roku" to tomik, który skupia się na tematach uniwersalnych i bliskich każdemu czytelnikowi. Jeśli lubisz poezję, która angażuje emocje i pobudza do refleksji, ten tomik z pewnością przyciągnie Twoją uwagę. Rudomin w sposób dojrzały i pełen wrażliwości dotyka kwestii istotnych dla każdego z nas, sprawiając, że czytelnik może się z nimi utożsamić.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sorus.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-10-25
× 11 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Samotność to najdłuższa pora roku
Samotność to najdłuższa pora roku
Krzysztof Rudomin
9/10

Krzysztof Rudomin (ur. 1988 r. w Sztumie) – Magister filologii polskiej (specjalność literaturoznawcza, specjalizacja filmoznawcza) na UMK w Toruniu. Autor powieści Wściekłość traw napisanej pod pseu...

Komentarze
Samotność to najdłuższa pora roku
Samotność to najdłuższa pora roku
Krzysztof Rudomin
9/10
Krzysztof Rudomin (ur. 1988 r. w Sztumie) – Magister filologii polskiej (specjalność literaturoznawcza, specjalizacja filmoznawcza) na UMK w Toruniu. Autor powieści Wściekłość traw napisanej pod pseu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @jagodabuch

Krzesło i inne opowiadania
Przemijanie i transcendencja

"Krzesło i inne opowiadania" to zbiór tekstów, których głębia przekracza granice zwykłej narracji, wprowadzając czytelnika w świat emocji, symboli i refleksji. Katarzyna...

Recenzja książki Krzesło i inne opowiadania
Erato. Era to nowa
Wędrówka przez serca i umysły poetów

"Erato. Era to nowa" stanowi bogate zbiory poezji różnych autorów, które skupiają się na różnorodnych tematach, od melancholii i tęsknoty po refleksje nad życiem i relac...

Recenzja książki Erato. Era to nowa

Nowe recenzje

Jaskinie umarłych
Jaskinie Umarłych
@kd.mybooknow:

✨ Recenzja “ - Co myślisz? - zwrócił się w stronę profilerki. Pomysł zatrudnienia specjalisty z tej dziedziny wydawał m...

Recenzja książki Jaskinie umarłych
Krótkie pożegnanie
Jazzowa nuta
@Olga_Majerska:

jazzowa nuta nostalgii wybrzmiewa kontrabasem wspomnień w dłoni Raymond Chandler swoisty klimat roztacza tęsknota pogoń...

Recenzja książki Krótkie pożegnanie
Kamienica Schopenhauerów
Malowniczy Gdańsk XVIII wieku
@naksiazkach:

Jakże miło było przenieść się w znajome uliczki i ujrzeć je oczami XVIII-wiecznych mieszkańców. Mowa o Gdańsku, a w zas...

Recenzja książki Kamienica Schopenhauerów
© 2007 - 2024 nakanapie.pl