Recenzja książki Pokój kołysanek

"Pokój kołysanek" Natasza Socha

@Wiejska_biblioteczka @Wiejska_biblioteczka · 2019-02-03
   Wybierając powieść Nataszy Sochy, kierowałam się przede wszystkim opiniami innych czytelników. Jako,że twórczość owej autorki była mi nie znana, wybór był bardzo trudny, bowiem wiele pozycji w bibliotece rzuciło mi się w oczy, jednak koniec końców do domu wróciłam z "Pokojem kołysanek".


 
        Jest to książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, których głównym bohaterem stał się pewien emerytowany nauczyciel, David Deutchmen, który przytulał noworodki w szpitalu. Początkowo robił to w ramach wolontariatu, a później stało się to jego prawdziwą pracą.To wyjątkowe poświęcenia własnego czasu, zostało docenione i przełożone na powieść w wykonaniu Nataszy Sochy.

        "Pokój kołysanek" to historia starszego i samotnego mężczyzny, który całe swoje życie spędził na licznych podróżach. Rezygnuje z miłości, rodziny i stabilizacji, by móc spełniać marzenia o wolności. Jednak w pewnym momencie na swojej drodze spotyka piękną i skromną Helenę, która wraz z przyjaciółką prowadzi dom dziecka. Odtąd już nic nie będzie takie same. Przestraszony odpowiedzialnością, ucieka od ukochanej. Teraz mając ponad osiemdziesiąt lat, Joachim pracuje jako zawodowy "przytulacz" w miejskim szpitalu położniczym. Jego zadanie jest bardzo proste- swój wolny czas poświęca na tulenie, głaskanie i opowiadanie historii, tym najbardziej potrzebującym, najsłabszym. Mężczyzna wie, że tylko miłość, bliskość drugiego człowieka, czułość i troska, pomagają tym najmniejszym przetrwać każdy dzień na tym świecie. W trakcie tych bliskich spotkań, Joachim coraz częściej opowiada o swojej trudnej przeszłości. Wieczna tęsknota za utraconą miłością, która od ponad pięćdziesięciu lat doskwiera mężczyźnie, uświadamia mu, że już dawno utracił szansę na szczęścia, ale czy bezpowrotnie? Teraz pozostają mu jedynie wspomnienia i wiele pytać, na które odpowiedzi nie zawsze będą takimi, na jakie czekał.
 
         Powieść Nataszy Sochy to niezwykle wzruszająca historia mężczyzny, który oddaje całego  siebie maleńkim istotom, które z dnia na dzień walczą o przetrwanie. Może jest to także jego sposób na rekompensatę za wcześniej popełnione błędy. Dzięki tym silnym wojownikom, Joachim sam powoli zaczyna się otwierać zarówno przed innymi jak i przed samym sobą. Wszystko to dzieje się w magicznym czasie, bowiem już Święta Bożego Narodzenia są lada chwila. A jak wiadomo jest to najlepszy moment na zrozumienie i przebaczenie. To także historia wielkiej miłości,która nie zawsze kończy się "happy endem", bowiem wystarczy popełnić jeden błąd. Jednak nigdy nie jest za późno by naprawić to, co popsuliśmy.
       "Pokój kołysanek"to pełna ciepła, nadziei i wiary powieść o cudach. Spokój jaki wypływa z owej lektury to balsam na moją duszę, pomimo tak emocjonującej fabuły, która obraca się wokół tych najmniejszych, a zarazem najsilniejszych istot. Świadomość, że są na tym świecie osoby zupełnie bezinteresowne, które poświęcają swój cenny czas, by te maluszki choć przez chwilę poznały czym jest ciepły dotyk, prawdziwa miłość i bezpieczeństwo. Ta książka to idealna lektura na smutne i szare dni, na zranione dusze i skołatane nerwy.

       Podsumowując, "Pokój kołysanek" Nataszy Sochy to powieść, którą trzeba przeczytać. To powieść, która urzeka swoją historią. Swoją piękną i poniekąd intymną fabułą, ściska za serce i dlatego nie łatwo będzie o niej zapomnieć. Zdecydowanie polecam i sama chętnie sięgnę po kolejne pozycje z repertuaru Nataszy Sochy.
Ocena @Wiejska_biblioteczka:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{}× 2
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Pokój kołysanek
Pokój kołysanek 9.7 /10
Natasza Socha
Ta historia ma swoje korzenie w rzeczywistości. Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy David Deutch...
Komentarze

Inne recenzje @Wiejska_bibli...

Książka Lodowata pustka

Skoro jest poniedziałek, to czas na dobry kryminał, by w ten sposób z energią zacząć nowy tydzień. Jako ż...

Książka Bez odwrotu

Gdy na szali jest życie, a Twoje bezpieczeństwo zależy od nieznajomego mężczyzny, którego poszukuje po...

Nowe recenzje

Książka Futbonomia

Statystycznie rzecz biorąc, to są właśnie te detale … Czy zastanawialiście się kiedyś czemu Arsenal Londyn przez ty...

Książka Zachowaj spokój

Twórczość Harlana Cobena mnie nie porywa, mam na koncie jakieś dwie czy trzy wcześniejsze powieści z Myronem Bolitarem...

Książka Rzeka złodziei

Czasami patrząc na okładkę książki podskórnie czuję, że mi się spodoba, że ktoś ważny w wydawnictwie, wybierając to a ...