Recenzja książki Zmory przeszłości

Przeszłość wpływa na przyszłość

Autor: @karolina891 ·2 minuty
2023-02-08 Skomentuj 3 Polubienia
„Przeszłość ma wpływ na wszystkich, ale to od nas zależy, czy pozwolimy jej dyktować, co mamy robić”.
-Kristin Cast

Lizzie nie miała lekko w życiu. Została porzucona przez matkę jako niemowlę, przez co tułała się całe życie po ośrodkach wychowawczych. Miało to ogromny wpływ na jej osobowość. Wciąż zmaga się z konsekwencjami swoich przeżyć. Korzysta z pomocy terapeuty, który pomaga jej uporać się ze zmorami przeszłości.

Pomimo niełatwego startu młoda kobieta radzi sobie w życiu. Wynajmuje pokój u Jess, która pomaga takim osobom jak Lizzy. Kobieta jest dla niej namiastką rodziny, przyjaciółką, na którą zawsze może liczyć.

Dziewczyna dotychczas była pracownikiem socjalnym, jednak pewne wydarzenia doprowadziły do tego, że zrezygnowała z pełnienia tej funkcji. Wydarzenia, do których wciąż wraca myślami, które wciąż ją paraliżują.

Aby poukładać swoje sprawy i przemyślenia młoda kobieta wyrusza w samotną podróż do Maroka. Poznaje tam Phillipa, z którym nawiązuje przelotny romans. Okazuje się jednak, że to dopiero początek historii, która od tej chwili nabiera tempa.

Po powrocie do domu Lizzy otrzymuje zaproszenie na pogrzeb byłego kochanka.
Po przybyciu na uroczystość okazuje się, że Phillip przepisał jej sporą sumę pieniędzy, którą otrzyma, jeśli wypełni przysługę, o którą w liście prosi ją mężczyzna.
Lizzie musi zagłębić się w przeszłość nie tylko jego, ale także otaczających go osób.

Dziewczyna podejmuje się zadania i zaczyna prowadzić śledztwo. Bardzo szybko okazuje się, że nic nie jest takie, jakie wydawało się na początku.

Lizzy często wpada w tarapaty, narażając się przy tym na niebezpieczeństwo, ale żadna z tych sytuacji nie sprawia, że się poddaje. Na każdym kroku na jaw wychodzą nowe tajemnice. Czy Lizzy uda się rozwiązać zagadkę?

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że całkiem udane. Należy zwrócić uwagę, że jest to powieść jednotomowa, gdyż z tego, co mi wiadomo, autorka słynie z pisania serii.

Thriller zawiera w sobie wątek kryminalny, który został ciekawie poprowadzony. Akcja, mimo że nie jest najszybsza, prowadzona jest w taki sposób, że nie chce się odłożyć książki. Zwroty akcji trzymają w napięciu i czytelnik próbuje domyślić się rozwiązania całej sprawy. Co w moim odczuciu wcale nie jest takie proste.

Główna bohaterka bywa momentami denerwująca. Jest dość naiwna i nieuważna. Na własne życzenie kilkakrotnie wpada w niezłe kłopoty. Jednocześnie zadziwiające jest to, jak łatwo bez żadnego doświadczenia w tej kwestii, przychodziło jej rozwiązywanie niektórych spraw. Docieranie do odpowiednich osób było dla niej nadzwyczaj bezproblemowe i zawsze zadawała właściwe pytania. Jej śledztwo często wychodziło ponad to, które było prowadzone przez policję.

Myślę, że na większą uwagę zasłużyły również wspomnienia Lizzy, dotyczące wydarzenia, które miało miejsce podczas pełnienia funkcji pracownika socjalnego. Miało ono ogromny wpływ na jej życie, a zostało wspomniane zaledwie kilkakrotnie nie doprowadzając do większych wniosków.

Pomimo tych małych niedociągnięć, lektura książki sprawiła mi dużą przyjemność. Niezależnie od tego, czy znacie twórczość Ann Cleeves, czy też nie, myślę, że to pozycja, po którą warto sięgnąć i wyrobić sobie o niej własne zdanie.

#współpracareklamowa @czwartastronakryminalu

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-02-10

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Zmory przeszłości
Zmory przeszłości
Ann Cleeves
6.4/10
Poznaj jednotomową powieść Ann Cleeves, autorki bestsellerowej Serii Szetlandzkiej. Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać. Lizzie Bartholomew nie wie nic o swoim...
Komentarze
Zmory przeszłości
Zmory przeszłości
Ann Cleeves
6.4/10
Poznaj jednotomową powieść Ann Cleeves, autorki bestsellerowej Serii Szetlandzkiej. Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać. Lizzie Bartholomew nie wie nic o swoim...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Po serii bardzo dobrych powieści przyszła pora na bardzo słabą pozycję. Twórczość pani Ann Cleeves nie jest mi znana, choć jej literatura jest oceniana bardzo wysoko. Moją przygodę z jej bibliografią...

@Malwi @Malwi

"Zmory przeszłości" Ann Cleeves zapowiadały się całkiem nieźle. Opowieść o dziewczynie, która celowo mija swoich rozmówców z prawdą, która nie wiadomo, dlaczego atakuje nożyczkami młodego gazeciarza,...

@stos_ksiazek @stos_ksiazek

Pozostałe recenzje @karolina891

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie
Różne twarze kobiecości

Ciągnie mnie ostatnio do książek traktujących o kobiecości, miłości do siebie, samoakceptacji i rozwoju. Z czego to wynika? Sama nie wiem. Możliwe, że jestem w takim mom...

Recenzja książki Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie
Wymarzony dom
Siła jest kobietą

„Kobieta, gdy raz postanowi coś i sercem stanie przy swej myśli, w wykonaniu jest upartszą, zaciętszą od mężczyzny.” - Józef Ignacy Kraszewski Po raz kolejny było mi da...

Recenzja książki Wymarzony dom

Nowe recenzje

Altruiści
Altruiści
@Poprawnie_n...:

Dawno nie czułam się tak skołowana i zdezorientowana podczas czytania książki jak w ostatnim tygodniu. Wszystko za spra...

Recenzja książki Altruiści
Status: kochanka Tom I
Cena luksusu
@Mirka:

@Obrazek „Kiedy wszyscy patrzą na wprost, ty zawsze patrz wyżej, dopiero wtedy możesz wyjść poza schemat.” Widząc ...

Recenzja książki Status: kochanka Tom I
To nie może się udać
Pełna emocji
@mamazonakob...:

Alexis do pewnego momentu miała dość poukładane życie, chociaż tak naprawdę mało, o czym w nim decydowała. Wcześniej by...

Recenzja książki To nie może się udać
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl