Recenzja książki Widząca

Znacie? To posłuchajcie!

WYBÓR REDAKCJI
@Orestea @Orestea · 2019-09-09
"Widząca" Darii Aksamit, to zadziwiająco odświeżająca książka. Wydaje się, że wszystko to już było, ale jednak język opowieści jest… no właśnie: odświeżający. 

Mamy prostą fabułę: seryjny morderca krąży po Krakowie i robi to, co robią wszyscy seryjni mordercy. Państwo wybaczą, nie będę w recenzji zdradzać szczegółów warsztatu tej konkretnej profesji. Prawdopodobnie jego działalność nie wyszłaby na jaw przez jakiś czas, gdyby nie to, że porwał i zamierzał zabić siostrę Klary Warnowicz.
Klara, studentka jednej z licznych krakowskich uczelni, była "dziwna" w zasadzie od dziecka. Widziała fragmenty przyszłości, wydarzenia, o których nie powinna mieć pojęcia. W zasadzie nikt nie wiedział o jej dziwnych umiejętnościach, bo też nikomu się nimi nie chwaliła, do momentu, kiedy wizje stały się osobiste. Zdarzyło się to właśnie wtedy, gdy zniknęła jej siostra i dziewczyna "zobaczyła" ją w jeden z wizji. Pewnie niewiele by z tym mogła zrobić, gdyby nie to, że świadkiem jej transu był jeden z policjantów, którzy przyjechali, kiedy rodzice dziewczyn wezwali policję i zgłosili zaginięcie młodszej z córek. Policjant, wbrew logice i procedurom, postanowił iść za tropem podanym przez "widzącą". 
Oboje, z niewielkim wsparciem jeszcze jednego policjanta, ratują siostrę Klary. Udaje im się ocalić i kolejną porwaną dziewczynę, także dzięki darowi Klary. W końcu o umiejętnościach dziewczyny dowiaduje się nawet prokuratura, która chcąc nie chcąc z nich korzysta. 

Nim książka zakończy się, jak powinna się zakończyć, będziemy mieć miłość do przystojnego policjanta, kłopoty na uczelni i zawiedzionego przyjaciela z dzieciństwa. A wszystko to ujęte w klamrę dwóch fragmentów życia innej kobiety. 

Jak mówiłam, nie jest to nowatorska książka, ale czyta się ją szybko i bez bólu. Autorka potrafi zmusić mózg czytelnika, żeby w odpowiednich momentach czuł strach, a jeśli nie strach, to przynajmniej obawę, bohaterowie dają się lubić, akcja nie zwalnia i nie przynudza.
Autorka nie puszy się, nie nadyma, nie udaje filozofa. Maluje świat przedstawiony delikatnymi liniami, szybką kreską tworząc spójny obraz. Ciekawym zabiegiem jest połączenie narracji w trzeciej osobie z tą w pierwszej, prowadzoną przez Klarę. 
Podoba mi się ta książka. Sama piszę i "Widząca" Darii Aksamit była dla mnie lekcją językowej pokory. 

Czy to idealna książka? Nie, niewiele jest takich, prawda? Są w niej błędy językowe, mam wrażenie, że procedury policyjne nie mają wiele wspólnego z tym, co opisane jest w "Widzącej", interpunkcja wymaga poprawy, ale - tu wzruszam ramionami - przeczytałam "Widzącą" w pociągu relacji Warszawa-Kraków i uznaję, że podróż z nią była ciekawa. 
Ocena @Orestea:
serce  3 Polubienia
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Widząca
Widząca 5.7 /10
Daria Aksamit
Podczas gdy młodsza siostra Klary znika w niewyjaśnionych okolicznościach, dziewczyna odkrywa w sobi...
Komentarze
@Mirka
@Mirka · 5 dni temu
Podpisuję się pod tą recenzją całkowicie. Jest w powieści potencjał ale wymaga dopracowania, ale mimo to czyta się ją z zainteresowaniem :)

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/09/499-widzaca.html
serce

Pozostałe recenzje

„Miłości nie można sobie wmówić“ Ostatnio mam szczęście trafiać na powieści, które pozostawiają po sobie żal, że się skończyły. Książka „Widząca“ jest właśnie taką lekturą, o której trudno mi zap...

Co Pani Daria miała na myśli nie wiem, ale dość ciężko ocenić mi tą książkę. Z jednej strony dostajemy romans a z drugiej „kryminał”. Ale od początku. Klara - główna bohaterka posiada dar przewi...

IX
@ixzca

Inne recenzje @Orestea

Książka Dziewięć ogonów lisa

Oddanie książki do oceny innym ludziom, poprzez jej wydanie czy na skutek innych wydarzeń, jest aktem dowodzącym albo o...

Książka Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek

"Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek? Na tropie zagadek ewolucji" Robina Dunbara, to książka, która równie dobrze mogłab...

Nowe recenzje

Książka Żerca

O trzecim tomie "Kwiatu Paproci" krąży tak wiele skrajnych opinii, że troszkę się bałam sięgnąć po tą część. Czy "Żerca...

Książka Łańcuch

„Łańcuch" wywołał sporo emocji na całym świecie. Jego prosty, zaskakujący i przerażający zarazem pomysł, z całą pewnośc...

Książka Gniew Króla Smoków. Smocza straż. Tom 2

W „Smoczej Straży. Gniew króla smoków” możemy poznać dalsze losy Kendry i Setha Sorensonów. Nie ma chwili, ...

@tylko_ksiazki_w_glowie @tylko_ksiazki_w_glowie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się