Sfejsowani. Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi recenzja

Życie z fejsem

Autor: @almos ·2 minuty
2021-03-26
Książka przedstawia emocjonalne i społeczne efekty uzależnienia od mediów społecznościowych, głównie od Facebooka. Autorka koncentruje się głównie na środowisku amerykańskich nastolatków i dwudziestolatków, ale myślę, że problem jest globalny i nasza polska młodzież niewiele się różni. Autorka dochodzi kilku ciekawych, ale nie całkiem nowych wniosków.

Po pierwsze Facebook, czyli fejs wpływa na poczucie własnej wartości użytkowników, które w dużej mierze zależy od 'lajków', 'statusu związku' i starannie wyretuszowanych zdjęć. Zatem fejsowicze podretuszowują swoje profile, autorka twierdzi, że: „Jeden na cztery facebookowe profile zawiera nieprawdziwe informacje o jego właścicielu.” Jest to więc w dużej mierze świat zafałszowany.

Dlatego kontakt za pomocą portali społecznościowych to relacja w sztucznym świecie fantazji, niemniej wpływa na nasze prawdziwe emocje, a wtedy nieunikniona konfrontacja z realnym życiem często jest bolesna. Z drugiej strony komunikacja cyfrowa chroni nas przed niektórymi typowymi doświadczeniami: możemy uniknąć „dyskomfortu czy lęku, jakim napawają nas rzeczywista konfrontacja z drugim człowiekiem, flirt lub wizja zerwania z partnerem.” przecież wszystko można załatwić online! Dochodzi do tego, że często partner dowiaduje się o zerwaniu z fejsa. Słusznie autorka pisze, że „Zrywanie esemesem jest kiepskie; zrywanie na Facebooku dodaje do tego wymiar publiczny, jakby ktoś upokarzał cię na środku centrum handlowego wypełnionego osobami, które znasz.”

Autorka porusza też problem prywatności i tego jak inaczej ją pojmuje młode pokolenie, znów to 'zasługa' fejsa. Przestrzega przed ujawnianiem w sieci wszelkich informacji o sobie. Oto jej rada, jakie informacje o swoim życiu możemy zamieszczać w sieci, otóż te, które „mógłbyś ze spokojnym sumieniem ogłosić przez megafon w swoim lokalnym sklepie spożywczym”, zgadzam się!

Może najciekawszy jest rozdział 6, mówiący o uzależnieniu nastolatków od mediów społecznościowych. Po pierwsze „nastolatki traktują swoje urządzenia mobilne jak przedłużenie własnego ciała – zawsze mają je w zasięgu ręki”. Poza tym dla nich Internet jest podstawową przestrzenią społeczną: „Tam rozwijają nowe zainteresowania, poznają nowych znajomych, nowe sposoby na randkowanie oraz poszukują okazji do seksu”. Co ciekawe, nastolatki są obecne na fejsie, ale tak naprawdę z niego nie korzystają, powodem to, że rodzice monitorują ich profile. Zatem „nastolatki zwracają się ku innym platformom społecznościowym, by wyrazić siebie w bardziej swobodny sposób”.

Nie ukrywam, że czytałem o zwyczajach nastolatków jak o czymś egzotycznym, jak o plemieniu z dżungli Nowej Gwinei, bo przepaść pokoleniowa staje się wręcz otchłanią obecnie. Zaiste, żyjemy w ciekawych czasach...

W sumie książka powtarza w większości znane rzeczy, nie dowiedziałem się z niej więcej niż z artykułów prasowych, niemniej przedstawia informacje na temat użytkowania mediów społecznościowych w usystematyzowany sposób. Trzeba też pamiętać, że została wydana w 2014 r., od tego czasu pojawiło się sporo nowych publikacji pokazujących rosnące uzależnienie nastolatków od Internetu, np. 'Igen' Twenge czy 'Dzieci ekranu' Kardarasa.

Data przeczytania: 2017-06-02

Suzana E. Flores
6.7/10

Dr Suzana Flores napisała wpływową książkę, która pełni decydującą rolę w zrozumieniu wpływu Facebooka na zmieniającą się kulturę, nasze rozumienie siebie oraz, co najważniejsze, na los młodych ludzi....

@Rudolfina · około 3 lata temu
Fejs - to mały pan pikuś. Tam przynajmniej ludzie używają słów. Naprawdę, to mnie przeraża instagram, czyli świat cywilizacji obrazkowej.
@Betsy59
@Betsy59 · około 3 lata temu
Wszędzie można spotkać młodych ludzi, którze bez przerwy sobie robią selfie, fotografują to, co widzą i to, co jedzą... Koszmar.
@almos
@almos · około 3 lata temu
Rośnie pokolenie nowych analfabetów, nb. Dukaj napisał książkę o proroczym tytule 'Po piśmie'.
Oj, rośnie!
· około 3 lata temu
Społeczność Instagrama/mu czy Facebooka sama w sobie nie jest dobra/zła. Nie ma moralności. Można tam znaleźć wszystkich wyżej wymienionych. Pełna zgoda. Ale można znaleźć też takich ludzi:

Wiem, wiem... To nic odkrywczego. Teraz, można podążać bezguściem o którym pisze @Rudolfina i@Betsy59, ale można też podążać za takimi "dziwadłami". Wszystko jest kwestią wyboru.
@OutLet · około 3 lata temu
@Christina - zgadza się, tylko trzeba mieć jeszcze świadomość wyboru.
@Rudolfina · około 3 lata temu
@Christina, to nie o to chodzi. Na instagramie również można znaleźć wspaniałych ludzi (zwykle dlatego, że doceniają to medium jako narzędzie służące do promocji wśród odbiorców, którzy wolą oglądać, niż czytać). Cenne inicjatywy jednak giną w zalewie badziewia. Nie wierzę, że młodym ludziom chce się poszukiwać, kiedy mogą iść na łatwiznę.
@OutLet · około 3 lata temu
@Rudolfina - dokładnie tak, potwierdzam. W zdecydowanej większości nie chce im się.
· około 3 lata temu
@Rudolfina . To zupełnie jak na tym portalu. Wartościowe książki giną w gąszczu badziewia. " Nie wierzę, że młodym ludziom chce się poszukiwać, kiedy mogą iść na łatwiznę. " To dość krzywdząca opinia, gdyż niektórym akurat się chce. To, że nigdy takich ludzi nie spotkałaś - nie znaczy, że takich nie ma. Daj im szansę, a może Cię zaskoczą.
· około 3 lata temu
@LetMeRead I dlatego należy oceniać wszystkich przez pryzmat większości?

@OutLet · około 3 lata temu
@Christina, ale nikt nie mówi, że w ogóle takich nie ma. Jednak giną - w gąszczu wspomnianego przez Ciebie badziewia. Prawo siły i prawo większości. To nie jest krzywdząca opinia. To jest fakt, taka jest rzeczywistość.
· około 3 lata temu
@LetMeRead Rzeczywistość jest taka, że ludzi oceniamy indywidualnie. Inaczej takie krzywe postrzeganie świata się utrwala.
@OutLet · około 3 lata temu
@Christina - skoro tak twierdzisz. Nie chcę się kłócić. Mam swoje zdanie. Nie uważam, że jest krzywe. Wynika z doświadczenia i z obserwacji. Ale Twoje zapewne też.
@Rudolfina · około 3 lata temu
@Christina, naprawdę nie twierdzimy, że nie ma wspaniałych, młodych ludzi, którzy aktywnie i rozumnie korzystają z instagrama. Są, ale ilu ich jest? Giną w masie. Tak samo, jak dobre książki giną w zalewie chłamu. Możemy tylko walczyć z wiatrakami, naigrywać się ze słabych książek. Dociera to do nielicznych, tak samo, jak nieliczni potrafią samodzielnie myśleć, a nie tylko podążać za wątpliwymi, insta-autorytetami.
· około 3 lata temu
@LetMeRead Ależ ja doskonale rozumiem Twoje doświadczenia zawodowo - życiowe. Zgadzam się z nimi. Ale z drugiej strony jesteś Ty. Czy mam Cię wrzucić do worka z większością Raczej nie. Ale właśnie przez postrzeganie innych jako zbiorowość gubią się Ci, którzy od nich odstają.
@Rudolfina · około 3 lata temu
@Christina, ci, którzy odstają, zawsze muszą walczyć o swoje. Ty walczysz. Brawo. Jesteś ginącym gatunkiem. Witaj w klubie 😉
· około 3 lata temu
@Rudolfina Mam tego świadomość. Patrząc z boku na większość, nie przekonasz się jak wspaniali/łe mogą być ludzie i książki.
@margota13
@margota13 · około 3 lata temu
Dzięki za linki. Są super !
@OutLet · około 3 lata temu
@Christina, to prawda, nie chciałabym być kojarzona z większością - zazwyczaj. Ale czasami bym chciała, bo większość ma po prostu łatwiej, a ja jestem zmęczona przebijaniem głową muru.
· około 3 lata temu
@LetMeRead Mam podobne odczucia, dlatego mam ogromną ochotę:
a) odwiedzić Luwr
b) zobaczyć wystawę związaną ze starożytnym Egiptem.
c) Korzystając z okazji - pozbyć się mózgu (jak mumie)
d) żyć długo i szczęśliwie

Taki mam plan :D
Suzana E. Flores
6.7/10

Pozostałe recenzje @almos

Miesiąc z komisarzem Montalbano
Zdawkowe opowieści

Mój ulubiony autor kryminałów, twórca cyklu z sycylijskim policjantem, komisarzem Salvo Montalbano dał nam w tej książce trzydzieści krótkich opowiadań (jedno na każdy d...

Recenzja książki Miesiąc z komisarzem Montalbano
Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji
Skrzyżowanie przedszkola, koszar i więzienia

Wspomnienia Polaka, który przepracował parę lat w jednej z czołowych japońskich firm, występującej w książce pod tajemniczą nazwą: K, wiadomo, chodzi o nieujawnianie taj...

Recenzja książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Thanks to You
Thanks to you
@booksbyalci...:

Pierwsza część tej dylogii sprawiła, że od razu sięgnęłam po kolejną. Po prostu musiałam dowiedzieć się, co u moich now...

Recenzja książki Thanks to You
Spotkasz mnie nad jeziorem
Piękna i wielowymiarowa powieść, która wciąga n...
@burgundowez...:

“Spotkasz mnie nad jeziorem” autorstwa Carley Fortune to piękna i wielowymiarowa powieść, która wciąga nas w wir emocji...

Recenzja książki Spotkasz mnie nad jeziorem
Tlen
Nowe wyzwania
@jatymyoni:

Książki z serii „Uczta wyobraźni” wydawnictwa MAG zazwyczaj mają wysokie oceny, natomiast ta książka otrzymuje skrajne ...

Recenzja książki Tlen