Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy. John Blundell
Kto nigdy nie słyszał o legendarnej Margaret Thatcher? Ja słyszałam! Ciągłe odwoływania do thatcheryzmu, do Lady Margaret, do żelaznych rządów i tego jak twardą ręką dokonywała zmian w Wielkiej Brytanii. I nie ukrywam, że kiedy natknęłam się na tę książkę w Bibliotece, od razu wiedziałam, że chcę ją przeczytać.
Książka jest bardzo krótką biografią Lady Margaret Thatcher i jej życia. Znajdziecie w niej najważniejsze etapy jej działalności i tym samym decyzji. W zrozumieniu jej rządów bardzo pomocny jest wstęp Leszka Balcerowicza, którzy opisuje Nam jak wyglądała Wielka Brytania w tamtych czasach i te zmiany były nieuniknione, tylko jak to zwykle bywa - nie było chętnych ani odważnych żeby je wprowadzić. Tak, jej metody nie zawsze były politycznie poprawne. Dokonała rewolucji, która ponownie postawiła Wielką Brytanie w szeregu z krajami z dodatnim wzrostem gospodarczym. Wyprzedaż mieszkań komunalnych, wojna z górnikami, prywatyzacje czy restrukturyzacja związków zawodowych to tylko szczyt góry lodowej jej dokonań. Nie było to łatwe chociażby z tego względu, że była kobietą a krajem rządzili sami mężczyźni o "wspaniałym" pochodzeniu. A tutaj nagle do gry wchodzi kobieta, z małego miasteczka, której wiele miesięcy zajęło pozbycie się "niemile" widzianego akcentu. Była najdłużej urzędującym Premierem Wielkiej Brytanii, sprawowała władzę przed ponad 11 lat. A to o czymś świadczy. Poniżej przedstawię tylko niektóre z jej dokonań i spuściznę dla następnych premierów, którzy mieli już nieco łatwiej w zarządzaniu krajem.
1. Wojna z całym ruchem związkowym. Nie ugięła się im żądaniom, doprowadzając do zaprzestania strajków. Dzięki temu związki zawodowe ponownie znalazły się pod literą prawa a sami związkowcy odzyskali swoje prawa. 2. Społeczeństwo zmieniło swoje nastawienie i poglądy na korzyści wynikające z gospodarki rynkowej. 3. Doprowadziła do prywatyzacji najważniejszych gałęzi gospodarki. Dzięki temu zmieniła ich los i rozpoczęła światowy ruch w tym zakresie. 4. Polityka monetarna i nauka jej wstrzemięźliwości - jeśli chce się zachować niską inflację. 5. Prawo do wykupu mieszkań komunalnych. Wychodziła z założenia, że ludzie którzy nie zapłacą nawet najniższej kwoty za mieszkanie, nie będą go szanować. Nie ukrywała, że koszty Państwa utrzymujące mieszkania komunalne (naprawy itp. itd.) są znacznie wyższe. I lepiej, żeby mieszkańcy sami zaczęli dbać o miejsca w których mieszają. 6. Rozpoczęła starania, które doprowadziły do pokoju w Irlandii Północnej.
Dla mnie jest to niesamowita kobieta, która wiedziała czego chce i co chce osiągnąć. A kiedy jej współtowarzysze sugerowali, żeby się cofnęła z jakąś ze swoich kontrowersyjnych decyzji odrzekła "Dama się nie cofa". A przytoczone dialogi pomiędzy Lady Margaret a jej współpracownikami są pełne szacunku ale też pewności siebie. Jej determinacja i podejmowanie decyzji w związku z walką o Falklandy a także pomoc prezydentowi USA, Ronaldowi Reganowi przy burzeniu muru bez jednego wystrzału a także zniszczeniu "imperium zła" na zawsze przejdą do historii.
Autor pokazuje także pewne pola w różnych obszarach gospodarki, których reforma/ zmiana mogłaby pomóc przyszłym rządzącym przejść do historii nie tylko Wielkiej Brytanii ale i świata, tak jak Premier Margaret Thatcher. Są to m.in. - reforma szkolnictwa - reforma służby zdrowia - walka z przestępczością - bilans przychodów i wydatków państwa - renegocjować układ z UE
Niektóre punkty brzmią znajomo, prawda? W Polsce przydałby się ktoś taki jak Lady Margaret, ktoś kto byłby w stanie wyprowadzić Polskę z tego marazmu czy nawet równi pochyłej na której jesteśmy. A co, do renegocjacji układu z UE to jak dobrze wiemy, już niedługo te relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ulegną zmianie. Ciekawe tylko czy dzięki temu rozwodowi Wielka Brytania więcej straci czy zyska. Czas pokaże.