Już dosłownie za chwilę Dzień Babci i Dzień Dziadka. Myślę, że akurat Wy, Moi Drodzy Czytelnicy, nie macie większego problemu z wyborem dla nich prezentu i zaplanowaliście już wizytę w księgarni. W końcu jak od dawna wiadomo, książka jest dobra na wszystko. Postanowiłam Wam jednak przyjść z pomocą i przygotowałam kilka propozycji, które znaleźć możecie na księgarskich półkach.
- Seria „Wielkie Litery”
Znajdziemy tu książki z większą czcionką w sam raz dla naszych seniorów. Do tej akcji przyłączyło się wiele znanych wydawnictw. Możemy wybierać spośród propozycji Filii, Edipresse Książki, Wydawnictwa Kobiecego, Agory i wielu innych.
Dzięki wydawnictwu Albatros klasyczne „Przeminęło z wiatrem” zyskało nową, bardzo atrakcyjną, formę. Powieść została wydana w twardej oprawie i wzbogacona o ilustracje Anny Halarewicz. Na pewno niejednej babci zakręci się łza w oku na widok tak przepięknego i sentymentalnego prezentu.
Książek o tej zjawiskowej i utalentowanej aktorce było już wiele. W większości z nich nie znajdziemy jednak informacji na temat życia Audrey podczas drugiej wojny światowej. Robert Matzen odkrywa przed czytelnikami nieznane fakty na temat rodziny aktorki i opowiada o jej pracy w charakterze szpitalnej wolontariuszki. Ta bogato ilustrowana pozycja jest jak najbardziej godna polecenia.
Zaintrygował mnie bardzo opis tej książki. Jest to historia pewnej wścibskiej telefonistki, która podsłuchując prywatne rozmowy mieszkańców małego amerykańskiego miasteczka, pewnego dnia dowiaduje się czegoś szokującego o własnej rodzinie. Myślę, że ten wstęp nie tylko mnie zachęcił do przeczytania tej książki. Niejedna babcia z wypiekami na twarzy również zagłębi się w tej opowieści
Myślę, że tego Pana nie muszę przedstawiać wielbicielom biografii. Sławomir Koper słynie z prezentowania w niezwykle ciekawy sposób życiorysów wybitnych postaci. Tę pozycję poświęcił artystkom czasów PRL- u. Na jej kartach spotkamy Agnieszkę Osiecką, Małgorzatę Braunek, Kalinę Jędrusik i Elżbietę Czyżewską. Prawda, że brzmi interesująco?
Kiedy babcia będzie skrycie ocierała łezkę nad „Przeminęło z wiatrem”, dziadek z przyjemnością zanurzy się w świecie wykreowanym przez Mario Puzo. Wydanie od Albatrosa to prawdziwa gratka dla miłośników tego autora, ponieważ zawiera wszystkie trzy powieści: Ojca chrzestnego, Sycylijczyka i Omertę. Kolejnym smaczkiem jest wstęp autorstwa samego Francisa Forda Coppoli, czyli reżysera filmowej ekranizacji.
Odpowiedni prezent dla każdego konesera dobrego napitku. Pozycja ta to wyczerpujący, bogato ilustrowany przewodnik po najlepszych i najbardziej interesujących trunkach z każdego regionu winiarskiego świata. Na pewno będzie stanowił niezapomnianą i inspirującą (chociaż książkową) podróż w trudnych czasach pandemii.
Tego nazwiska nikomu przedstawiać nie trzeba. Każdy wielbiciel (i wielbicielka też) retro kryminału z radością przygarnie taki prezent. Mock Golem to nowy tom cyklu z Eberhardem Mockiem w roli głównej, trzymający w napięciu tak samo mocno, jak poprzednie.
Idealna pozycja na długie, zimowe wieczory. Ten bogato ilustrowany atlas przedstawia historię kartografii od zarania dziejów. Niejeden wnuk, razem ze swym dziadkiem, z przyjemnością pochyli głowę nad tymi mapami i spędzi w ten sposób kilka pasjonujących wieczorów.
Było coś dla koneserów win, teraz będzie coś dla miłośników serów. Zresztą jedno z drugim się przecież uzupełnia. Jest to zbiór prostych i przystępnych przepisów na różnego rodzaju sery, które możemy wykonać sami w domu. Myślę, że tą pozycją uszczęśliwicie niejednego seniora.
Ta krótka i bardzo subiektywna lista to tylko mały wyimek z tego, co znajdziecie w księgarniach. Mam nadzieję, że choć trochę Was zainspirowałam przed wizytą w tym miejscu. Może Wy macie jakieś inne pomysły, albo już zaopatrzyliście się w prezenty? Chętnie dowiem się, czym wy obdarujecie w tym roku swoich lub swoich dzieci ukochanych dziadków.
Dorota Skrzypczak