Łukasz Orbitowski skończył pisać nową powieść. Kiedy premiera?

Autor: a.boniecka ·3 minuty
2021-05-27 4 komentarze 10 Polubień
Łukasz Orbitowski skończył pisać nową powieść. Kiedy premiera?

W czerwcu ubiegłego roku Łukasz Orbitowski, jeden z popularniejszych polskich pisarzy, poinformował, że pracuje nad nową powieścią. Tym razem w swoich mediach społecznościowych opublikował post, że proces pisania książki „Chodź ze mną” dobiegł końca. To książka o Gdyni z przełomu lat 50. i 60., o ucieczce na Zachód, a także o… UFO!


Proces powstawania książki rozpoczął się wiosną 2020 roku, a więc wraz z początkiem ogólnoświatowego lockdown’u. Dopiero po wykonaniu odpowiedniego researchu i zebraniu koniecznych do pracy materiałów, rozpoczął się proces pisania, który trwał od lipca 2020 roku aż do maja tego roku. Autor dodał na swoim Instagramie, że jest świadomy tego, że to jeszcze nie koniec prac. Premiera książki „Chodź ze mną” jest zapowiedziana na jesień 2021 roku i ma się ukazać nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

„Od dawna wiem, że ukończenie pisania książki nie oznacza żadnego końca. Zaczyna się następny etap prac, czyli czytanie, kreślenie, dopisywanie na rzecz drugiej wersji książki, potem następuje redakcja, korekta i tak dalej. Ta chwila w której piszę ostatnie zdanie nic nie znaczy, a poczucie ulgi jest głęboko fałszywe. Może dodam jeszcze, że namęczyłem się jak nigdy”

Co obejmuje dalszy proces prac? Nowa książka Łukasza Orbitowskiego jest dopiero w surowej wersji, a pisarz zakłada, że praca nad powieścią wymaga stworzenia co najmniej jej dwóch wersji. Jest przekonany, że za pierwszym razem mało co wychodzi dokładnie tak, jak byśmy chcieli sobie zakładać. Kolejnymi krokami jest redakcja i korekta utworu. Ważnym punktem jest zaplanowanie strategii działań promocyjnych. Pisarz w wywiadzie dla portalu Gdynia.pl przyznał, że w ramach promowania nowej powieści ma zaplanowaną specjalną atrakcję i ma nadzieję, że jeśli dojdzie ona do skutku, będzie bardzo miłą niespodzianką dla czytelników.

O czym jest „Chodź ze mną”?

Autor sam zwraca uwagę, że jego nowa powieść to bardzo zawiła historia i nie sposób streścić jej w kilku zdaniach. W wywiadach z Orbitowskim można znaleźć różne tłumaczenia pobudek stworzenia tej powieści. „Chciałem napisać powieść o ucieczkach z Polski Ludowej” powiedział w wywiadzie dla portalu Gdynia.pl, z kolei w wywiadzie dla kanału Smak Książki przyznał, że zawsze chciał napisać książkę o UFO. Pisarz przyznał także, że kocha Gdynię, a „ta powieść wzięła się też trochę z miłości do tego miasta”.

Orbitowski jest znany z tego, że niezwykle trafnie i zachwycająco potrafi przedstawiać klimat polskich miast sprzed lat. Opowiadał już o Bydgoszczy („Inna dusza”), Oławie („Kult”), Wrocławiu („Święty Wrocław”), Krakowie („Tracę ciepło”). Tym razem akcja książki została osadzona w 1959 roku i dzieje się w głównej mierze w Gdyni. Inspiracją do stworzenia tła powieści jest prawdziwa, niewyjaśniona historia z Gdyni, kiedy to do basenu w gdyńskim porcie wpadł niezidentyfikowany obiekt. W mieście mówiło się wówczas, że może być to UFO. Na tle tego wydarzenia rodzi się miłość gdyńskiej studentki stomatologii i rosyjskiego kapitana krążownika. Zakochani porywają łódkę wraz z zakładnikiem – mają plan, by uciec do Szwecji. Co ciekawe, obie postaci również mają swój pierwowzór w rzeczywistości. To historia miłości Ewy Góry i Nikołaja Artamonowa, którą pisarz znalazł w sieci, kiedy czytał o ucieczkach na Zachód z tamtych lat. Łukasz Orbitowski przyznał jednak, że „Chodź ze mną” to jedynie luźna interpretacja ich historii, nie należy w niej szukać odwzorowania rzeczywistych wyborów i dokonań tej pary.

Pisarz w najnowszej powieści przyjął perspektywę kobiety. Przyznał przy tym, że jest to dla niego wyjątkowe wyzwanie i stara się konsultować te kwestie z różnymi kobietami (przede wszystkim z własną partnerką), aby mieć pewność, że postać Heleny jest wiarygodna i dobrze osadzona.

Brzmi ciekawie? Będziecie czekać na premierę?

Aleksandra Boniecka
× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
No nareszcie. Orbitowski od tak dawna gada o tej książce, że już straciłem nadzieję, że kiedykolwiek skończy pisać. Czekam z niecierpliwością.
× 7
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
A ja nie. Przeczytałam tylko jego Widma, nie podobały mi się, nie mam ochoty na więcej.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
No to przeczytaj sobie Inną duszę albo Kult :)
× 2
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
Nie chce mi się. Wiesz, te wagony książek czekających na odjazd...
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Tak :) ja w ogóle nie znam tych widm, muszę zobaczyć cóż to.
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Przeczytałem opis i już wiem, dlaczego sięgnęłaś po Widmo i co ci się w niej nie spodobało :D
× 2
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
Ha ha, no z pewnego względu ciekawam, czy Cię opis fabuły zainteresuje. :D
× 1
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
No właśnie. :D :D :D
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · prawie 3 lata temu
Aż zajrzałam do opisu tych Widm😉 Faktycznie, też by mnie to nie zachęciło. Inna dusza ma w sobie coś, ale jak dla mnie trochę przegadana.
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
@Rudolfina właśnie kompulsywnie kupiłem Genialną przyjaciółkę przez Twoją recenzję i nagle się pojawiasz - przypadeg???
× 2
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
Nie sondze. :D
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
I właśnie zastanawiam się jak wmówić mojej partnerce, że to dla niej ta książka, a że czytam pierwszy, to czysty przypadeg :D
× 4
@OutLet
@OutLet · prawie 3 lata temu
Im dłuższy macie staż, tym będzie trudniej. :D
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Oj tak. Ostatnio próbowałem tego z "Talitą" Pawła Huelle. Nie udało się. Więc muszę coś lepszego wykombinować. Problem w tym, że z naszej pary to nie ja jestem tą lotną połówką :D
× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · prawie 3 lata temu
@Mackowy, telepatia😉
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu


× 1
@Anna30
@Anna30 · prawie 3 lata temu
Podoba mi się to, że lubi się dzielić swoimi koncepcjami z partnerką życiową.
Budzi to we mnie u niego uznanie. Lubię, kiedy pisarz liczy się ze zdaniem innych. Oczywiście, że będę czekać aż ukaże się jego nowa książka.
× 2
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 3 lata temu
Podoba mi się to podróżowanie po całej Polsce dzięki książkom Orbitowskiego! A zaczynałam przypadkowo od RPA czyli jego książki "Zapiski Nosorożca" ;))
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · prawie 3 lata temu
Oby ta powieść była lepsza od EXODUS, która według mnie jest klapą. Powiedziałam to Orbitowskiemu podczas spotkania autorskiego na targach Książki i... sam przyznał rację, że jest nie najlepsza...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl