Siedem filmów z księgarnią w tle

Autor: a.boniecka ·5 minut
2021-01-13 11 komentarzy 22 Polubienia
Siedem filmów z księgarnią w tle
Jak się okazuje księgarnia to idealne miejsce na osadzenie fabuły filmu. Łączy ona w sobie nieco tajemniczości i idealistycznego romantyzmu. Taką kombinację wykorzystują chętnie twórcy różnorodnych filmów. Pod jakimi tytułami można znaleźć sceny z pięknymi księgarniami? Na zimowe wieczory przyda Wam się przygotowane przeze mnie zestawienie filmów z księgarnią w tle.


1. Masz wiadomość (1998)


Kathleen i Joe to mieszkańcy Manhattanu, którzy pracują w branży księgarskiej. Wiele ich jednak różni. Kathleen prowadzi małą, klimatyczną księgarnię z książkami dla dzieci. Wkłada w swoją pracę całe serce i nie wyobraża sobie zrezygnować z czytania książek dzieciom, ze spotkań z klientami i sprzedaży. Z kolei Joe jest właścicielem potężnej sieci księgarń, którą poszerza swoje oddziały o punkt na Manhattanie. Dla Kathleen oznacza to ryzyko zamknięcia własnego biznesu. Kathleen i Joe są dla siebie nie tylko konkurencją, ale po prostu wrogami. Los postanowił jednak jeszcze bardziej skomplikować ich sytuację. Nieświadomi tego, kto jest po drugiej stronie, zaczynają pisać ze sobą na internetowym chacie i darzyć się coraz silniejszym uczuciem. „Masz wiadomość” to jedna z kultowych komedii romantycznych, którą często można zobaczyć na listach „must see”. W głównych rolach występują Meg Ryan i Tom Hanks.



2. Notting Hill (1999)


William Thacker mieszka w tytułowej dzielnicy Londynu - Notting Hill. Jest rozwiedziony, prowadzi spokojne, nieco monotonne życie i utrzymuje się z prowadzenia małej księgarni turystycznej. Jego biznes nie kręci się zbyt dobrze, księgarnię rzadko ktoś odwiedza i William często spotyka się ze stratami finansowymi. Nic dziwnego, że był w ogromnym szoku, gdy jego małą księgarnię odwiedziła największa gwiazda filmowa - Anna Scott. Zbieg kolejnych, dziwnych wydarzeń sprawia, że Anna i William zaczynają się spotykać. On sprawdza smak świata w blasku fleszy, natomiast ona poznaje życie poza hollywoodzką elitą. W filmie główne role grają Hugh Grant i Julia Roberts, co już powinno zachęcić wiele osób do jego obejrzenia. „Notting Hill” to świetny film romantyczny, który spodoba się szczególnie tym, którzy mają potrzebę oderwać się od szarego, nudnego świata.



3. Niekończąca się opowieść (1984)


To opowieść o sile wyobraźni, a także o odnajdywaniu własnej drogi i wiary w siebie. „Niekończąca się opowieść” jest filmem familijnym, który według mnie, nigdy nie straci na wartości. Ma uniwersalny przekaz, który został podany w formie pięknej, poruszającej historii. Głównym bohaterem jest tutaj Bastian. To jedenastoletni chłopiec, który niedawno stracił mamę. Nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, a jego tata nie ma czasu i nie potrafi z nim rozmawiać. Nie dogaduje się też z rówieśnikami, więc ucieka w świat fantazji. W księgarni znajduje „Niekończącą się opowieść”, w której zaczytuje się w każdej możliwej chwili. Książka pozwala mu na ucieczkę od rzeczywistości i udanie się do magicznego, fantastycznego świata. W krainie wyobraźni pojawiają się przed nim kolejne zadania, których spełnianie pomaga mu również odnaleźć się w rzeczywistym świecie.



4. Ja cię kocham, a ty z nim (2007)


To kolejny tytuł wpisywany w gatunek komedii romantycznych, chociaż niektórzy podkreślają, że jest to bardziej komediodramat. Dan Burns, główny bohater, jest wdowcem, który samotnie (i dość nieporadnie) wychowuje trzy córki. Nie ma zbyt wiele czasu dla siebie - głównie zajmuje się domem i pracuje, pisząc porady dla rodziców w jednej z gazet. Pewnego dnia w jednej z księgarni poznaje Marie, z którą, jak poczuł, mogłoby go połączyć coś bliższego. Z czasem się okazuje, że poznana przypadkiem kobieta jest nową dziewczyną jego brata. W filmie główne role grają Juliette Binoche oraz Steve Carell.



5. Księgarnia z marzeniami (2017)


W małym miasteczku w Wielkiej Brytanii w 1959 roku Florence Green (grana przez Emily Mortimer) postanawia otworzyć księgarnię. Jednak duży problem tkwi w miejscu, które sobie wybrała. Jest to senne, dość konserwatywne miasteczko, gdzie bestsellerowe, europejskie tytuły budzą oburzenie miejscowych elit. Florence w swojej małej księgarni proponuje między innymi kontrowersyjną „Lolitę” Nabokova czy też „451 stopni Farenheita'' Bradbury'ego. Część mieszkańców buntuje się wobec sprzedaży książek, które w ich ocenie są niebezpieczne. Postanawiają oni przeszkodzić Florence w prowadzeniu biznesu. Główną przeciwniczką działania księgarni jest wpływowa dama, którą gra Patricia Clarkson. „Księgarnia z marzeniami” to świetna propozycja dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć, jak wielką siłę ma literatura, jak potrafi wpływać na świat, w którym żyjemy oraz na nasze poglądy, przekonania.



6. Zabawna buzia (1957)


Fanom klasyki kina bez wątpienia spodoba się ten musical z Audrey Hepburn w roli głównej. To osadzona w Paryżu lat pięćdziesiątych, historia młodej sprzedawczyni książek. Fotograf Dick, który poszukuje nowej twarzy do współpracy, spotyka w jednej z księgarni piękną Jo Stockton i postanawia namówić ją na pracę modelki we Francji. Jo się zgadza, lecz kieruje nią przede wszystkim miłość do filozofii. Doskonale wie, że w Paryżu ma wykłady profesor Flostre, którego chciałaby posłuchać. Z czasem okazuje się, że połączenie charakteru głodnej wiedzy intelektualistki z restrykcyjną pracą modelki, nie jest wcale takie proste. Film jest lekki i zabawny, a połączenie dobrej fabuły ze świetną choreografią, muzyką i grą aktorską sprawia, że to idealna propozycja na zimowy wieczór.


7.Polowanie na muchy (1969)


W takim zestawieniu nie mogło również zabraknąć propozycji polskiego filmu. „Polowanie na muchy” to film, który został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę i był nominowany do nagrody Złotej Palmy podczas festiwalu w Cannes. Uznaje się go również za jeden z najlepszych filmów z Małgorzatą Braunek. Opowiada on historię Włodka (Zygmunt Malanowicz), który jest studentem rusycystyki i pracownikiem warszawskiej księgarni. Prowadzi nudne życie, zdominowane przez jego żonę oraz teściową. Pewnego dnia poznaje Irenę, charakterną studentkę polonistyki, która wydaje się być nim zafascynowana. Para szybko wdaje się w romans.



Księgarnia potrafi grać w filmie różne role. Czasami jest miejscem rodzącej się miłości, innym razem jest definicją monotonnej pracy, czasami wiąże się z walką o własne marzenia i zdobywaniem wiedzy. Która forma spodobała się Wam najbardziej?

Jakie filmy moglibyście dodać do tej listy?


Aleksandra Boniecka
× 22 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · prawie 4 lata temu
wie z tych filmów widziałam - lecz niezmiennie fascynuje mnie i urzeka MASZ WIADOMOŚĆ. i klimatyczny film KSIĘGARNIA Z MARZENIAMI - wspaniałe tło, fabuła i scenariusz... polecam
× 9
@frodo
@frodo · prawie 4 lata temu
Desperado i piękna Salma Hayek jako jej właścicielka.
× 9
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
I Antonio Banderas u jej boku...
@frodo
@frodo · prawie 4 lata temu
Lata temu uwielbiałem ten film. Młodzi i piękni. Polecam każdą część tego cyklu.
@Mackowy
@Mackowy · prawie 4 lata temu
× 5
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 4 lata temu
Paryskie Shakespeare and Company pojawia się w "O północy w Paryżu" i w "Przed zachodem słońca". W tym drugim jeśli dobrze pamiętam, bohater grany przez Ethana Hawke podpisuje swoją książkę.
× 4
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Tak, cieszę się, że wspominasz o filmie z E. Hawke i J. Delphy. Długo byłam pod wrażeniem tego filmu. Nie wiem czy wiesz, że Ethan jest naprawdę autorem kilku książek. Chyba nawet opublikował coś w języku polskim. Ponieważ lubię go jako aktora, chciałabym zobaczyć, czy jest równie dobrym pisarzem, może takie postanowienie noworoczne podejmę. Czy są Ci znane jego książki?
@Fredkowski
@Fredkowski · prawie 4 lata temu
Nie księgarnia a biblioteka w filmie Władca księgi
https://www.filmweb.pl/film/W%C5%82adca+ksi%C4%99gi-1994-10708
× 3
@pollyann_20
@pollyann_20 · prawie 4 lata temu
A ja osobiście dodałabym jeszcze do tej listy "Kiedy Harry poznał Sally"

× 2
@milena9
@milena9 · prawie 4 lata temu
Księgarni z marzeniami nie oglądałam,ale chętnie poszukam i obejrzę ;):). Masz wiadomość nigdy się nie znudzi :):).
Bardzo ciekawy wpis ;):) dziękuję :):)
× 2
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Tak to piękna komedia romantyczna z Meg Ryan i Bruno Kirby w rolach głównych, para bohaterów spotyka się tu powrozstaniu ponownie w realnie istniejącej księgarni Shakespeare and Comp. Niestety po nakręceniu filmu owa księgarnia została zamknięta (1996), gdyż zwyciężyła nowo powstała konkurencja.

Ze swej strony chciałabym też jeszcze uzupełnić szczęśliwą siódemkę pani Aleksandry i innych kinomanów z na kanapie o kilka filmów.

Najpierw opiszę kolejną komedię romantyczn z księgarnią w tle: chodzi o film "Celeste i Jesse" (USA, 2012), w gł. rolach występują: Rashida Jones (współautorka scenariusza) i Andy Samberg. Tytułowa para wskutek powstałych między nimi różnic (ona kobieta sukcesu, on bez pracy i celu) postanawia się rozstać. Nadal jednak mają ze sobą kontakt i być może uda im się odbudować więź. Scena w księgarni to tutaj scena zazdrości, którą u Celeste wzbudza przypadkowe spotkanie Jessego z piękną (nie)znajomą

Teraz chciałabym wspomnieć o dwóch filmach dla dzieci i młodzieży (oczywiście nie tylko dla nich) z książkami w tle:
1. "Paddington" 2 (Francja, Wlk. Bryt., 2017), w rolach głównych występują Hugh Grant i Sally Hawkins, zabawny miś przebywa w Londynie pod skrzydłami swej adopcyjnej rodzinki i zostaje wplątany w kradzież cennego manuskryptu - rodzina pomaga mu wydobyć się z opałów
2. "Atramentowe serce" (Niemcy, USA, Wlk. Bryt., 2008), gł. rolę taty i córki grają tu: Brendan Fraser i Andy Serkis. Filmowy tata, czyli Mo, ma szczególny dar ożywiania bohaterów z kart książek, które czyta córce. Kiedy Mo zostaje porwany przez książkowego opryszka, jego córka rusza na ratunek.
@zenekmp
@zenekmp · prawie 2 lata temu
Ja bym dodał:

84 Charing Cross Road. Koniecznie, niby nic się nie dzieje, ale...

@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Bardzo dziękuję za inspirujący tekst. Doskonale pasuje do tematu literatura. Ja do tej szczęśliwej siódemki dodałabym mój ulubiony film, a właściwie drugi odcinek trylogii filmowej z Julią Delpy i Ethanem Hawkiem w rolach głównych. Tytuł filmu to "Przed zachodem słońca", a akcja toczy się w Paryżu. Pierwsza scena filmu to spotkanie autorskie amerykańskiego autora w paryskiej księgarni, na które przybywa dziewczyna, którą poznał przypadkowo w Wiedniu. Para umówiła się na spotkanie za rok w tym samym mieście, ale los zdecydował inaczej. Czy czas zniszczył tę miłość?
© 2007 - 2024 nakanapie.pl