To Polak jest twórcą „Harry’ego Pottera”

Autor: juliastrach ·1 minuta
2021-07-21 3 komentarze 10 Polubień
To Polak jest twórcą „Harry’ego Pottera”

Od premiery pierwszego tomu sagi o „Harrym Potterze” minęło już prawie ćwierć wieku. Co ciekawe, okazuje się, że imię młodego czarodzieja było dobrze znane Polakom już w 1972 r. Jak to możliwe?


19 marca 1972 roku na łamach „Życia Literackiego” opublikowano opowiadanie pod identycznym tytułem, co powieść J.K. Rowling. Autorem opowiadania o „Harrym Potterze” był znany polski poeta i prozaik, Jan Rostworowski. Ta informacja wydaję się tak nieprawdopodobna, że można uznać ją za zwykły fejk. Tymczasem jest ona prawdziwa.

Kim jest polski Harry?

Życie Harry’ego Pottera, a raczej Heńka Garncarza, znacząco różni się od losów jego angielskiego odpowiednika. Henio nie uczy się w magicznej szkole w Anglii, a mieszka na polskiej wsi. Z zawodu jest zwykłym sklepikarzem bez magicznych mocy, chociaż magii w opowiadaniu nie brakuje. Polski Harry posiada telefon, który nie dzwoni, tylko ćwierka jak ptak, co według niektórych fanów przypomina zasady działania sowiej poczty, sposobu dostarczania wiadomości w Hogwarcie.

Czy Rowling czerpała inspirację z opowiadania Rostworowskiego?

Opowiadanie Rostkowskiego jest zapisem wspomnień autora z czasów, kiedy dowoził polskie wędliny do angielskich sklepów, a tytułowy bohater był wzorowany na jednym ze sklepikarzy. Mało prawdopodobne jest jednak, aby autorka zainspirowała się kiedykolwiek tym tytułem, ponieważ historia Henryka Garncarza nigdy nie została przetłumaczona na język angielski.

Słyszeliście wcześniej o tej historii? A może chcielibyście przeczytać albo już czytaliście opowiadanie o polskim Potterze?

Julia Strach
× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Niesztampowa ciekawostka, nigdy wcześniej o tym nie słyszałam :)
× 1
@ilonka.x
@ilonka.x · około 2 lata temu
Nigdy o tym nie słyszałam i jestem pewna że J.K. Rowling inspirowała się jakimiś elementami innych książek, filmów albo czyiś pomysłami ale jej wyobraźnia i twórczość stworzyła niesamowity świat i dopracowany w różnych aspektach. To jednak ona i jej książki przejdą do historii na całym świecie i wątpię by szybko powstał taki fenomen, na taką skalę, bo nawet osoby nie będące fanami a wręcz nie lubiące tych książek/filmów wiedzą o co chodzi.
@adam_miks
@adam_miks · prawie 2 lata temu
To nie jest niemożliwe żeby dwoje pisarzy wpadło na ten sam pomysł.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl