Wakacyjne podróżne śladami pisarzy i literatury

Autor: a.boniecka ·5 minut
2021-08-09 12 komentarzy 25 Polubień
Wakacyjne podróżne śladami pisarzy i literatury

Wakacje w pełni, ale nie każdy jeszcze wykorzystał swoje dni urlopowe. Gdzie się wybrać? Bałtyk, Tatry, Mazury? A może zrobić szybki skok za granicę? Możliwości jest tak wiele, że czasami trudno jest się zdecydować. Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować nieco odmienne spojrzenie na wakacyjną wyprawę – podróż śladami pisarzy i literackich bohaterów. Brzmi ciekawie? Zarezerwujcie sobie kilka dni i ruszajcie w trasę!



Podróże literackie po Polsce


Nie musicie planować długiej, dalekiej wyprawy, by przeżyć ciekawą przygodę śladami pisarzy i literackich bohaterów! Weekend w jednym z polskich miast prezentuje się równie interesująco.

Kraków śladami Wisławy Szymborskiej

Kraków to magiczne miejsce, które jest znane między innymi z bogatego życia artystycznego. Wiele lat spędziła tu nasza noblistka – Wisława Szymborska. Będąc w Krakowie, warto zajrzeć na ulicę Piastowską 46 – tu mieściło się jej ostatnie mieszkanie, w którym mieszkała w sumie piętnaście lat. Co ciekawe, po wcześniejszym umówieniu się, można w tym mieszkaniu przenocować!

Tropiąc ślady Wisławy Szymborskiej, warto udać się także na Plac Nowowiejski przy ulicy Juliusza Lea, gdzie najchętniej kupowała owoce i warzywa. Świetnym miejscem do odwiedzenia w Krakowie będzie również Muzeum Narodowe, gdzie znajdują się najdziwniejsze bibeloty z domowej kolekcji Szymborskiej. Warto również odwiedzić kawiarnię Nowa Prowincja, tam swego czasu noblistka pijała kawę i paliła papierosy. Kiedyś wraz z przyjaciółmi brała tam również udział w promocji tomiku „Sobie a guzom” Andrzeja Gołoty. Liryków nie napisał, oczywiście, ukochany przez poetkę pięściarz, lecz przyjaciele Szymborskiej… Ostatnim przystankiem na krakowskiej trasie powinien być bez wątpienia cmentarz Rakowicki, gdzie znajduje się grób poetki.

Kraków śladami Stanisława Lema

Pozostańmy jeszcze przez kilka dni w Krakowie... W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, co jest idealnym pretekstem do wakacyjnej podróży jego śladami! Pisarz co prawda urodził się we Lwowie, ale większość swojego życia spędził w Małopolsce. W 1946 roku zamieszkał w Krakowie i pozostał tam do końca swojego życia. Jego pierwsze mieszkanie mieściło się na ulicy Śląskiej 3, gdzie mieszkał w czasie studiów z rodzicami. Później razem ze swoją żoną zamieszkał na ulicy Bonerowskiej 5, a na końcu osiadł w mieszkaniu na ulicy Narwik. Ważnym punktem będzie tutaj także Dom Literatów przy ulicy Krupniczej 22, który był uznawany za krakowskie centrum życia literackiego – Stanisław Lem często tam bywał. Warto odwiedzić również redakcję „Tygodnika Powszechnego” na Wiślanej 12, to właśnie w tym czasopiśmie zadebiutował Lem. Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Krakowie będzie również Ogród Doświadczeń, który został nazwany imieniem pisarza. Znajduje się tam między innymi „Lem-birynt" – labirynt z cytatami Stanisława Lema.

Poznań śladami bohaterów Jeżycjady

Chcieliście chociaż raz poczuć wspaniały klimat przygód rodziny Borejków? Wybierzcie się na poznańskie Jeżyce! Pierwszym przystankiem będzie ulica Roosevelta 5, gdzie mieszkali najważniejsi bohaterowie książek Małgorzaty Musierowicz. Ważnym miejscem jest również Most Teatralny – tą trasą często przechadzali się bohaterowie, spotykali się z przyjaciółmi, a nawet zatrzymywali się, by po prostu oglądać przejeżdżające tramwaje. Nie można również pominąć Rynku Jeżyckiego, gdzie bohaterowie kupowali najświeższe produkty spożywcze. Podczas spaceru po Poznaniu warto także przejść się do Opery Poznańskiej, gdzie toczyła się między innymi akcja „Opium w rosole”. Ma się wrażenie, że Małgorzata Musierowicz w swoich książkach ujęła niemal cały Poznań i jego urok. Będąc tutaj na pewno poczujecie klimat, który towarzyszył Wam podczas czytania Jeżycjady.

Podróż śladami kryminałów Katarzyny Puzyńskiej

Macie ochotę na tajemniczą wycieczkę śladami morderstw? Wybierzcie się do gminy Zbiczno, gdzie otwarto ścieżkę turystyczną śladami kryminałów Katarzyny Puzyńskiej. Na terenie całej gminy w aż 20 punktach umieszczono tablice z cytatami. Są to miejsca, w których miała miejsce zbrodnia, lub które po prostu pełnią ważną funkcję w fabule. Tablice można znaleźć między innymi w Szramowie, w Pokrzydowie przy stawie obok remizy, przed młynem w Gaju-Grzmięcy, przed stanicą PTTK Bachotek i w wielu innych miejscach.



Podróże literackie po Europie


Macie czas na dłuższą podróż i chcecie wyjechać poza granice kraju? Co powiecie na wycieczkę do naszych sąsiadów – Czech? Świetną rozwiązaniem będzie również Wielka Brytania, Hiszpania i Rzym!

Praga śladami Franza Kafki

Franz Kafka był silnie związany ze stolicą Czech i jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych symboli. Bez najmniejszego problemu można znaleźć w Pradze pamiątki z jego wizerunkiem. Chcąc bliżej poznać miasto z perspektywy pisarza, warto udać się najpierw na ulicę U Radnice 5 – to miejsce jego narodzin. Ważnym miejscem jest także Złota Ulica i mieszczący się przy niej dom nr 22. Mieszkała tam siostra Kafki, a w 1917 r. pisał tam swoje dzieła sam Franz. Nie można również pominąć Muzeum Franza Kafki, które mieści się na ulicy Cihelná 2b. To miejsce, gdzie zgromadzono najciekawsze eksponaty związane z jego życiem – zdjęcia, rysunki, nagrania, rękopisy, dzienniki itp. Niezwykłą turystyczną gratką będzie także ruchoma głowa Kafki. To poruszająca się rzeźba, która znajduje się w przy ulicy Národní třída. Warto także odwiedzić katedrę św. Wita – to najprawdopodobniej ona została opisana w „Procesie”.

Wielka Brytania śladami Jane Austen

Chcąc bliżej poznać miejsca związane z Jane Austen, najlepiej jest wybrać się do Wielkiej Brytanii we wrześniu. Dlaczego? W tym czasie w Bath odbywa się Jane Austen Festival. Warto także odwiedzić Chawton w hrabstwie Hampshire, gdzie pisarka dokonywała poprawek do „Rozważnej i romantycznej” oraz „Dumy i uprzedzenia”, a także pisała kolejne powieści. W Chawton w byłym domu pisarki znajduje się Jane Austen’s House Museum. W Chatsworth znajduje się także zabytkowa rezydencja, która była dla pisarki inspiracją przy opisywaniu rodzinnej posiadłości pana Darcy’ego. Dla fanów twórczości Jane Austen ważnym miejscem będzie również katedra w Winchester, gdzie została pochowana pisarka.

Barcelona śladami bohaterów „Cień wiatru” Zafóna

Co powiecie na fascynującą podróż śladami bestselleru Carlosa Ruiza Zafóna „Cień wiatru”? Zapraszam do Barcelony! Pierwszym punktem wyprawy powinna być ulica Santa Ana, gdzie tuż przy placu kościelnym mieszkał Daniel ze swoim ojcem. Następnie warto odwiedzić Carrer de l’Arc del Teatre, które przedstawiono jako Cmentarz zapomnianych książek. Świetnym do odwiedzenia miejscem będzie także kawiarnia Els Quatro Gats, gdzie Barceló wraz z kolegami chętnie rozmawiał o literaturze. Kolejną kawiarnią, która pojawiła się w powieści, była także Poliorama. Będąc w Barcelonie można także odwiedzić plac Catalunya, gdzie Daniel uciekał od zgiełku.

Rzym śladami „Aniołów i Demonów” Dana Browna

Fanom rozgryzania znaczenia tajemniczych symboli, powinna się spodobać podróż Ścieżką Oświecenia, która została wytyczona przez stowarzyszenie Iluminatów. Oczywiście, Tajne Archiwa Watykanu są poza zasięgiem turystów, dlatego podróż najlepiej jest zacząć od grobu Rafaela Santi w Panteonie. Ważnymi miejscami w książce były również Bazylika Santa Maria Del Popolo (symbolizowała żywioł ziemi), Plac św. Piotra (symbol powietrza), Kościół Santa Maria Della Vittoria (symbol ognia), zamek Św. Anioła, w którym mieścił się Kościół Illuminatów i Passetto di Borgo, które służy za tajne przejście łączące Watykan z Zamkiem Świętego Anioła.

Podróżowaliście kiedyś śladami pisarzy lub bohaterów literackich? Jakie miejsca polecacie?

Aleksandra Boniecka
× 25 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@DZIKA_BESTIA
@DZIKA_BESTIA · ponad 3 lata temu
Bardzo dobry artykuł. Planujemy z mężem jesień w Pradze i chyba sobie strzelimy tego Kafkę :)
× 8
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · ponad 3 lata temu
Ja Pragę ładnych parę lat temu zwiedzałam właśnie z Kafką :))
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Z wakacyjnych podróży śladami pisarzy polecam Górki Wielkie w gminie Brenna, gdzie znajduje się dom i muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej. Po wojnie zamieszkała w domku ogrodnika i codziennie oglądała, jak jej przedwojenny dom zamienią się w stos gruzów. Zakopane jest też świetnym miejscem aby podążać śladami pisarzy. Nie tylko zwiedzać domy-muzea takich pisarzy jak Kornel Makuszyński czy Jan Kasprowicz, ale podążać ścieżkami takich twórców jak: Henryk Sienkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Sztaudynger, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i oczywiście Stanisław Witkiewicz oraz jego syn Witkacy.
× 4
@Betsy59
@Betsy59 · ponad 3 lata temu
Lubię zwiedzać miejsca opisane w książkach. Pamiętam swoje wzruszenie, gdy po raz pierwszy zobaczyłam na własne oczy Wenecję, znaną mi z książek Donny Leon o komisarzu Brunettim. Podczas tegorocznych wakacji namówiłam męża, aby zboczyć z trasy i obejrzeć Kwidzyń, malowniczo opisany w kryminale retro Krzysztofa Bochusa "Czarny manuskrypt". Obejrzeliśmy zamek i katedrę, poza tym, rozczarowanie. W książce Kwidzyń był bardziej malowniczy, ale akcja toczy się przed wojną. Podczas wojny niestety został zniszczony i poza zamkiem i katedrą niewiele z dawnej świetności zostało...
× 4
@mira_krantz
@mira_krantz · ponad 3 lata temu
Redakcja TP mieściła się przy ulicy Wiślnej, nie Wiślanej. Mieściła, bo kilka miesięcy temu redakcja musiała się przenieść.
× 4
@viki_zm
@viki_zm · ponad 3 lata temu
Bardzo ciekawy artykuł 😊 nie podróżowałam jeszcze w ten sposób ale myślę że jeszcze wszystko przede mną 😁
× 4
@milena9
@milena9 · ponad 3 lata temu
Mnie się marzy podroż śladami Pana Samochodzika, odwiedzenie Muzeum Ani z zielonego Wzgórza.
× 4
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 3 lata temu
dzisiaj trafiałam na news o nowym krasnalu we Wrocławiu - ku czci Mastertona i super. I propos naszych spacerów śladami bohaterów - dlaczego ów spacer nie zamienić na ślady pisarzy?

- Planującym wizytę we Wrocławiu polecamy wycieczkę ich szlakiem i odszukanie krasnali związanych z literaturą i książkami. Są wśród nich Literatek Polonicus, Bibliofil, Drukarz czy też Miodek, przedstawiający wybitnego polskiego znawcę polszczyzny Jana Miodka, który przycupnął na ul. Nankiera 15b. A stamtąd już blisko do „Mastertonka”.
× 3
@Anna30
@Anna30 · ponad 3 lata temu
Dołączam się również do gratulacji, że napisałaś bardzo ładny artykuł. Podoba się.
Jeśli chodzi, o mnie to byłam w Dreźnie tam miejsca, gdzie miał swoją posiadłość pisarz Karol May. Było tam przepięknie. Krajobraz, jaki tam był, zapamiętałam do dziś.
× 3
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 3 lata temu
spacer śladami innych śladów... wspaniały pomysł. O takich miejscach i spacerach śladami bohaterów z powieści jest też wzmianka w ARSEN LUPIN - serialu;) polecam
× 3
@Vernau
@Vernau · ponad 3 lata temu
Bardzo dobry artykuł 😊
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Świetny artykuł. Polecam kawiarnię Nowa prowincja w Krakowie na ulicy Brackiej. Oprócz kawy jest tam jeszcze pyszna czekolada. Oprócz tego niedaleko jest księgarnia Copernicus, gdzie przy kawie i ciasteczku w wygodnych fotelach przejrzeć nowości wydawnicze i dokonać wyboru przed zakupem.
× 2
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · ponad 3 lata temu
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl