Proces

Franz Kafka
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 294 ocen kanapowiczów
Proces
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 294 ocen kanapowiczów

Opis

„Proces” jest surrealistyczną powieścią Franza Kafki należącą do ścisłego kanonu literatury światowej. Opowiada o prokurencie bankowym Józefie K., który zostaje pewnego dnia aresztowany, mimo że nie popełnił żadnego przestępstwa. Pozornie areszt ma łagodny charakter; skazany może prowadzić normalne życie, będąc jedynie zobowiązanym do pozostania do dyspozycji sądu. Jednak w rzeczywistości aresztowanie diametralnie zmienia egzystencję Józefa K. Odwracają się od niego przyjaciele i znajomi. Mnożą się niezrozumiałe zdarzenia. Sąd nie odstępuje od wyroku, a liczne przesłuchania nie pozwalają bohaterowi udowodnić swojej niewinności. Szuka on pomocy w rodzinie i poza nią: u żony sądowego, prawnika, malarza sądowego, innego oskarżonego, kapelana więziennego, ale wszystkie te próby okazują się bezskuteczne. „Proces” zapisał się w historii literatury jako genialna metafora totalitaryzmu i jako opowieść o samotności człowieka we współczesnym świecie, w którym wszechwładne państwo i biurokracja odbierają obywatelowi prawo do prywatności i wolności. Fascynujący charakter powieści potęguje narracja utrzymana w konwencji absurdu i atmosfera kojarząca się z sennym koszmarem.
Tytuł oryginalny: Der Prozess
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7791-595-0, 9788377915950
Wydawnictwo: Siedmioróg
Serie: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW], Arcydzieła Literatury Światowej [CIL Polska], Złota Seria, Kanon Literatury Światowej, Klub Interesującej Książki
Stron: 192
Mamy 33 inne wydania tej książki

Autor

Franz Kafka Franz Kafka
Urodzony 3 lipca 1883 roku w Czechach (Praga)
Franz Kafka – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związany z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika "kafkaesk", którego ist...

Pozostałe książki:

Zamek Ameryka Przemiana Listy do Mileny
Wszystkie książki Franz Kafka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Proces

17.08.2020

Kilka tygodni temu czytałam książkę o Milenie Jesenskiej - czeskiej dziennikarce i tłumaczce która w pamięci potomnych zapisała się jako przyjaciółka i powiernica Franza Kafki. Ta lektura poniekąd zmusiła mnie abym przypomniała sobie twórczość tego pisarza bo z lat szczenięcych kiedy to czytałam "Proces" jako lekturę szkolną w głowie zostały mi mg... Recenzja książki Proces

@nika.mail@nika.mail × 2

Z kłamstwa robi się istotę porządku świata

14.09.2014

Nie mam pojęcia, co myśleć o Procesie Franza Kafki. Nie wiem czy mi się podobał czy też nie, nie wiem nawet czy na pewno dobrze tę książkę zrozumiałam. Fabuła jest tak groteskowa, irracjonalna, że momentami miałam ochotę wybuchnąć głośnym śmiechem. A potem przypominałam sobie, że to wcale nie musi być tylko fikcja literacka i mina mi zrzedła. Chy... Recenzja książki Proces

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-07-06
7 /10
Przeczytane

Przyjemność czytania płynie ze sposobu napisania "Procesu". Niemniej denerwowała mnie niewiedza, dlaczego cały ten proces w ogóle się toczy. Może Józef K. umarł i teraz próbuje się go wpuścić do nieba...? Mimo wszystko zaskakujące zakończenie każe zastanowić się nad swoim życiem. Przecież "Sąd niczego od ciebie nie chce. Przyjmuje cię, gdy przychodzisz, wypuszcza, gdy odchodzisz."

× 12 | Komentarze (2) | link |
@literackiespelnienie
2019-12-14
8 /10
Przeczytane Niemcy Psychologiczny Lektura szkolna Surrealizm

Niestety, ale dziś to wstrętna rzeczywistość - żadna fikcja literacka. Sąd przyjmie każdego, a osądzeni mogą być wszyscy o wszystko. Choćby ostatnio natknąłem się na taką sensację, gdy rozmawiałem z montażystą okien, że został pozwany o jakieś alimenty, chociaż nikt go nie poinformował i nie dostał pisma o wezwanie (a, to dowcipnisie). Sam byłem ofiarą zniesławienia, ale doszło do takich absurdów, że ludzie mają ból tyłka o cokolwiek i już węszą, jak tu komuś zaleźć pod skórę i wrzucić pod paragraf. Spokojnie, gdybym szukał dziury w całym - oskarżony byłby niemal każdy, jak w procesie Kafki. Tylko zadajmy sobie pytanie, czy mamy sobie utrudniać i robić przysłowiowe z igły widły? Bo jeśli tak, to będzie jak w procesie Kafki - zostaniesz oskarżony, ale o co i dlaczego, to ci nikt nie wyjaśni. Nawet sąd zgłupieje.

× 6 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

Franz Kafka, niemiecki pisarz, pochodzenia żydowskiego, całe życie, związany z Pragą.
Jego najbardziej znane dzieła to "Zamek", czy "Ameryka".

Jednak, najsłynniejszą, z nich, trzymam właśnie w ręku.Jest to "Proces".Trudno, znaleźć
powieść, która wzbudzałaby większa emocje i wywoływała, równie zażarte dyskusje, co do
tego, jak interpretować, zawartą w niej treść, czy przesłania, jakie niesie.

Oto, zwykły urzędnik państwowy, Józef K. zostaje obudzony przez dwójkę tajemniczych typów, którzy informują go, że został aresztowany.Może nadal pozostać, w swoim mieszkaniu i wykonywać swoje obowiązki, jednak, ma pozostać do stałej dyspozycji sądu.Bohater usiłuje rozeznać się w całej sytuacji, dowiedzieć się, o co został oskarżony, gdyż nic złego nie zrobił, jednak, otrzymuje tylko ogólnikowe informacje, które niczego nie wyjaśniają.

W tej powieści, najbardziej wyrazistym jej aspektem, jest absurd sytuacji, przed którą postawiono bohatera.Narastające pytania, co do przyczyny, takie stanu rzeczy, próba doinformowania się, dla czego.Świat, wokół Józefa K. jest przerażający.Ludzie pozbawieni całkowicie, jakichkolwiek praw, wyalienowani, snują się, jakby bez celu.Atmosferę tą podsyca dodatkowo umiejscowienie akcji w ciemnych zaułkach, czy w odludnych miejscach.Ma się wrażenie, że cała sytuacja, to być może, koszmarny sen bohatera, majaki na jawie.

× 3 | link |
@Medivh
2010-08-27
8 /10
Przeczytane

Książka jest bardzo trudna i wymaga od czytelnika nieustannego skupienia. Przyznam, że nie byłem w stanie przeczytać jej jednym tchem i robiłem sobie przerwy, co w sumie wyszło mi na dobre, bo można pomyśleć na spokojnie o przerobionym do tej pory materiale. Dzięki koncepcji everymana czy też jedermanna niezmiernie łatwo utożsamiać się z protagonistą Józefem K. Jego oniryczne wizje wzbudzają w człowieku niepokój, źródła którego odkryć nie sposób. Przecież wiadomo, że w normalnym świecie takie rzeczy nie mogą się zdarzyć... A może jednak? Irytować może brak fragmentu tekstu, ale to też w pewien sposób wpływa na końcowe wnioski z tego dzieła. Co tu dużo mówić, wpływ książki na nasze społeczeństwo jest duży, co chociażby pokazują utwory "Józef K." Republiki czy Pidżamy Porno. Lektura obowiązkowa.

× 1 | link |
@lakeu
2011-11-13
10 /10
Przeczytane

Długo musiałam zabierać się za przeczytanie tej pozycji, a to pewnie, dlatego, że jest ona lekturą szkolną. Oczywiście, wszystkie lektury, to pożyteczne książki, jednak w mój gust trafiło jedynie kilka z nich. Kafka z pewnością nie napisał książki łatwej w odbiorze. Jest ona ciężka do przebrnięcia, jednak po zakończeniu ostatniego rozdziału zaczynamy zastanawiać się nad jej sensem i znaczeniem wszystkiego, co działo się przez roku życia K., a jest to w rzeczy samej bardzo pożyteczne. Uważam, że jest to jedna z lepszy lektur szkolnych, jaką kiedykolwiek miałam w ręce.

× 1 | link |
@e_milka
2011-11-21
10 /10
Przeczytane

Przeczytałam długo przed tym, zanim dowiedziałam się, że to jest lektura. Niedawno powtarzałam :D I tak jak za pierwszym czytaniem, bardzo wczuwałam się w sytuację bohatera, czułam się taka bezradna, przygaszona. Każdy z nas jest jak Józef K. Skazany za niewinność na śmierć. Przedstawiony obraz sądu od razu skojarzył mi się z Archipelagiem Gułag. Nie wiesz, o co kaman, nic nie zrobiłeś, sytuacja absurdalna, ale proces trwa. I po wielu cierpieniach Cię zabiją. Za nic. Za życie. Za to, że jesteś człowiekiem.

× 1 | link |
@malaM
2014-09-14
Przeczytane Moja biblioteczka

Proces to niesamowita książka. Nie wiem tylko czy w pozytywnym sensie. Zrobiła na mnie niewiarygodne wrażenie, ale jest przy tym taka przygnębiająca i ciężkostrawna w odbiorze, że nie mogłabym jej z czystym sumieniem polecić. Jedno jest pewne – nie żałuję, że ją przeczytałam i chyba rzeczywiście to taka pozycja, którą znać wypada, bo jest ważna i uniwersalna. Niezależnie od tego czy nam się spodoba czy nie. Daje do myślenia i wywraca mózg do góry nogami.

× 1 | link |
AG
2012-04-02
3 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires... Sésame

"Proces" w ogóle mnie nie zaciekawił. Lektura straszliwie mi się dłużyła, a do skończenia zmusił mnie mój upór. Momentami przypominała nieco zwykły bełkot, zdania były do siebie niemal łudząco podobne. Sam bohater, Józef K., bardzo mnie irytował ze względu na swoją bezczynność i nieumiejętność dbania o własne interesy. Dla mnie był zwykłą ofiarą manipulacji, gdyż poddawał się wszystkiemu co go spotykało ze znikomym oporem. Szczerze nie polecam.

× 1 | link |
@haitanka
2020-07-05
10 /10
Przeczytane

Absurd goni absurd, sytuacje irracjonalne. Najbardziej przeraża mnie to, że wiele z sytuacji odbija się w lustrze obecnych czasów i to już śmieszne nie jest. Główny bohater to postać, z którą może się identyfikować wielu z nas.
Myślę, że powinien "Proces" przeczytać każdy dorosły by spojrzeć na świat zatopiony w absurdalnie.

× 1 | link |
@catrin
2007-08-25
Przeczytane

Świetna. tak surrealistyczna, chłodna i uniwersalna (biorąc pod uwagę chorą rzeczywistość jaka nas otacza ostatnimi czasy..) Zagubienie i bezsilność głównego bohatera udziela się wręcz czytelnikowi. Przynajmniej mi się udzielało i czułam ciągły niepokój... Książka przebija najgorsze z koszmarów jakie się mogą przyśnić.

× 1 | link |
@Akore
2010-12-09
8 /10
Przeczytane

Jestem zachwycony tą książką! Niesamowite ile ma ona w sobie metafor odnoszących się do życia! Zastanawiałem się czy może nie są one "na siłę" przeze mnie oraz innych interpretatorow narzucane.... ale chyba własnie ten oniryczny klimat budzi takie refleksje.... :)

× 1 | link |
@Goszka
2013-12-21
8 /10
Przeczytane

Niesamowicie dołująca. Niby surrealizm, ale zdecydowanie łatwiejszy do przyswojenia niż na przykład ten u Schulza. Największy absurd polega na nieświadomości czytelnika o co tak naprawdę toczy się proces i to bardzo utrudnia czytanie.

× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
5 /10
Przeczytane 2014

Jakoś tak dziwnie wyszło, że ominęło mnie czytanie w szkole "Procesu". Jednak chciałem prędzej czy później to zrobić, zaciekawiony tym całym szumem i ikonicznym statusem, jaki narósł przez lata wokół tego dzieła. Skończyłem czytać i.. prawdę powiedziawszy, to jestem deko zawiedziony. Są dwie główne (jeśli nie jedyne) zalety tej książki: sama przewodnia idea i styl. Problem polega na tym, że poza wyżej wspomnianymi, to nie ma na czym specjalnie oka zawiesić.
Akcja brnie w ślimaczym tempie, nie ma tu absolutnie żadnych punktów kulminacyjnych, a całość od początku aż do finału, jest tak niebywale monotonna, że męczyłem się z czytaniem kilka dni. Zabójczy wynik, biorąc pod wagę jej broszurowe wymiary (można spokojnie w kieszeni spodni nosić). Józef K, pomimo rzucającej się w oczy pewności siebie i nietypowej sytuacji w jakiej się znalazł, nie wzbudził we mnie większego zainteresowania. Emocji negatywnych też nie wzbudza, bo na kogoś bezbarwnego ciężko się wściekać. Bohaterowie epizodycznie jakoś ratują od nudy, ale chyba nie na tym to powinno polegać?
Wielu czytelników uważa, że najlepszą książką Kafki jest "Zamek", natomiast "Proces" jest tylko najlepiej rozreklamowanym jego tworem. Podpisuję się pod tym obiema łapami. Co tu dużo gadać: ciary nie przeszły, westchnień nie było, do zachwytu również bardzo daleko. Szkoda, zmarnowany potencjał.

| link |
@Morill
2009-11-16
Przeczytane

Klasyka! Warto znać, zwłaszcza że to chyba najbardziej charakterystyczna pozycja dotycząca wszechwładzy sądowniczej. Zasługują na uwagę przemyślenia bohatera i rozmowy z malarzem. Szkoda, że.. no dobrze, nie będę zdradzał zakończenia.

| link |
@EvangelinDillariss
2010-12-09

Przeczytana i "opracowana" oczywiście na lekcji języka ojczystego, niestety choć ciekawa, szybko została odłożona na półkę. Przyznaję ciekawa i sięgnę po nią jeszcze raz, o ile będę mieć czas.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“„Ręka kobieca potrafi w cichości wiele zdziałać” .”
#
“'' nie znając oskarżenia i jego możliwych następstw, należało odtworzyć sobie w pamięci całe życie oraz przedstawić je i z wszystkich stron rozpatrzyć w jego najdrobniejszych czynach i zdarzen...”
#
“Pan chce widzieć sens, a dopuszcza się największego bezsensu. To doprawdy może przyprawić o rozpacz.”
× 2
#
“Ostateczne decyzje sądu nie są ogłaszane, nie są one dostępne nawet sędziom.”
× 1
#
“... sprawiedliwość musi spoczywać, inaczej chwieje się waga i sprawiedliwy wyrok staje się niemożliwy.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl