Proces

autor: Franz Kafka
Proces
4.15
Ocena 4.15 na 5 możliwych
Na podstawie 239 ocen kanapowiczów
Franz Kafka urodził się w r. 1883 w Pradze, zmarł w r. 1924 w Kierling koło W...
Franz Kafka urodził się w r. 1883 w Pradze, zmarł w r. 1924 w Kierling koło Wiednia. Za życia wydał tylko kilka opowiadań (m.in. "Wyrok" 1916, "Przemiany" 1916, "Kolonię karną" 1919, cykl nowel pt. "Lekarz wiejski" 1920, "Głodomora" 1924). W roku 1913 ukazał się "Palacz", utwór, za który Kafka ot...
Pełny opis
Data wydania: 2003
ISBN: 9788373891654
Wydawnictwo: Greg

Recenzje

Z kłamstwa robi się istotę porządku świata
Nie mam pojęcia, co myśleć o Procesie Franza Kafki. Nie wiem czy mi się podobał czy też nie, nie wiem nawet czy na pewno dobrze tę książkę zrozumiałam. Fabuła jest tak groteskowa, irracjonalna, że momentami miałam ochotę wybuchnąć głośnym śmiechem. A potem przypominałam sobie, że to wcale nie mus...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Medivh
@Medivh 2010-08-27
Przeczytane (2010-08-27)
Książka jest bardzo trudna i wymaga od czytelnika nieustannego skupienia. Przyznam, że nie byłem w stanie przeczytać jej jednym tchem i robiłem sobie przerwy, co w sumie wyszło mi na dobre, bo można pomyśleć na spokojnie o przerobionym do tej pory materiale. Dzięki koncepcji everymana czy też jedermanna niezmiernie łatwo utożsamiać się z protagonistą Józefem K. Jego oniryczne wizje wzbudzają w człowieku niepokój, źródła którego odkryć nie sposób. Przecież wiadomo, że w normalnym świecie takie rzeczy nie mogą się zdarzyć... A może jednak? Irytować może brak fragmentu tekstu, ale to też w pewien sposób wpływa na końcowe wnioski z tego dzieła. Co tu dużo mówić, wpływ książki na nasze społeczeństwo jest duży, co chociażby pokazują utwory "Józef K." Republiki czy Pidżamy Porno. Lektura obowiązkowa.
@lakeu
@lakeu 2011-11-13
Przeczytane (2012-02-12)
Długo musiałam zabierać się za przeczytanie tej pozycji, a to pewnie, dlatego, że jest ona lekturą szkolną. Oczywiście, wszystkie lektury, to pożyteczne książki, jednak w mój gust trafiło jedynie kilka z nich. Kafka z pewnością nie napisał książki łatwej w odbiorze. Jest ona ciężka do przebrnięcia, jednak po zakończeniu ostatniego rozdziału zaczynamy zastanawiać się nad jej sensem i znaczeniem wszystkiego, co działo się przez roku życia K., a jest to w rzeczy samej bardzo pożyteczne. Uważam, że jest to jedna z lepszy lektur szkolnych, jaką kiedykolwiek miałam w ręce.
@e_milka
@e_milka 2011-11-21
Przeczytane (2011-04-18)
Przeczytałam długo przed tym, zanim dowiedziałam się, że to jest lektura. Niedawno powtarzałam :D I tak jak za pierwszym czytaniem, bardzo wczuwałam się w sytuację bohatera, czułam się taka bezradna, przygaszona. Każdy z nas jest jak Józef K. Skazany za niewinność na śmierć. Przedstawiony obraz sądu od razu skojarzył mi się z Archipelagiem Gułag. Nie wiesz, o co kaman, nic nie zrobiłeś, sytuacja absurdalna, ale proces trwa. I po wielu cierpieniach Cię zabiją. Za nic. Za życie. Za to, że jesteś człowiekiem.
@malaM
@malaM 2014-09-14
Przeczytane (2014-09-14)
Proces to niesamowita książka. Nie wiem tylko czy w pozytywnym sensie. Zrobiła na mnie niewiarygodne wrażenie, ale jest przy tym taka przygnębiająca i ciężkostrawna w odbiorze, że nie mogłabym jej z czystym sumieniem polecić. Jedno jest pewne – nie żałuję, że ją przeczytałam i chyba rzeczywiście to taka pozycja, którą znać wypada, bo jest ważna i uniwersalna. Niezależnie od tego czy nam się spodoba czy nie. Daje do myślenia i wywraca mózg do góry nogami.
@Castiel
@Castiel 2012-04-02
Przeczytane (2012-01-01)
"Proces" w ogóle mnie nie zaciekawił. Lektura straszliwie mi się dłużyła, a do skończenia zmusił mnie mój upór. Momentami przypominała nieco zwykły bełkot, zdania były do siebie niemal łudząco podobne. Sam bohater, Józef K., bardzo mnie irytował ze względu na swoją bezczynność i nieumiejętność dbania o własne interesy. Dla mnie był zwykłą ofiarą manipulacji, gdyż poddawał się wszystkiemu co go spotykało ze znikomym oporem. Szczerze nie polecam.
@catrin
@catrin 2007-08-25
Przeczytane (2007-08-25)
Świetna. tak surrealistyczna, chłodna i uniwersalna (biorąc pod uwagę chorą rzeczywistość jaka nas otacza ostatnimi czasy..) Zagubienie i bezsilność głównego bohatera udziela się wręcz czytelnikowi. Przynajmniej mi się udzielało i czułam ciągły niepokój... Książka przebija najgorsze z koszmarów jakie się mogą przyśnić.
@Akore
@Akore 2010-12-09
Przeczytane (2010-12-09)
Jestem zachwycony tą książką! Niesamowite ile ma ona w sobie metafor odnoszących się do życia! Zastanawiałem się czy może nie są one "na siłę" przeze mnie oraz innych interpretatorow narzucane.... ale chyba własnie ten oniryczny klimat budzi takie refleksje.... :)
@Goszka
@Goszka 2013-12-21
Przeczytane (2013-12-20)
Niesamowicie dołująca. Niby surrealizm, ale zdecydowanie łatwiejszy do przyswojenia niż na przykład ten u Schulza. Największy absurd polega na nieświadomości czytelnika o co tak naprawdę toczy się proces i to bardzo utrudnia czytanie.
@Morill
@Morill 2009-11-16
Przeczytane (2007-07-28)
Klasyka! Warto znać, zwłaszcza że to chyba najbardziej charakterystyczna pozycja dotycząca wszechwładzy sądowniczej. Zasługują na uwagę przemyślenia bohatera i rozmowy z malarzem. Szkoda, że.. no dobrze, nie będę zdradzał zakończenia.
@EvangelinDillariss
@EvangelinDillariss 2010-12-09
Przeczytana i "opracowana" oczywiście na lekcji języka ojczystego, niestety choć ciekawa, szybko została odłożona na półkę. Przyznaję ciekawa i sięgnę po nią jeszcze raz, o ile będę mieć czas.
Autorzy
Franz Kafka
Franz Kafka (ur. 3 lipca 1883 w Pradze, zm. 3 czerwca 1924 w Kierling - dzielnicy Klosterneuburga) – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związany z Pragą. W swoich po...
Inne książki:
Książka List do ojca
Książka List do ojca
Książka Proces
Książka Ameryka ; Nowele i miniatury ; Wyrok
Książka Zamek
Współtworzący tą stronę
puchar
KR
@kr11 pierwsza opinia