Erzählungen und andere ausgewählte Prosa

Franz Kafka
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Erzählungen und andere ausgewählte Prosa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Herausgegeben von Roger Hermes. "Wunderbare Detektoren zur Erkundung des Verborgenen" hat Friedhelm Kemp diese "Erzählungen" genannt, die Kafka selbst zumeist nur als "Stücke", "Stückchen", bestenfalls als "Geschichten" bezeichnet hat. Die hier vorliegende Ausgabe folgt diesem Muster denn auch im Titel; im Gegensatz zu den früheren Editionen wird die kurze Prosa jedoch nach den vermutlichen Entstehungsdaten, nicht wie bisher nach bereits zu Lebzeiten und nach aus dem Nachlass veröffentlichten "Erzählungen", geordnet. Textgrundlage ist die Kritische Ausgabe der Werke von Franz Kafka, die, soweit sie erhalten sind, den Handschriften und, wo dies nicht möglich ist, den jeweils letzten autorisierten Fassungen des Drucks folgt, ohne editorisch in sie einzugreifen.
Data wydania: 1996-08-01
ISBN: 3-596-13270-3, 3596132703
Język: niemiecki
Wydawnictwo: FISCHER
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 575

Autor

Franz Kafka Franz Kafka
Urodzony 3 lipca 1883 roku w Czechach (Praga)
Franz Kafka – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związany z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika "kafkaesk", którego ist...

Pozostałe książki:

Proces Zamek Przemiana Ameryka Dociekania psa Listy do Mileny Cztery opowiadania. List do ojca Gabinet figur woskowych. Opowieści niesamowite. Kolonia karna Wyrok Dzienniki 1910-1923 Głodomór Opowieści i przypowieści Aforyzmy z Zürau Erzählungen und andere ausgewählte Prosa Franz Kafka. Przemiana i inne opowiadania/Die Verwandlung und andere Erzählungen. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami Kolonia karna. Raport dla Akademii Prozy utajone Spotkanie poza czasem. Antologia fantastycznej noweli austriackiej Stać się Indianinem Ameryka, Nowele i miniatury, Wyrok Briefe an Milena. Erweiterte un Neugeordnete Ausgabe Franz Kafka. Rysunki Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Nowele i miniatury Osiem notatników Sierpniowy upał. Opowieści niesamowite Wybór prozy
Wszystkie książki Franz Kafka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Erzählungen und andere ausgewählte Prosa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-26
10 /10
Przeczytane Po niemiecku Literatura niemiecka Rankingi: Bokklubben World Library

Wydanie, które stara się zebrać wszystkie opowiadania Kafki, w tym fragmenty prozy, które później stały się częścią powieści (Der Heizer - później w powieści "Ameryka"), lub takie, które wyszły drukiem dopiero po śmierci autora, a którym tytuł nadał opiekun jego spuścizny, Max Brod.

W gruncie rzeczy czuje się, czytając, że pisze to ten sam człowiek, że jego spojrzenie na świat jest obciążone wrażliwością, przekonaniem o zagrożeniu z zewnątrz lub o małej własnej wartości w obliczu ojca, rodziny, pracodawcy, świata zewnętrznego. Niejednokrotnie odczuwamy opresję, która nęka bohatera - czy jest ona realna, czy tylko przez niego wymyślona pozostaje kwestią drugorzędną. Jednak jasność wywodu i swada, z jaką narrator porusza się w po ścieżkach wewnętrznego monologu, nienazwanych uczuć i lęków, obrazy, jakie tworzy, wymyślając absurdalne na pozór sytuacje, które są metaforą realnych zagrożeń i odczuć, są tu jedyne w swoim rodzaju. Nie brak również niekiedy lekkości i humoru. Godny podkreślenia jest nadzwyczaj bogaty, jasny i klarowny język opowiadania. W tym wydaniu zachowano oryginalną pisownię i interpunkcję Kafki - widać niestandardową niemczyznę, ale jest to dodatkowy smaczek. Być może da się to dobrze przełożyć na polski, ale wszystkim, którzy mogą czytać Kafkę w oryginale, polecam wersję niemiecką - na pewno nie będą zawiedzeni. Sam odtąd również będę go czytał po niemiecku.

Są to następujące opowiadania (w książce w kolejności powstawania):
Wunsch, Indi...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Erzählungen und andere ausgewählte Prosa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl