Znamy zwycięzców Nagrody Nike 2019 oraz Nike Czytelników!

@kazal_ka
{} 2019-10-07 {} skomentuj
Znamy zwycięzców Nagrody Nike 2019 oraz Nike Czytelników!
Laureatem tegorocznej, 23. edycji Nagrody Literackiej Nike został Mariusz Szczygieł – jego zbiór reportaży „Nie ma” jury uznało za najlepszą książkę minionego roku. Wręczenie statuetki Nike odbyło się w niedzielę, 6 października br. w Warszawie. Wcześniej Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.
Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Nie ma” wydawnictwa Dowody na Istnienie. 
Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dla czego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców – mówił w laudacji na cześć laureata Marek Zaleski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

Pozostałymi książkami-finalistkami 23. edycji Nagrody Nike były:

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymał reportaż „Nie ma” Mariusza Szczygła, zdobywając Nagrodę Nike Czytelników. 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. 


Komentarze

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe