Avatar @alicya.projekt

Alicya.pl

@alicya.projekt
11 obserwujących. 5 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj 5 dni temu.
Alicya.pl
Napisz wiadomość
Obserwuj
11 obserwujących.
5 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj 5 dni temu.
wtorek, 31 października 2023

Literatura (z)grozy dla dzieci

„Niechciane dzieci, o marginalizacji literatury dziecięcej”, to temat debaty, którą zainicjowało Wydawnictwo Dwie Siostry podczas Conrad Festival.


W pierwszym momencie, gdy usłyszałam o potrzebie takiej dyskusji, pomyślałam, że chyba nie może być aż tak źle. A potem dotarło do mnie, że pewnie i w tym wypadku moja reakcja związana jest z tym, że tkwię w pewnej bańce. W bańce do której trudno dociera to, że np. mamy w Polsce do czynienia z bardzo małą świadomością gatunku jakim jest horror, bizarro, weird, że komiks nadal uważany jest za rozrywkę dla dzieci, a literatura dla najmłodszych bywa traktowana po macoszemu i borykamy się z cichym przyzwoleniem na jej bylejakość (szczerze mówiąc mam wrażenie, że ta „bylejakość” właśnie, jest jak wirus, atakujący powoli wszystkie ogniwa łańcucha naszej książkowej rzeczywistości, to jest jednak temat na osobny post).


Żałuję, że nie mogłam być na miejscu, ale będę się bacznie przyglądać – i kibicować – wydawnictwu w ich dalszych działaniach.


☠️


Jak wiecie prowadzę też swój mały projekt dotyczący promowania literatury dla dzieci z elementami grozy, której wydaje się naprawdę niewiele. W związku z tym przygotowałam dla was małą polecajkę na nadchodzące wielkimi krokami święto przesilenia:


„O psiakość”, Jean-Luc Fromental, Wydawnictwo Tatarak o której możecie poczytać w mojej ostatniej opinii.

 

„M jak Monstrum”, Dutton, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – Młoda naukowczyni Frankie traci siostrę podczas jednego ze swoich eksperymentów. Nie umie pogodzić się z jej śmiercią i próbuje przywrócić Maurę do życia, lecz istota, którą ożywia, ani trochę nie czuje się Maurą i chce, by nazywać ją M.

 

„Ach Strach!”, Katarzyna Ryrych, Wydawnictwo ADAMADA – Wampiry, strzygi oraz duchy w krzywym zwierciadle i z mrugnięciem oka do czytelnika. Gdyby saga „Zmierzch” miała być lekka i zabawna, byłaby „Ach, strach!”.


„Drakula”, Bram Stoker, oprac. Margaret McGuire Novak, il. Maïté Schmitt, Wydawnictwo Frajda – Ilustrowana adaptacja klasycznej powieści Brama Stokera o historii przerażającego Drakuli – idealna dla poczatkujących wielbicieli literatury z dreszczykiem!


„Godzina czarów”, Małgorzata Starosta – Autorka, Wydawnictwo Dwukropek – Kiedy jedenastoletnia Nina, marząca o wielkich przygodach wielbicielka książek, przeprowadza się wraz z rodziną do odziedziczonego po ciotce Hebanowego Dworku, odkrywa, że leżący w Miasteczku dworek kryje wielką i pilnie strzeżoną tajemnicę.


„Truchlin. Biała komnata”, Vojtěch Matocha, Wydawnictwo Afera – trzecia, finałowa część bestsellerowej czeskiej serii dla młodzieży. Truchlin to mroczna dzielnica Pragi, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu: nie działa tu elektryczność ani inne współczesne wynalazki.


„Nikt’tu”, Paweł Maj – profil autorski, Wydawnictwo Skrzat – Spokój nocnego nieba zakłóca dziwny ruch. To świetlisty punkt mknie w kierunku naszej planety. W nagłym rozbłysku obiekt dzieli się na mniejsze i po chwili ląduje na Ziemi. Ciemne jajowate kokony wbijają się w grunt. Wkrótce zaczynają pękać, a z ich szczelin coś się wydobywa. I to coś chce być znalezione… przez konkretne osoby.


Kołyska strachu – seria książek wydanych przez Tomasz Siwiec – profil autorski w Wydawnictwo Phantom Books i Wydawnictwo za Rogiem.


Oraz książki, których fizycznie jeszcze nie mam, czyli „Strachociny. Upiory znad trzęsawiska”, Dominik Łuszczyński – strona autorska, Mamania oraz „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm”, Wydawnictwa Dwie Siostry


CZYTAJCIE, bo WARTO‼️

× 2
Komentarze