Jerzy Andrzejewski
Zostań fanem autora:
× 1

Jerzy Andrzejewski

Autor, zmarł w 1983 (żył 73 lata) 95 czytelników
6.9 /10
86 ocen z 19 książek,
przez 53 kanapowiczów
Urodzony 19 sierpnia 1909 roku w Polsce (Warszawa)
Jerzy Andrzejewski to polski pisarz, dramaturg, publicysta i krytyk literacki, znany szerszej publiczności jako autor powieści „Popiół i diament”, której ekranizacja w reżyserii Andrzeja Wajdy zapisała się na stałe w kanonie polskiego kina. Innymi dziełami Andrzejewskiego są m.in. „Bramy raju”, zbiór „Samotne pokolenie” oraz książka „Ciemności kryją ziemię”.
Jerzy Andrzejewski urodził się 19 sierpnia 1909 roku w Warszawie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a po studiach podjął współpracę z czasopismami takimi jak „ABC” oraz „Prosto z mostu”. Jako pisarz zadebiutował w 1932 roku opowiadaniem zatytułowanym „Kłamstwa”, które zostało opublikowane na łamach dziennika „ABC”. Cztery lata później ukazał się zbiór opowiadań „Drogi nieuniknione”, a w 1938 powieść „Ład serca”, dzięki której Jerzy Andrzejewski zyskał rozgłos jako pisarz i otrzymał nagrodę czytelników „Wiadomości Literackich” oraz Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury. W 1944 roku wraz z Jerzym Zagórskim napisał sztukę teatralną „Święto Winkelrieda” w ramach konkursu zorganizowanego przez Tajną Radę Teatralną, który został wystawiony w 1956 roku w Łodzi w reżyserii Kazimierza Dejmka.
W 1948 roku ukazała się powieść „Popiół i diament”, która dziesięć lat później została przeniesiona na ekran przez Andrzeja Wajdę. W latach pięćdziesiątych powstały kolejne dwie cenione pozycje Andrzejewskiego – w 1957 roku miała swoją premierę powieść „Ciemności kryją ziemię” oraz „Bramy raju”. W tym czasie pisarz wystąpił również z PZPR i rozpoczął działalność opozycyjną – był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników, dołączył też do redakcji pisma „Zapis”, wydawanego w drugim obiegu. W twórczości Jerzego Andrzejewskiego należy również wyróżnić powieść „Idzie skacząc po górach”, która portretuje relację między sztuką, odbiorcą i artystą, oraz „Miazgę” – powieść eksperymentalną, stawiającą środowisko artystyczne i władzę lat sześćdziesiątych w satyrycznym świetle.
W latach 1946-1955 Jerzy Andrzejewski współpracował z wieloma czasopismami, między innymi z „Listami Teatru”, „Twórczością”, „Literaturą”, przez dwa lata był też redaktorem naczelnym tygodnika „Przegląd Kulturalny”. Jako krytyk teatralny najwięcej czasu poświęcał tekstowi – dialogom oraz kompozycji, lecz zauważał również pracę wykonaną przez reżysera oraz aktorów. Na początku swojej działalności recenzenckiej pisał nie tylko o spektaklach klasycznych, ale również o rewiach i spektaklach dla dzieci.
Andrzejewski przez sześć lat był kierownikiem literackim zespołu filmowego „Syrena” – w wyniku jego pracy powstały wtedy scenariusze filmowe „Zagubione uczucia”, „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje” oraz „Bramy raju”. Wydano również korespondencję pisarza, między innymi zbiór listów pisanych do Czesława Miłosza, oraz dzienniki.

Książki

Złoty lis
Złoty lis
Jerzy Andrzejewski

Opowiadanie Andrzejewskiego to historia małego chłopca, którego odwiedza piękny złoty lis. Tajemniczy i piękny gość pojawia się w szafie między strojami matki bohatera. Jest dziecięcym marzeniem, wyi...

Cytaty

Miłość jest poszukiwaniem i odkrywaniem, pośpiechem i oczekiwaniem.
PRZECHODNIU
BYŁEM KIM JESTEŚ
BĘDZIESZ KIM JESTEM
MÓDLMY SIĘ ZA SIEBIE NAWZAJEM
Ale tak już widocznie musi być na świecie: jednemu smutek, drugiemu radość. Któż zresztą może przewidzieć, co i kiedy jest komu przeznaczone?
I to ma być człowiek, ten kłębek skulony, jak obwarzanek zwinięty? I to w takim miejscu! "Mój ty Boże - pomyślała - ileż się też człowiek musi umordować i namęczyć, zanim zejdzie z tego świata." Stała chwilę, współczująco kiwając głową, wreszcie cofnęła się po cichu i zamknęła drzwi.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl